Jaka jest długość CV w różnych zawodach? Badanie 2024
Stwórz CV terazDobre CV to jeden z kluczowych elementów procesu rekrutacji. Jednak żeby dokument spełnił swoją rolę, musi on mieć odpowiednią długość. Wysyłanie zbyt obszernego CV wiąże się z ryzykiem, że rekruter nie przeczyta go w całości i wyciągnie błędne wnioski. Z kolei zbyt krótki życiorys może wyglądać niepoważnie. Ale jaka jest idealna długość CV?
Żeby to sprawdzić, uważnie przeanalizowaliśmy ponad milion CV dla różnych zawodów, stanowisk i ścieżek kariery. Wzięliśmy pod uwagę te dokumenty, które Polacy napisali w kreatorze CV InterviewMe w ciągu ostatniego roku.
Wyniki badania przedstawiamy poniżej.
Ile słów zawiera przeciętne CV w Polsce?
Z naszych danych wynika, że 41% CV tworzonych w kreatorze InterviewMe zawiera od 101 do 300, a 38% — ponad 300 wyrazów. Pozostałe 21% CV to krótsze dokumenty, które nie przekraczają 100 słów.
Dodajmy, że jedna strona CV w kreatorze InterviewMe — zależnie od wybranego szablonu — mieści średnio od 200 do 300 wyrazów. Można więc założyć, że 62% CV pisanych przez naszych użytkowników ma jedną stronę, zaś pozostałe 38% to dokumenty dwu- lub trzystronicowe.
Co ciekawe, średnia długość życiorysów pisanych w kreatorze Zety — czyli w językach innych niż polski — wygląda już nieco inaczej. Przykład?
Według naszych obliczeń Niemcy preferują krótkie życiorysy — ponad 44% niemieckojęzycznych CV zawiera do 100 wyrazów. Francuzi i Hiszpanie stawiają na złoty środek — ich dokumenty na ogół mają od 101 do 300 słów (kolejno 36% i 37%). Z kolei 37% CV pisanych we Włoszech zawiera ponad 300 wyrazów.
Oczywiście, ostateczna długość każdego CV zależy od wielu czynników. Do kluczowych należą:
- specyfika używanego języka
- umiejętności użytkowników w zakresie pisania i edycji tekstu (w tym zdolność formułowania myśli w jasny i zwięzły sposób)
- długość posiadanego doświadczenia zawodowego
- różnorodność dotychczasowych obowiązków i stopień ich skomplikowania
- liczba przydatnych w danym zawodzie umiejętności i programów.
Potwierdza to również badanie autorstwa Craig M. Ross i Sarah J. Young, opublikowane w „Journal of Career Development”. Wynika z niego, że różne zawody i dyscypliny wymagają innego podejścia do sposobu przedstawiania informacji w CV.
Średnia długość CV na różnych etapach kariery
Z naszej analizy wynika, że życiorysy pisane na początku kariery są znacznie krótsze niż te, które powstają u jej szczytu.
Nic dziwnego — osoby, które od lat funkcjonują na rynku pracy, mają o wiele dłuższą listę kompetencji i bogatszą historię zatrudnienia. Często też mierzą się z większą (albo bardziej zdeterminowaną) konkurencją.
Oto dowód:
Jak się okazało, aż 55% CV początkujących pracowników zawiera od 101 do 300 wyrazów, a co trzecie nie przekracza 100 słów. Tylko 12% takich życiorysów ma więcej niż jedną stronę A4.
To zrozumiałe — w CV takich kandydatów często znajdują się głównie informacje o wykształceniu, umiejętnościach, kursach lub wolontariatach oraz oszczędny opis doświadczenia.
Krótkie życiorysy najczęściej piszą uczniowie i osoby aplikujące do pracy dorywczej — aż 91% ich CV nie przekracza 300 wyrazów. Na drugim miejscu znaleźli się praktykanci i pracownicy sezonowi — około 87% ich życiorysów ma 300 lub mniej słów (jednocześnie aż 70% CV do pracy sezonowej jest średniej długości — zawiera od 101 do 300 wyrazów).
