Trzynastka 2025 - komu i kiedy wypłaca się 13. wynagrodzenie
Stwórz CV terazTrzynastka, inaczej zwana trzynastą pensją, to dodatkowe wynagrodzenie, które wypłaca się pracownikom budżetówki raz w roku. Przysługuje między innymi nauczycielom, pracownikom urzędów państwowych i samorządowych oraz biur poselskich i senatorskich.
Trzynastka nie ma tym razem nic wspólnego z pechem. Zobacz, na jakich zasadach jest przyznawana.
Z tego artykułu dowiesz się:
- co to jest trzynastka i w jakiej kwocie jest wypłacana
- komu przysługuje trzynastka
- czym jest trzynastka dla emerytów i rencistów.
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
1. Komu przysługuje trzynastka? [2025]
Jak mówi ustawa z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej, trzynastka przysługuje pracownikom budżetówki.
Przez określenie „pracownicy jednostek sfery budżetowej” ustawa rozumie:
- pracowników państwowych jednostek sfery budżetowej, dla których środki na wynagrodzenia są kształtowane na podstawie odrębnej ustawy
- pracowników zatrudnionych w urzędach organów władzy publicznej, kontroli, ochrony prawa oraz sądach i trybunałach
- pracowników samorządowych jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych
- pracowników biur poselskich, senatorskich lub poselsko-senatorskich oraz klubów, kół albo zespołów parlamentarnych.
Trzynastkę dostaną tylko te osoby, które są zatrudnione w powyższych instytucjach na podstawie umowy o pracę. Przy czym nie ma tu znaczenia czy jest to umowa o pracę na czas określony, czy na czas nieokreślony, na pół czy cały etat. Trzynastą pensję dostanie też pracownik budżetówki zatrudniony na umowę o zastępstwo.
Uwaga: Żeby zyskać prawo do trzynastki, trzeba przepracować u jednego pracodawcy minimum rok.
Kiedy wypłaca się trzynastki?
Trzynasta pensja powinna być wypłacona do końca marca roku następującego po tym, w którym przysługuje pracownikowi dodatkowe wynagrodzenie. Jeśli pracodawca (cały czas mówimy tu o sferze budżetowej) nie dotrzyma tego terminu, poniesie karę finansową.
Kiedy nie wypłaca się trzynastki?
Można stracić prawo do trzynastki. W końcu dodatkowa pensja jest pewnym przywilejem, który bywa odbierany w przypadku:
- nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy trwającej dłużej niż dwa dni
- stawienia się do pracy lub przebywania w pracy w stanie nietrzeźwości
- wymierzenia pracownikowi kary dyscyplinarnej wydalenia z pracy lub ze służby
- rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.
W jakiej wysokości wypłacana jest trzynastka?
Trzynastkę wypłaca się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia, które pracownika otrzymywał w ciągu roku kalendarzowego (chodzi o wynagrodzenie ze wszystkich 12 miesięcy, czyli wynagrodzenie roczne). Uwzględnia się tu również wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy.
Trzynastka dla nauczycieli
Nauczyciele szkół publicznych otrzymują trzynaste wynagrodzenie na takich samych zasadach i w takiej samej wysokości jak pozostali pracownicy sektora budżetowego. Mówi o tym art. 48 Karty nauczyciela.
Wypłata trzynastki dla nauczycieli odbywa się również do marca roku następującego po tym, w którym przysługuje dodatkowa pensja. Jej wysokość to — tak jak w przypadku pozostałych pracowników budżetówki — 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje trzynastka.
Zobacz też: Wypowiedzenie umowy o pracę — wzór jak napisać [PDF, DOC]
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
2. Trzynastka dla emerytów i rencistów
Od 2019 roku, kiedy to wszedł w życie rządowy program Emerytura Plus, trzynastka przysługuje również emerytom i rencistom (a także w postaci okresowej emerytury rolniczej).
Żeby otrzymać trzynastą emeryturę, nie trzeba składać żadnego wniosku, bowiem dostaje się ją „z urzędu”. Jak czytamy na stronach ZUS-u, trzynastki dla emerytów i rencistów wypłacane są z kwietniową emeryturą lub rentą.
Trzynastka dla emerytów netto
Trzynastka dla emerytów wypłacana jest w wysokości najniższej emerytury, która od 1 marca 2025 roku miałaby wynosić 1933,23 zł brutto, a 1517,86 netto (o ile rząd zdecyduje się na zapowiadaną waloryzację o 8,55%, a nie 5,82%). Nie jest to więc dosłownie trzynasta emerytura w kwocie, do jakiej przyzwyczajony jest emeryt od stycznia do grudnia.
Dobra wiadomość jest jednak taka, że trzynastka przysługuje również emerytom, którzy wciąż pracują. Starsze osoby dorabiające sobie na emeryturze nie zostały więc pominięte przez projektujących ustawę o trzynastej emeryturze.
Zobacz też: Świadczenie przedemerytalne — ile wynosi, jakie warunki?
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.