Rozmowa kwalifikacyjna: Jak się przygotować i dostać pracę?
Przećwicz rozmowęCzeka Cię rozmowa kwalifikacyjna? Gratulacje! Do tego etapu dochodzi jedynie garstka kandydatów, którzy aplikowali na dane stanowisko.
Jeśli dostałeś zaproszenie na rozmowę o pracę, oznacza to, że Twoje doświadczenie i umiejętności są interesujące dla pracodawcy. Teraz już tylko od rozmowy z rekruterem zależy, czy dostaniesz posadę!
Jak nie zepsuć dobrego wrażenia, które zrobiło Twoje CV i nie stracić swojej szansy? Oswój się z tym, jak wygląda rozmowa o pracę, wyeliminuj potencjalne błędy i pokonaj innych kandydatów.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak przebiega rozmowa kwalifikacyjna
- jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę
- jakich błędów nie popełniać w czasie rozmowy kwalifikacyjnej.
Chcesz od razu przygotować się do rozmowy o pracę? Skorzystaj z naszego narzędzia, by nie dać się rekruterowi zaskoczyć żadnym pytaniem.
Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej
Nie sam — my Cię przygotujemy. Poznasz najtrudniejsze pytania rekruterów i nauczysz się na nie odpowiadać lepiej niż inni kandydaci.
Przećwicz rozmowę1. Czym jest rozmowa kwalifikacyjna i jak przebiega?
Rozmowa kwalifikacyjna to spotkanie z kandydatem do pracy, zainicjowane przez rekrutera, który wytypował daną osobę spośród wielu innych zgłoszeń na podstawie przesłanego CV.
Taka formalna rozmowa ma jeden cel — sprawdzić, czy oczekiwania obu stron pokrywają się ze sobą. Pracodawca chce Cię poznać i zweryfikować informacje zawarte w Twoim CV, a Ty masz szansę ocenić ofertę firmy.
Ile trwa rozmowa o pracę?
A ile trwa rozmowa kwalifikacyjna? Z reguły jest to od 30 do 60 minut. Wszystko zależy od tego, do jakiej firmy aplikujesz i z jaką branżą związana jest Twoja kariera.
Mimo że godzina rozmowy brzmi wyczerpująco, to właśnie tyle potrzeba, by zadać wszystkie pytania. A bywa, że jest ich sporo. Jak pokazują badania, najczęściej rekruterzy zadają od 5 do 10 pytań. Rzadko kiedy jest ich więcej niż 15 (10% przypadków) lub mniej niż 5 (3% przypadków).
Czego się spodziewać na rozmowie o pracę?
Najbardziej boimy się tego, co nieznane, a rozmowa o pracę bywa wielką niewiadomą. Prawda jest jednak taka, że większość HR managerów podąża za sprawdzonym schematem. Zarówno pytania, jak i cały przebieg spotkania z reguły wyglądają dosyć podobnie.
Weź jednak pod uwagę, że niektóre firmy stosują sposoby selekcji kandydatów inne niż sama rozmowa, np.:
- wywiad telefoniczny (poprzedza rozmowę kwalifikacyjną)
- testy
- assessment center
- sprawdzenie referencji
- inne metody, typu video interview, testy online, virtual reality i grywalizacja.
Pamiętaj również, że rekruter może chcieć sprawdzić, jak porozumiewasz się w obcym języku i w pewnym momencie zaproponuje przejście np. na angielski. Musisz być zawsze przygotowany do tego, że spotkanie zamieni się na chwilę w rozmowę kwalifikacyjną po angielsku.
Jak przebiega rozmowa o pracę?
Moment, w którym rekruter wita się z kandydatem, oznacza start rozmowy kwalifikacyjnej. Bardzo ważne jest, by od pierwszych chwil sprawiać wrażenie osoby życzliwej, kulturalnej i profesjonalnej.
Gdy rekruter przywita się z Tobą, podając rękę, uśmiechnij się i odwzajemnij uścisk dłoni. Staraj się nie odwracać wzroku. Bądź kontaktowy i otwarty, bo od tego zależy jak rekruter będzie Cię postrzegał.