Nieco więcej długich życiorysów tworzą stażyści. W tej grupie co trzecie CV zawiera do 100 słów, a blisko połowa (49%) — między 101 a 300 słów. Jednocześnie 18% aplikacji na staż ma 301 lub więcej wyrazów.
W przypadku osób na stanowiskach kierowniczych jest odwrotnie. Aż 73% CV pisanych przez tę grupę ma więcej niż 300 wyrazów, a kolejne 24% z nich jest średniej długości. Tylko 3% życiorysów kadry kierowniczej nie przekracza 100 słów.
Najdłuższe CV piszą menedżerowie — bo 88% ich CV przekracza jedną stronę. Drugie miejsce na podium zajmują dyrektorzy (79% życiorysów na więcej niż 300 słów), a trzecie — prezesi i wiceprezesi (65% najdłuższych CV) oraz kierownicy (61%).
Nieco inaczej wygląda to w przypadku zastępców. Osoby na takich stanowiskach niemal równie często piszą CV długie na 101–300 i ponad 300 wyrazów (kolejno 47% i 48%). Pozostałe 5% CV zastępców — czyli co dwudzieste z nich — nie przekracza 100 słów.
Długość CV w różnych branżach i zawodach
W dalszej kolejności postanowiliśmy sprawdzić, jaki wpływ na długość CV ma wykonywany zawód.
W tym celu sięgnęliśmy po ogólnopolską klasyfikację zawodów i specjalności, opartą na Międzynarodowym Standardzie Klasyfikacji Zawodów ISCO-08. Następnie wybraliśmy te grupy zawodowe, które przez ostatni rok najczęściej korzystały z kreatora CV InterviewMe. Na końcu podzieliliśmy naszych użytkowników na 8 branż:
- Budownictwo i produkcja
- Edukacja
- Gastronomia
- Handel i obsługa klienta
- IT
- Prawo i administracja
- Transport
- Zdrowie.
Oto przykładowe wyniki:
Budownictwo i produkcja
Wśród przedstawicieli tej branży, którzy najczęściej korzystali z kreatora InterviewMe w ciągu ostatniego roku, znaleźli się m.in. pracownicy budowlani, inżynierowie budowy, stolarze, dekarze, ślusarze, elektrycy, rolnicy, pracownicy produkcji i inni pracownicy fizyczni.
Jak się okazało, połowa (50%) aplikacji do budownictwa i produkcji zawiera od 101 do 300 wyrazów. Kolejne 26% z nich nie przekracza 100 słów, a 24% ma więcej niż 300 słów.
Edukacja
Do pracowników tej branży zakwalifikowaliśmy nauczycieli szkolnych i przedszkolnych, wykładowców akademickich, pomocników nauczycieli, pedagogów oraz lektorów języków obcych. Wniosek?
Pracownicy branży edukacyjnej w większości preferują średnie (44%) lub długie CV (51%). Tylko 5% ich życiorysów zawiera do 100 wyrazów.
Gastronomia
W naszym badaniu poddaliśmy analizie dokumenty aplikacyjne kucharzy, pomocy kuchennych, kelnerów, barmanów, baristów i kierowników restauracji.
Okazało się, że w gastronomii największą popularnością cieszą się krótkie i średnie CV (40% z nich zawiera do 100 słów, a 41% — od 101 do 300 słów). Pozostałe 19% aplikacji — czyli mniej niż co piąta z nich — ma ponad 300 wyrazów.
Handel i obsługa klienta
W tej grupie dokumentów znalazły się głównie CV przedstawicieli handlowych, kierowników i specjalistów ds. sprzedaży (stacjonarnej i telefonicznej), specjalistów ds. obsługi klienta, konsultantów i doradców klienta, sprzedawców, kasjerów i kierowników placówek handlowych.
