Jak długo trwa pisanie CV? Badanie zawodów i stanowisk
Stwórz CV terazSkuteczne CV stanowi kluczowy element procesu rekrutacji. Dobrze napisany życiorys może zaprezentować kandydata w korzystnym świetle i zwiększyć jego szanse na otrzymanie wymarzonej pracy. Przeglądanie ofert pracy często trwa kilka godzin, a przeciętna rozmowa kwalifikacyjna — około godziny. A ile czasu zajmuje samo napisanie CV?
Żeby się tego dowiedzieć, uważnie przeanalizowaliśmy czas potrzebny na stworzenie CV dla różnych zawodów, stanowisk i ścieżek kariery. Wzięliśmy pod uwagę ponad milion prawdziwych życiorysów, które Polacy tworzyli w kreatorze CV InterviewMe w ciągu ostatniego roku.
Oto wyniki naszego badania.
1. Ile czasu zajmuje napisanie CV?
Z naszej analizy wynika, że średni czas pisania CV w kreatorze InterviewMe to nieco ponad 17 minut.
Oczywiście, mowa tutaj o średniej — co oznacza, że jedni kandydaci piszą CV znacznie szybciej, a drudzy wolniej. Proces ten zależy od wielu czynników, a największe znaczenie wśród nich mają:
- długość i stopień skomplikowania CV
- posiadane doświadczenie zawodowe
- specyfika danego zawodu
- umiejętności użytkowników w zakresie pisania i edycji tekstu
- umiejętność pisania CV
- znajomość programu do pisania CV i umiejętność jego obsługi.
Rzecz jasna, pisanie CV trwa znacznie dłużej niż jego czytanie i analiza. Badanie opublikowane w czasopiśmie „Machine Learning & Knowledge Extraction” wykazało, że weryfikacja dokumentu zwykle zajmuje rekruterom od 30 sekund do 3 minut. Jednak według innych eksperymentów wstępna ocena życiorysu trwa tylko 7 sekund — a to prowokuje już szereg pytań odnośnie wyglądu i funkcji curriculum vitae.
Co ciekawe, średni czas tworzenia CV w kreatorze Zety — czyli w językach innych niż polski — różni się od czasu zarejestrowanego w narzędziu InterviewMe. Z zebranych przez nas danych wynika, że swoje CV najszybciej piszą Brazylijczycy (średnio 13 minut), a najdłużej — użytkownicy języka francuskiego (średnio ponad 19 minut).
Jednak należy tutaj uwzględnić fakt, że niektóre programy do pisania CV umożliwiają nie tylko napisanie życiorysu od początku, ale też wgranie gotowego dokumentu np. w Wordzie i jego późniejszą edycję w kreatorze — a to znacznie skraca czas potrzebny na przygotowanie CV. I możliwe, że osoby piszące swój dokument najkrócej często korzystają z tej właśnie opcji.
2. Jak długo trwa pisanie CV dla różnych stanowisk?
Okazuje się, że na czas pisania CV wpływa nie tylko długość posiadanego doświadczenia zawodowego, ale też sama praktyka w tworzeniu dokumentów aplikacyjnych. Przykład?
Z naszych danych wynika, że praktykanci i stażyści różnych branż poświęcają średnio 25 minut na napisanie CV. To o 7 minut więcej niż ogólna średnia.
W tej grupie badanych swoje CV najdłużej piszą kandydaci na praktyki studenckie — średni czas na stworzenie takiego życiorysu to prawie 36 minut. Kolejne 29 minut zajmuje Polakom napisanie CV na praktyki zawodowe.
Nieco krócej trwa pisanie życiorysów na stanowiska kierownicze — nawet mimo dłuższego doświadczenia zawodowego kandydatów. Bo dyrektorzy, kierownicy i menedżerowie poświęcają przeciętnie 22 minuty na przygotowanie curriculum vitae.
Wśród tych badanych swoje CV najdłużej piszą dyrektorzy — w ich wypadku średni czas tworzenia dokumentu to aż 38 minut. Na drugim miejscu znaleźli się kierownicy zmiany (średnio 31 minut), a na trzecim — Office Managerowie (nieco ponad 29 minut).
Natomiast najszybsze w tej grupie okazały się osoby, które zadeklarowały pracę na stanowiskach Business Development Manager (13 minut) i Sales Manager (15–16 minut).
3. Ile czasu trwa pisanie CV dla różnych zawodów?
Podczas dalszej analizy postanowiliśmy sprawdzić, czy i w jaki sposób uprawiany zawód wpływa na czas pisania CV.
W tym celu podzieliliśmy naszych użytkowników na konkretne grupy zawodowe. Opieraliśmy się na ogólnopolskiej klasyfikacji zawodów i specjalności, która bazuje na Międzynarodowym Standardzie Klasyfikacji Zawodów ISCO-08. Następnie wybraliśmy te grupy, które najczęściej korzystały z kreatora CV InterviewMe w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Na końcu podzieliliśmy je na 8 branż:
- Budownictwo i produkcja
- Edukacja
- Gastronomia
- Handel i obsługa klienta
- IT
- Prawo i administracja
- Transport
- Zdrowie.
Oto wyniki:
Budownictwo i produkcja
Do tej grupy zaliczyliśmy inżynierów budownictwa, pracowników budowlanych, elektryków, mechaników, rolników, pracowników produkcji i innych pracowników fizycznych. Średni czas pisania CV w tej branży wynosi od 19 do 20 minut. Najszybsi w tej grupie okazali się mechanicy — napisanie życiorysu dla tego zawodu trwa niespełna 16 minut, czyli mniej niż ogólna średnia.