Po powitaniu nastąpi już właściwa faza rozmowy kwalifikacyjnej. Możesz się spodziewać, że weźmie w niej udział:
- tylko rekruter
- rekruter i Twój potencjalny szef (np. menadżer działu)
- członkowie zespołu (zdarza się, że daną kandydaturę oceniają również przyszli współpracownicy kandydata).
Rozmowę zacznie rekruter, który prawdopodobnie wciągnie Cię na początku w small talk, żeby przełamać pierwsze lody. Zapewne opowie też krótko o stanowisku i o firmie. Potem będzie zadawał pytania związane z Twoim doświadczeniem, umiejętnościami, wiedzą i nastawieniem do pracy.
Na końcu spotkania będziesz miał możliwość wypytać rekrutera np. o terminy związane z rekrutacją czy o szczegóły na temat funkcjonowania firmy. Pamiętaj, gdy pada zdanie „Czy masz do nas jakieś pytania?”, zawsze odpowiadaj twierdząco.
Zobacz też: Co zabrać ze sobą na rozmowę o pracę?
2. Wiedza o firmie to podstawa — informacje, które musisz zdobyć przed rozmową o pracę
Jeżeli nie wiesz, czym zajmuje się firma, do której wysłałeś CV, szanse że pójdzie Ci dobrze, są niewielkie. Pytanie o to, co wiesz na temat miejsca, do którego aplikujesz, pojawi się niemal na pewno. Poświęć czas na zdobycie informacji w sieci. Im więcej się dowiesz, tym bardziej zwiększysz swoje szanse na zdobycie pracy.
Oto, jakie informacje musisz zdobyć:
- Czym dokładnie zajmuje się firma?
- Jakie są jej problemy, wyzwania i ostatnie sukcesy?
- Jakie są wymagania na stanowisku, na które aplikujesz? (Pomyśl jak opowiedzieć o swoich kompetencjach i rozwiń informacje zawarte w sekcji umiejętności w CV. Skup się na korzyściach, które możesz przynieść firmie.)
- Kto przeprowadzi rozmowę kwalifikacyjną? (Nawet drobne szczegóły na temat zainteresowań rekrutera mogą Ci pomóc w nawiązaniu kontaktu z tą osobą.)
Sprawdź, co możesz znaleźć w Google i koniecznie obejrzyj profil firmy w mediach społecznościowych.
Wskazówka: Pamiętaj, że przed wysłaniem zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, pracodawca może sprawdzić również Twoje media społecznościowe. Aż 54% rekruterów przyznaje, że zdarzyło im się wyeliminować kandydata po zapoznaniu się z jego aktywnością w internecie. Upewnij się, że Twoje CV jest zgodne z informacjami, które można znaleźć na Twój temat w sieci.
Zobacz też: Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej pracodawcy? (Przykłady)
3. Rozmowa kwalifikacyjna — są pytania, które padną na pewno
Z definicji rozmowa to dialog dwóch osób, ale w przypadku rozmowy kwalifikacyjnej jest nieco inaczej. Przygotuj się na to, że rekruter zasypie Cię pytaniami i będzie chciał dowiedzieć się o Tobie jak najwięcej.
Większość rozmów kwalifikacyjnych wygląda podobnie. Są pytania, które zawsze się powtarzają. Tymczasem większość kandydatów nie jest do nich perfekcyjnie przygotowana. Ty masz szansę nie popełnić tego błędu.
Oto najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej.
- Powiedz nam coś o sobie.
- Jakie są Twoje osiągnięcia?
- Dlaczego chcesz zmienić pracę?
- Co wiesz o naszej firmie?
- Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić? / Co odróżnia Cię od innych kandydatów?
- Co Cię motywuje do pracy?
- Jakie są Twoje słabe strony?
- Gdzie widzisz siebie za 5 lat?
- Z kim lubisz pracować? Czy skutecznie pracujesz w zespole?
- Czym się interesujesz?