Z naszych danych wynika, że blisko połowa (49%) CV związanych z handlem i obsługą klienta zawiera 101–300 wyrazów. Kolejne 39% z nich ma ponad 300 słów, a 12% — maksymalnie 100 słów.
IT
Do tej grupy badanych zaliczyliśmy głównie programistów, testerów oprogramowań, analityków danych i developerów. Według naszych obliczeń większość aplikacji do IT (79%) jest dość rozbudowana i zawiera ponad 300 wyrazów. Około 18% CV w tej branży ma średnią długość (od 101 do 300 słów), a tylko 3% zawiera mniej niż 100 wyrazów.
Prawo i administracja
Do tej grupy badanych zaliczyliśmy prawników, adwokatów, radców prawnych, specjalistów ds. księgowości i rachunkowości, urzędników oraz innych pracowników administracyjno-biurowych.
Z naszych danych wynika, że pracownicy prawa i administracji w większości (60%) preferują długie CV (na 300 lub więcej słów). Jedynie 4% CV w tej branży nie przekracza 100 wyrazów. Pozostałe 36% z nich zawiera od 101 do 300 słów.
Transport
Aby poznać długość CV do branży transportowej, przeanalizowaliśmy dokumenty kierowców, taksówkarzy, maszynistów i motorniczych. Z naszych obliczeń wynika, że ponad połowa (52%) życiorysów w tej grupie zawodowej jest średniej długości (101–300 słów). Co czwarty z nich zawiera maksymalnie 100 wyrazów, a 23% — ponad 300 wyrazów.
Zdrowie
To ostatnia i jedna z najbardziej zróżnicowanych branż, które poddaliśmy analizie. W tej grupie uwzględniliśmy bowiem lekarzy, pielęgniarzy, położne, ratowników, psychoterapeutów, logopedów, lekarzy weterynarii, opiekunów medycznych, opiekunów osób starszych i z niepełnosprawnościami, dentystów i fizjoterapeutów, ale też dietetyków, kosmetologów, psychologów i farmaceutów. Wnioski?
Połowa (50%) pracowników tej branży decyduje się na średnie (101–300 słów), a 42% — na długie CV (ponad 300 słów). Pozostałe 8% kandydatów wysyła dokument nieprzekraczający 100 wyrazów.
Długość CV — jak znaleźć złoty środek?
Eksperci kariery często radzą, by CV nie przekraczało jednej strony A4. Taka długość życiorysu ma gwarantować maksymalne zagęszczenie najważniejszych informacji, ułatwić pracę rekruterowi i sprawić, że przeczyta on CV w całości.
Należy jednak pamiętać, że preferowana długość dokumentów aplikacyjnych jest sprawą mocno indywidualną.
Przykładowo, badanie Elizabeth Blackburn-Brockman z Uniwersytetu Michigan oraz Kelly Belanger z Uniwersytet Wyoming z 2001 roku wykazało, że rekruterzy, którzy oceniali życiorysy absolwentów księgowości z wybitnymi referencjami, lepiej odbierali dokumenty na dwie strony, a nie jedną. Również w badaniu ekspertów ResumeGo rekruterzy 2–3 razy częściej preferowali dłuższe CV (niezależnie od szczebla kariery).
Z drugiej strony, sposoby i trendy w rekrutacjach stale ewoluują. I to, co jeszcze 10–15 lat temu było prawdą, dziś może już nie mieć znaczenia. Poza tym na zdolność zrozumienia długiego CV (oraz chęć jego przeczytania w całości) mogą mieć wpływ nawet takie czynniki jak samopoczucie, nastrój czy wiek rekrutera — np. według artykułu zamieszczonego w „Aging, Neuropsychology, and Cognition. A Journal on Normal and Dysfunctional Development” największa zdolność skupienia uwagi występuje wśród 30- i 40-latków.
