Urlop opiekuńczy 2025 (na dziecko, rodzica) i wniosek
Stwórz CV terazUrlop opiekuńczy to dni wolne, które przysługują pracownikowi do opieki nad dzieckiem, rodzicem, małżonkiem lub osobą zamieszkującą to samo gospodarstwo domowe, która wymaga specjalnej opieki.
Do dyspozycji pracownika są 2 dni płatnego urlopu opiekuńczego na dziecko oraz 5 dni bezpłatnego urlopu na opiekę nad dzieckiem lub innymi bliskimi osobami. Na jakich zasadach? W tym artykule rozwieję Twoje wątpliwości.
Z tego artykułu dowiesz się:
- komu i w jakim wymiarze przysługuje urlop opiekuńczy na dziecko lub rodzica
- jak wyglądają nowe przepisy o urlopie opiekuńczym
- jak złożyć wniosek o urlop opiekuńczy.
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
1. Urlop opiekuńczy na dziecko
Kwestię urlopów dla rodziców regulują Rozdział VII, Dział ósmy (Uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem) Kodeksu pracy. W art. 188 czytamy:
Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Te 2 dni na opiekę nad dzieckiem są urlopem płatnym — dostaniesz za nie pełne wynagrodzenie. Musisz jednak złożyć do swojego pracodawcy wniosek (wzór znajdziesz w ostatniej części artykułu) z prośbą o udzielenie wolnego na dziecko, ze wskazaniem konkretnych dni.
Nie będzie od Ciebie wymagane podanie powodu, dla którego chcesz wziąć wolne na opiekę nad dzieckiem, bo ten rodzaj urlopu udzielany jest z myślą o zdrowych dzieciach.
Nie dotyczy więc choroby dziecka, bo dla takich przypadków przewidziane jest po prostu zwolnienie lekarskie i zasiłek opiekuńczy lub nowy, bezpłatny urlop opiekuńczy w wymiarze 5 dni, o którym przeczytasz w kolejnym rozdziale tego artykułu.
Jak wykorzystać wolne na opiekę nad dzieckiem?
Pamiętaj, że nie trzeba wykorzystywać całego przysługującego Ci urlopu na opiekę nad dzieckiem od razu. Możesz wziąć 2 dni wolne na raz albo oddzielnie. Jedna uwaga — jeśli matka dziecka złoży wniosek o jeden dzień urlopu na opiekę nad dzieckiem, drugiego nie będzie mógł wykorzystać ojciec. I na odwrót.
Wskazówka: Niewykorzystana opieka na dziecko zdrowe przepada wraz z końcem roku.
Komu przysługuje prawo do wolnego na opiekę nad dzieckiem?
Oczywiście — rodzicom, ale jednocześnie osobom, które są zatrudnione na umowę o pracę. Trzeba również pamiętać o tym, że urlop opiekuńczy przysługuje na dziecko w wieku do 14. roku życia.
Osoby, które mają więcej dzieci, nie mają niestety prawa do większej ilości dni wolnych na opiekę nad nimi. Bez względu na ilość potomstwa, urlop wynosi tyle dni, ile wskazano w Kodeksie pracy.
Zobacz też: Urlop okolicznościowy — ślub, urodzenie dziecka, pogrzeb.
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
2. Urlop opiekuńczy na rodzica lub małżonka. Nowy Kodeks pracy 2023
W związku z unijną dyrektywą work-life balance (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylająca dyrektywę Rady 2010/18/UE) we wszystkich krajach UE wprowadzono kolejny urlop opiekuńczy.
Jest to 5 dodatkowych dni wolnych, przeznaczonych na zapewnienie osobistej opieki nad dziećmi. Ale nie tylko.
W Polsce tę kwestię reguluje art. 173 Kodeksu pracy:
Art. 1731. § 1. Pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego urlop opiekuńczy, w wymiarze 5 dni, w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych.
Nowy urlop opiekuńczy w wymiarze 5 dni przysługuje więc do opieki nad:
- rodzicem
- małżonkiem
- dzieckiem
- osobą, która zamieszkuje to samo gospodarstwo domowe
— pod warunkiem, że wymagają one zapewnienia im specjalnej opieki.
Jest to jednak urlop bezpłatny, co oznacza, że za ten czas nie otrzymasz wynagrodzenia.
Takiego urlopu opiekuńczego pracodawca może udzielić na papierowy lub elektroniczny wniosek pracownika.
We wniosku należy wskazać:
- imię i nazwisko osoby wymagającej opieki
- przyczynę konieczności sprawowania osobistej opieki nad tą osobą
- Wasz stopień pokrewieństwa (jeśli jest to członek Twojej rodziny) lub jej adres zamieszkania (jeśli nie jesteście rodziną, ale mieszkacie pod tym samym adresem).
Reasumując—
Każdy pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę ma prawo do 5 dni bezpłatnego urlopu opiekuńczego na rodzica, małżonka, dziecko lub osobę zamieszkującą to samo gospodarstwo domowe, a także 2 dni (lub 16 godzin) płatnego urlopu opiekuńczego na dziecko do 14. roku życia.
Zobacz też: Urlop ojcowski — ile dni? Kto płaci i Ile? Od kiedy?
3. Wniosek o urlop opiekuńczy
Jak już było wspomniane, aby skorzystać z urlopu na opiekę nad dzieckiem, należy złożyć wniosek do pracodawcy.
Oto wzór wniosku o płatny urlop opiekuńczy:
………………………………………….
(miejscowość i data)
……………………………………..
(imię i nazwisko rodzica)
……………………………………..
(adres)
…………………………………….
(telefon kontaktowy)
……………………………………
(nazwa i adres pracodawcy)
Wniosek o udzielenie zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem
Zwracam się z prośbą o udzielenie mi zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem przysługującego z mocy art. 188 Kodeksu pracy na dziecko .………………………… (imię i nazwisko dziecka) urodzone dnia ………..
(data urodzenia dziecka).
Wnoszę o udzielenie urlopu w wymiarze ..............dni/godzin* w terminie ……………..... (dokładna data dzienna).
Jednocześnie oświadczam, że drugi z rodziców/opiekunów* nie korzysta z uprawnień na podstawie art. 188 Kodeksu pracy w liczbie dni lub godzin, które będą wykorzystane przez pierwszego rodzica zgodnie z treścią wniosku.
……………………….…………
(podpis pracownika)
Warto dodać, że Kodeks Pracy nie określa terminu złożenia przez pracownika wniosku o opiekę nad dzieckiem. Dokument możesz więc dostarczyć pracodawcy właściwie w dowolnym momencie.
Zobacz też: Urlopy wg Kodeksu Pracy — pracownicze, wypoczynkowe i inne.
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Jeśli chcesz skomentować artykuł, dodaj swoją wypowiedź na forum poniżej.
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.