Musisz się również przygotować na pytanie o zarobki. Niewiele osób wie, jak negocjować wynagrodzenie, bo jest to bardzo delikatny temat. Dlatego zrób research, sprawdź średnie zarobki na stanowisku, na które aplikujesz (np. tutaj) i weź pod uwagę swoją obecną pensję.
Pamiętaj, że rekruter na rozmowie kwalifikacyjnej oczekuje jasnych odpowiedzi. Dlatego warto zastanowić się wcześniej nad tym, co powiesz.
Zobacz też: Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej i gotowe odpowiedzi (Przykłady)
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
4. Zły ubiór i nieodpowiedni język ciała podczas rozmowy o pracę
Idąc na rozmowę kwalifikacyjną koniecznie zadbaj o właściwy strój. Najlepiej postaw na stonowaną elegancję i nie przesadzaj ze zbyt wyszukanymi ubraniami. Musisz czuć się elegancko i wygodnie.
Badania pokazują, że elegancki ubiór ma bardzo pozytywny wpływ na odbiór danej osoby podczas rozmowy rekrutacyjnej (przyznaje tak aż 90% badanych). Dbałość o wygląd zewnętrzny sugeruje, że dana osoba jest też sumienna i dba o jakość wykonywanej przez siebie pracy. Nawet makijaż ma znaczenie przy szukaniu pracy.
Uważaj też na odpowiedni język ciała! Wiem, że trudno nad tym zapanować w stresie. Ten będzie jednak znacznie mniejszy, jeśli odpowiednio przygotujesz się do rozmowy. Najłatwiej zbudować pewność siebie często chodząc na... rozmowy o pracę.
Warto śledzić aktualne oferty i korzystać z możliwości, jakie daje LinkedIn. Może akurat dostaniesz bardziej atrakcyjną ofertę pracy? Jeśli nie, samo pójście na rozmowę oswoi Cię ze stresem i pozwoli lepiej przygotować się do następnej.
Jeżeli masz taką możliwość, spróbuj przećwiczyć rozmowę kwalifikacyjną ze znajomym lub profesjonalnym rekruterem.
Co zyskasz?
Druga osoba zwróci Ci uwagę na elementy Twojego zachowania, których możesz nie być świadomy. Za nasze decyzje często odpowiadają emocje i dotyczy to również rekruterów. Wrażenie, które po sobie zostawisz, może mieć wpływ na to, czy dostaniesz ofertę pracy, czy nie.
Zobacz też: Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Jaki wybrać strój? (5 Porad)
5. Jakich pytań nie zadawać rekruterowi na pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej?
Postaraj się unikać pytań, które stawiają Cię w pozycji osoby już przyjętej do pracy. To jest odbierane jako osaczanie rekrutera, a nikt nie lubi być stawiany w takiej sytuacji. Nie chcesz też sprawić wrażenia osoby roszczeniowej, która więcej oczekuje od przyszłego pracodawcy, niż sama zamierza zaoferować.
Pytania o urlop, możliwość pracy zdalnej, elastyczne godziny pracy czy podwyżkę, lepiej pozostaw na późniejsze etapy rekrutacji.
Na rozmowie o pracę lepiej nie zadawać pytań takich jak:
- Jakie są inne stanowiska, na które mogę tu jeszcze aplikować?
- Jak szybko mogę dostać awans?
- Czym zajmuje się Wasza firma?
- Czy sprawdzacie referencje?
- Jak weryfikujecie pracę zdalnych pracowników?
- Czy mogę spóźnić się lub wyjść wcześniej, jeśli zrobię to, co mam do zrobienia?
- Czy mogę przychodzić do biura w dresie?
- Jak szybko mogę wziąć urlop po rozpoczęciu pracy?
- Czy pracownicy dostają zniżkę na Wasze produkty?
I jeszcze jedno. Nawet jeśli osoba przeprowadzająca rozmowę kwalifikacyjną wydaje Ci się bardzo atrakcyjna, lepiej nie zapraszaj jej na kawę czy drinka. Przynajmniej do czasu zakończenia rekrutacji.
