Umiejętności do CV - co wpisać i jak to zrobić? [Przykłady]
Stwórz CV terazUmiejętności w CV to zbiór kompetencji (miękkich i twardych), które odnoszą się do danego stanowiska i sprawiają, że kandydat będzie w stanie dobrze wykonywać swoją pracę. Pracodawcy kochają dokumenty aplikacyjne, z których wynika, że wdrożenie nowego pracownika przebiegnie błyskawicznie, bo wszystko ma on w jednym palcu.
To jasne, że lista umiejętnościach do CV musi być oryginalna i przekonująca, ale tworząc ją, warto zainspirować się przykładami.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jakie umiejętności wpisać w CV
- jakie mogą być przykładowe umiejętności do CV
- jak opisać umiejętności w CV
- czy wpisywać dodatkowe umiejętności do CV.
Chcesz od razu napisać CV? Możesz to zrobić w naszym kreatorze na jednym z 20+ szablonów CV. Znajdziesz tam też gotowe umiejętności do wstawienia i wskazówki ekspertów.
Zobacz też wzory CV z listą umiejętności dla różnych branż i stanowisk.
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
Aby Twoje CV było jeszcze lepsze, poddaliśmy analizie 1,15 miliona życiorysów, które nasi użytkownicy stworzyli przez ostatnie 12 miesięcy. Zobacz, jak wygląda sekcja z umiejętnościami w CV przeciętnego kandydata do pracy.
Statystyki o umiejętnościach w CV
- Nasi użytkownicy wpisują do CV średnio 6 umiejętności.
- Ponad 30% użytkowników kreatora InterviewMe podaje w CV mniej niż 5 umiejętności.
- 10 najpopularniejszych kompetencji miękkich w CV to: umiejętność pracy w zespole, komunikatywność, zdolność szybkiego uczenia się, pracowitość i zaangażowanie, dokładność i dbałość o szczegóły, kreatywność i pomysłowość, samodzielność, dobra organizacja pracy, wysoka kultura osobista oraz łatwość w nawiązywaniu relacji z klientami.
- Najpopularniejsze umiejętności specjalistyczne w CV naszych użytkowników to prawo jazdy oraz obsługa komputera i pakietu MS Office.
- 7% naszych użytkowników nie podaje żadnych umiejętności w CV.
1. Jakie umiejętności do CV są istotne?
Wpisz do CV umiejętności liczące się w Twoim zawodzie. Nie jesteś pewien, jakie to konkretnie kompetencje? Przeczytaj uważnie ofertę pracy, na którą aplikujesz. Tam jest napisane, co powinieneś umieć.
Jeśli wciąż nie wiesz, co wpisać w umiejętnościach w CV, przeszukaj inne ogłoszenia o pracę. Sprawdź, czego u kandydatów na podobne stanowiska oczekują pracodawcy. To dobry sposób na stworzenie kompletnej listy umiejętności w CV.
Pamiętaj tylko, by nie koloryzować swojego życiorysu. Kłamstwo w CV zawsze wyjdzie na jaw, a pierwszej próbie możesz zostać poddany już podczas rozmowy o pracę. Tym bardziej, że według raportu Kłamstwa w CV na polskim rynku pracy aż 81% rekruterów spotkało się z podawaniem nieprawdy! Dlatego analizując umiejętności w CV kandydata, rekruter dwa razy upewni się, czy deklaracje są zgodne z rzeczywistością.
Jakie umiejętności wpisać w CV?
Poza kompetencjami charakterystycznymi dla danego zawodu są również umiejętności, które wzbogacą Twoje CV bez względu na branżę. Oto przykłady.
Umiejętności do CV — przykłady
- umiejętność pracy pod presją czasu
- odpowiedzialność
- samodzielność
- zdolności przywódcze
- dobre zarządzanie czasem
- pracowitość
- umiejętność rozwiązywania problemów
- dobra organizacja pracy (także przy pracy zdalnej)
- szybka adaptacja do nowych warunków
- myślenie analityczne
- łatwość uczenia się nowych rzeczy
- inicjatywa
- rozwiązywanie konfliktów
- empatia
- charyzma
- umiejętność motywowania innych
- umiejętność współpracy.
Powyższa lista przedstawia dość uniwersalne cechy dobrego pracownika. Ale to nie wystarczy, bo pracodawcy poszukują osób, które mają odpowiednią kombinację dwóch rodzajów umiejętności — odpowiednich cech charakteru i wyuczonych kompetencji.
Dlatego w CV muszą się znaleźć umiejętności miękkie i twarde. Bez jednych lub drugich Twój dokument będzie niepełny.