Dlatego najważniejsze, by dokument był dopasowany do oferty pracy oraz doświadczeń i umiejętności kandydata — nie pomijał ważnych kwestii ani nie zawierał na siłę tych mało istotnych.
Czy długie CV jest gorsze od krótszego? To zależy. Jeśli jesteś specjalistą z wieloletnim doświadczeniem, to naturalnie Twoje CV będzie dłuższe i trudno będzie Ci zmieścić swoje obowiązki i osiągnięcia tylko na jednej stronie. Jednak wtedy i tak lepiej ograniczyć się do dwóch stron, a nie trzech czy czterech. Jest na to sposób. Przykładowo, do CV warto wpisać tylko osiągnięcia, miejsca pracy i obowiązki, które choć częściowo są zbieżne z pozycją, na którą teraz aplikujesz. Osobiście nie rekomenduję wpisywania wszystkich miejsc pracy (szczególnie tych, które nie mają nic wspólnego z docelowym stanowiskiem) do swojego dokumentu — bo to zmniejsza szansę, że rekruter zapozna się z pełną treścią takiego życiorysu.
Najważniejsze wnioski z badania
Oto krótkie podsumowanie naszego raportu.
- 41% CV pisanych w kreatorze InterviewMe zawiera od 101 do 300 wyrazów, a 38% — ponad 300 wyrazów.
- 62% życiorysów zawodowych zajmuje jedną stronę A4, a pozostałe 38% — dwie lub trzy strony.
- Ponad połowa (55%) CV początkujących pracowników zawiera 101–300 słów, a co trzecie z nich (33%) — maksymalnie 100 słów.
- 73% CV pisanych przez członków kadry kierowniczej zawiera więcej niż 300 wyrazów.
- Krótkie i średnie CV (do 300 słów) preferują pracownicy budownictwa i produkcji oraz gastronomii.
- Długie życiorysy (więcej niż 300 wyrazów) najczęściej piszą pracownicy edukacji, IT oraz prawa i administracji.
A jaką długość ma Twoje aktualne CV? Czy wiesz, jak opisać swoje kwalifikacje w jasny i zwięzły sposób? Jeśli szukasz informacji, zapoznaj się z poradnikami na naszym blogu lub zadaj mi pytanie w komentarzu — chętnie Ci na nie odpowiem.
Metodologia badania
Badanie opiera się na analizie 1 150 000 prawdziwych życiorysów zawodowych, które zostały napisane przez użytkowników kreatora CV InterviewMe — kobiet i mężczyzn w różnym wieku, z różnych miejscowości, różnych branż i na różnych etapach kariery. Analizowane dokumenty powstawały od 30 czerwca 2023 roku do 28 czerwca 2024 roku.
Podziel się wynikami badania
Chcesz pomóc innym osobom w przygotowaniu skutecznych dokumentów aplikacyjnych? Udostępnij ten artykuł na swojej stronie internetowej i/lub w mediach społecznościowych.
Jeśli uważasz, że te dane mogą zainteresować opinię publiczną, również zachęcamy Cię do ich udostępniania — także w celach komercyjnych. Prosimy Cię tylko o wskazanie źródła informacji w formie linku i wzmianki, aby wyrazić uznanie dla naszych ekspertów. Dziękujemy!
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.
Źródła
- https://doi.org/10.1177/0894845305279162
- https://psz.praca.gov.pl/documents/10240/19787340/Klasyfikacja%20zawod%C3%B3w%20i%20specjalno%C5%9Bci%20na%20potrzeby%20rynku%20pracy%202018%20z%20p%C3%B3%C5%BAn.%20zm.%20wg.%20stanu%20na%2001.01.2023%20r.pdf
- https://stat.gov.pl/Klasyfikacje/doc/kzs/pdf/Klucz%20KZiS%202014%20z%20p%C3%B3%C5%BCn.zm%20-%20ISCO-08.pdf
- https://doi.org/10.1177/002194360103800104
- https://doi.org/10.1080/13825585.2018.1546820