O co jeszcze lepiej nie pytać na samym starcie? Przeczytaj ten artykuł: Jakich pytań nie zadawać na rozmowie kwalifikacyjnej?
6. Nie spóźnij się na rozmowę kwalifikacyjną!
Chyba nie trzeba tłumaczyć, dlaczego spóźnienie na rozmowę o pracę może przekreślić szansę na zatrudnienie? Dlatego dopilnuj, by być o czasie.
Gdy już wiesz, gdzie i o której godzinie odbędzie się rozmowa, zaplanuj swoją trasę dojazdu we wskazane miejsce (najpóźniej dzień wcześniej). Warto ustalić, czy w porze Twojej rozmowy kwalifikacyjnej nie ma korków i czy jakieś ulice nie są aktualnie zamknięte ze względu na remont. Użyj Google Maps, by sprawdzić czas dojazdu, a potem dolicz do niego kwadrans.
Najlepiej przybyć na rozmowę o pracę 10 minut przed czasem — ani wcześniej, ani później. Gdy już zjawisz się w siedzibie firmy, powiedz w recepcji, jak się nazywasz i że jesteś umówiony na spotkanie o danej godzinie z konkretną osobą.
A co, jeśli jesteś już spóźniony na rozmowę kwalifikacyjną?
Jeżeli już wiesz, że możesz się spóźnić na rozmowę, uprzedź o tym rekrutera. Koniecznie wcześniej zapisz jego numer telefonu. Może Ci się bardzo przydać w sytuacji, na którą nie masz wpływu (korki, spóźnienie autobusu, awarie etc.).
Jeśli z jakiegoś powodu nie zjawisz się na umówionej rozmowie kwalifikacyjnej, również daj o tym znać rekruterowi. Nigdy nie wiesz, czy nie będziesz mieć z nim kolejnych rekrutacji. Poza tym takie zachowanie jest grzeczne i zawsze powinno być standardem.
Zobacz też: Jak zapytać o wynik rekrutacji? Ile czekać? Pisać czy dzwonić? (12 rad)
7. Kłamstwo na rozmowie kwalifikacyjnej
Według badań aż 42% Polaków przyznaje, że na rozmowie kwalifikacyjnej zdarzyło im się okłamać rekrutera przynajmniej raz. Czasami jest to „ulepszanie” swoich umiejętności, a czasami kandydaci kłamią nawet w kwestii byłych miejsc pracy, zajmowanych stanowisk albo ukończonych uczelni.
Koloryzując opowieści na swój temat, nic nie zyskasz. Dlaczego?
Większość informacji jest bardzo łatwa do zweryfikowania. Coraz częściej sprawdzane są Twoje referencje. Rekruterzy wiedzą też, jak zadawać pytania, aby ustalić prawdziwość danych informacji.
Niedoskonałości Twojej aplikacji niekoniecznie Cię dyskwalifikują. Natomiast jeśli rekruter odkryje, że oszukujesz, będziesz automatycznie skreślony.
Zresztą — kłamać nie warto również w CV, bo rozmowa kwalifikacyjna prawie na pewno wykaże, że mówisz nieprawdę. Aż 90% rekruterów potwierdza, że nie zatrudnia kandydatów, u których wykryto kłamstwo w curriculum vitae.
Wskazówka: Dowiedz się jak napisać CV, bo ten z pozoru prosty proces, wcale nie jest tak oczywisty. Aż 62% rekruterów używa systemu ATS do skanowania dokumentów. To oznacza, że Twoja aplikacja musi spełniać konkretne standardy. Dowiedz się też, jak kłamią rekruterzy i pracodawcy, by samemu nie dać się oszukać.
Zobacz też: 9 najczęstszych kłamstw na rozmowie kwalifikacyjnej (Przykłady)
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
O czym jeszcze warto pamiętać, kiedy zbliża się ważna dla nas rozmowa kwalifikacyjna? Jakie są najczęstsze błędy kandydatów? Dodaj komentarz i polub nasz artykuł, jeśli Ci się podobał.
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.