Umiejętności miękkie
To te, które wymieniłam na liście powyżej, czyli cechy charakteru kandydata i jego kompetencje dotyczące pracy z ludźmi, podejścia do pracy, wrodzonych lub wypracowanych zdolności natury psychicznej.
Niezwykle istotne są umiejętności komunikacyjne w CV. Nauka potwierdza, że profesjonaliści, którzy efektywnie pracują z innymi, mogą to robić właśnie dzięki rozwiniętym umiejętnościom komunikacyjnym.
Takie kompetencje jak np.:
- umiejętność aktywnego i uważnego słuchania
- łatwość nawiązywania kontaktów
- umiejętność przekazywania informacji zwrotnej
jeszcze długo będą odróżniać nas od robotów.
Kwalifikacje zawodowe kandydata są oczywiście bardzo istotne. Jednak zawsze można je podszkolić, rozwinąć już w trakcie pracy. Trudniej zdobyć umiejętności miękkie. Często są to cechy charakteru lub osobowości, które wpływają na nasz styl pracy, jakość współpracy z zespołem i atmosferę, jaką wnosimy do firmy. Dlatego w CV zawsze warto uwzględnić tego typu umiejętności.
Umiejętności twarde
Są związane bardzo ściśle z zawodem kandydata. W przypadku kasjera będzie to np. obsługa kasy fiskalnej, programisty — biegłość w języku C++, w CV do pracy biurowej — znajomość narzędzi pakietu MS Office.
A co z prawem jazdy w CV? W rzeczywistości prawo jazdy oznacza umiejętność prowadzenia pojazdu, a więc pasuje idealnie do sekcji z umiejętnościami twardymi. Inne uprawnienia typu książeczka sanepidowska czy obsługa wózków widłowych również powinny znaleźć się w tej rubryce.
Jeśli masz trudność ze stworzeniem sekcji umiejętności w CV, nasz kreator CV oferuje Ci pomoc. Po wybraniu zawodu lub stanowiska, na które aplikujesz, narzędzie pokaże Ci listę umiejętności, dopasowaną do Ciebie.
Zauważ, że cechy charakteru w CV mieszają się tu z kompetencjami zawodowymi. To prawidłowy zapis, ale żeby ułatwić rekruterowi odczyt Twojego dokumentu, możesz podzielić listę umiejętności na miękkie i twarde.
Zobacz też: Atuty w CV — jak dobrze opisać swoje mocne strony?
2. Jak opisać umiejętności w CV?
Zapisz umiejętności w CV w formie listy punktowanej — jedna umiejętność pod drugą (nigdy w tym samym wierszu i po przecinku!). Niech to będzie oddzielna sekcja, w której zaprezentujesz najważniejsze kompetencje, niezbędne w pracy na danym stanowisku.
Oto przykład umiejętności w CV sprzedawcy.
Jak widzisz, wymieniając swoje umiejętności w CV, należy każdy podpunkt zapisać wielką literą, bez znaków interpunkcyjnych (przecinków lub kropek).
Korzystając z kreatora CV, możesz też wskazać poziom niektórych umiejętności w CV — dotyczy to przede wszystkim umiejętności twardych, bo takie cechy jak komunikatywność czy odpowiedzialność zawsze powinny mieć 5 gwiazdek!
Ile umiejętności wpisać do CV?
Nie wpisuj do CV zbyt wielu umiejętności. Wystarczy 10 podpunktów. Postaw na te umiejętności, które są ważne z punktu widzenia pracodawcy i które stanowią Twoją mocną stronę. W końcu będziesz musiał przekonująco o nich opowiedzieć na rozmowie kwalifikacyjnej.
Zobacz też: Przykłady CV do pracy
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
3. Jakich umiejętności do CV nie wpisywać?
Niby każdy wie, jak napisać CV, a jednak warto przypomnieć sobie najważniejszą zasadę. Zwłaszcza w kontekście opisywania swoich umiejętności. Dobre CV to takie, które odnosi się do wymagań pracodawcy. Zbyt wiele dodatkowych informacji obniży wartość dokumentu.
Jeśli praca wymaga takich kompetencji jak znajomość MS Office i wysoka kultura osobista, to nie ma sensu chwalić się w CV np. obsługą kasy fiskalnej. Nawet jeśli pracowałeś kiedyś w sklepie i naprawdę dobrze się tam sprawdzałeś.
Oto pozostałe zasady, których warto przestrzegać, opisując umiejętności w CV.
- Pomiń w CV umiejętności, które brzmią bardzo ogólnie i są oczywiste.
Kreatywność, punktualność, asertywność — każdy może je wpisać do CV i większość kandydatów tak robi.
- Znajomość języków obcych umieść w oddzielnej sekcji.
Stwórz sekcję języki obce w CV i opisz w niej dokładnie znajomość angielskiego, niemieckiego, czy innego języka, którym się posługujesz.
- Umiejętności komputerowe opisz precyzyjnie.
Nie używaj w CV sformułowania: obsługa komputera, bo nic ono nie znaczy. Zamiast tego wymień konkrety, np.: znajomość pakietu Google Workspace, zaawansowana obsługa Excel.
- Nie umieszczaj w CV umiejętności, których nie masz.
Kłamstwo w CV się nie opłaca. Jeśli pochwalisz się w CV umiejętnością opanowywania stresu, a podczas rozmowy o pracę oznaki Twojego zdenerwowania będą widoczne na pierwszy rzut oka, stracisz wiarygodność w oczach rekrutera.
- Unikaj wpisywania do CV umiejętności, które mogły się już przeterminować.
Takie umiejętności jak wyszukiwanie informacji, używanie Microsoft Paint czy umieszczanie postów w social mediach dawno przestały być unikalne. Dlatego nie wspominaj o nich w CV. Podobnie z innymi umiejętnościami, które posiadłeś w przeszłości i których nie wykorzystywałeś w pracy przez dłuższy czas.
Na koniec — pamiętaj — warto dobrze wykorzystać sekcję z umiejętnościami w CV i nie zaśmiecać jej banałami lub nieprawdziwymi informacjami. Trzeba znaleźć złoty środek pomiędzy umiejętnościami zawodowymi a wyróżniającymi Cię cechami charakteru. Wszystko po to, by pokazać pracodawcy, że jesteś pracownikiem świadomym swoich mocnych stron.
Jeśli nie wiesz, jak wpisać umiejętności po angielsku do CV, które wysyłasz za granicę, przeczytaj ten artykuł: CV po angielsku — wzór.
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.
Źródła
- https://doi.org/10.1177%2F1035304616674613
- http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.desklight-9fdfac4c-df45-42d1-8f0c-ac553d511b63
Najczęściej zadawane pytania
Co wpisać w umiejętności w CV?
Przykłady umiejętności, które można wpisać do CV:
- Umiejętność przekonywania
- Dobra organizacja pracy
- Myślenie analityczne
- Obsługa programu Excel
- Umiejętności negocjacyjne
- Umiejętność przekonywania
- Obsługa klienta
- Szybkie podejmowanie decyzji
- Łatwe przyswajanie wiedzy.
Jeśli nie możesz chwilowo przypomnieć sobie, które posiadane przez Ciebie umiejętności mogą być istotne i co napisać o sobie w CV, powyższa lista na pewno będzie pomocna.
Jakie umiejętności miękkie wpisać w CV?
Umiejętności miękkie, które warto wpisać w CV, to np.:
- dobra organizacja pracy
- odporność na stres
- umiejętności interpersonalne
- umiejętność rozwiązywania problemów
- umiejętność współpracy
- samodzielność.
Jakie umiejętności można rozwijać?
Wszystko zależy od branży, w której pracujesz. Zawsze warto rozwijać umiejętności komunikacyjne oraz zarządzanie czasem — przydadzą się wszędzie. Kompetencje zawodowe związane z konkretnym zawodem można poszerzać, zarówno doszkalając się gdzieś poza miejscem pracy, jak i startując np. w rekrutacji wewnętrznej na nowe stanowiska.
Co to są umiejętności?
W CV umiejętności oznaczają nabytą wiedzę lub wszelkie zdolności, które mogą przydać się w pracy na danym stanowisku. Oczywiście inne umiejętności będą ważne w CV ucznia, a inne w CV managera. Ważne jest, że uczymy się przez cały czas, rozwijając swoje umiejętności poprzez doświadczenia zawodowe i życiowe.
Jak wpisać do CV dodatkowe umiejętności?
Dodatkowe umiejętności, takie jak np. prawo jazdy czy znajomość języków obcych, można umieścić wśród umiejętności twardych. Jeśli chcesz mieć coś więcej niż proste CV, dodaj do swojego dokumentu dodatkową sekcję, w której opiszesz umiejętności językowe. Masz niestandardowe kompetencje, niezwiązane ze stanowiskiem, na które aplikujesz? Być może warto opisać je w CV jako ciekawe zainteresowania.
Wciąż masz wątpliwości, jakie umiejętności wpisać do CV? Możesz zadać nam pytanie w komentarzu pod artykułem.