Edukacja
W naszym badaniu poddaliśmy analizie dokumenty aplikacyjne nauczycieli szkolnych i przedszkolnych, pomocników nauczycieli oraz lektorów języków obcych. Wnioski?
Średni czas pisania życiorysu w tej grupie to prawie 28 minut. Swoje CV najdłużej piszą nauczyciele wychowania przedszkolnego (średnio 35 minut) i edukacji wczesnoszkolnej (od 34 do 35 minut). Z kolei najszybsi są lektorzy języka angielskiego — bo napisanie życiorysu zajmuje im przeciętnie kwadrans.
Jeśli wyłączymy z ogólnego równania lektorów, to okaże się, że średni czas pisania CV przez samych nauczycieli szkolnych i przedszkolnych wynosi 29 minut — czyli najwięcej wśród wszystkich grup zawodowych. Powodów tego stanu rzeczy może być wiele — od cech wymaganych w zawodzie nauczyciela (takich jak staranność i kreatywność) po formalizację samego procesu rekrutacji do szkół i przedszkoli, który „narzuca” kandydatom uważność na treść i detale składanych dokumentów.
Gastronomia
W tej grupie dokumentów znalazły się przede wszystkim życiorysy kelnerów, kucharzy, pomocy kuchennych i barmanów. Z naszej analizy wynika, że sporządzenie CV do branży gastronomicznej zajmuje średnio od 20 do 21 minut. W tej dyscyplinie zdecydowanie najszybsi są kucharze (niespełna 18 minut), a najwolniejsi — barmani i barmanki (blisko 24 minuty).
Handel i obsługa klienta
Do pracowników tej branży zakwalifikowaliśmy kierowników i specjalistów ds. sprzedaży (stacjonarnej i telefonicznej), specjalistów ds. obsługi klienta, doradców klienta i konsultantów, kierowników sklepów, sprzedawców, kasjerów i przedstawicieli handlowych.
Okazało się, że osoby pracujące w handlu poświęcają przeciętnie 20 minut na napisanie życiorysu zawodowego. Jednocześnie najmniej czasu na pisaniu CV spędzają kasjerzy (średnio 17 minut), a najwięcej — przedstawiciele handlowi (średnio 24 minuty) oraz konsultanci i specjaliści ds. sprzedaży (ponad 21 minut).
IT
Wśród pracowników branży IT, którzy najczęściej korzystali z kreatora InterviewMe, znaleźli się głównie programiści. Jak wynika z naszych danych, średni czas pisania CV w tym zawodzie to niespełna 12 minut. Dlaczego?
Jedną z przyczyn może być fakt, że kandydaci do pracy w IT biegle obsługują komputery i programy. Dzięki temu częściej od innych mogą korzystać z ich dodatkowych funkcji (np. możliwości wgrania gotowego CV). Poza tym w Polsce brakuje programistów, co sprawia, że w ich przypadku jakość życiorysu ma mniejsze znaczenie niż w innych zawodach. Jednocześnie w CV do IT najważniejsza jest lista umiejętności oraz poznanych aplikacji i języków programowania, które wystarczy po prostu wymienić. Dlatego pisanie takiego CV trwa stosunkowo krótko.
Prawo i administracja
Do tej grupy badanych zaliczyliśmy prawników, radców prawnych, adwokatów, specjalistów ds. księgowości i rachunkowości oraz pracowników administracyjno-biurowych. Według naszych obliczeń napisanie CV zakresu prawa i/lub administracji wynosi średnio od 25 do 26 minut. Zdecydowanie najszybsi są radcy prawni — czas poświęcony na tworzenie CV przez przedstawicieli tego zawodu wynosi nieco ponad kwadrans.
Transport
W branży transportowej analizowaliśmy CV kierowców i operatorów pojazdów. Z naszych obliczeń wynika, że stworzenie curriculum vitae zajmuje przeciętnemu kierowcy 19 minut. Nieco więcej czasu na to zadanie poświęcają kierowcy pojazdów ciężarowych — w ich wypadku pisanie CV trwa średnio 21 minut.
Zdrowie
To ostatnia i najbardziej zróżnicowana branża w naszym badaniu. W tej grupie znaleźli się bowiem lekarze, pielęgniarki, położne, lekarze weterynarii, opiekunowie medyczni i osób starszych, dentyści i fizjoterapeuci, ale też kosmetolodzy, psycholodzy i farmaceuci.
Obliczyliśmy, że średni czas potrzebny na napisanie CV w branży zdrowia wynosi 26 minut. Jednocześnie swoje CV najdłużej piszą fizjoterapeuci (średnio ponad 33 minuty) i opiekunowie osób starszych (około 31 minut), a najkrócej — psycholodzy (19 minut).
A ile czasu tak naprawdę powinno trwać stworzenie dobrego CV?
W pisaniu CV najważniejszy jest nie czas, tylko efekt końcowy. Niektórzy kandydaci już w 20 minut potrafią napisać naprawdę świetny życiorys, podczas gdy inni potrzebują na to od jednej do kilku godzin. Warto przy tym pamiętać, że CV napisane szybko wcale nie musi być lepsze od tego, na które kandydat poświęcił więcej czasu. Bardzo często dokumenty sporządzane „na kolanie” są mniej dokładne, mniej kreatywne, nierzetelne i niedopasowane do konkretnej oferty pracy — a przez to zdecydowanie mniej skuteczne. Tymczasem dobre CV to inwestycja w dobrą pracę. Dlatego warto poświęcić na jego pisanie tyle czasu, ile będzie trzeba — bez stawiania sobie limitów.
Najważniejsze wnioski z badania
Oto najciekawsze wnioski z naszego badania.
- Średni czas pisania CV w kreatorze InterviewMe to ponad 17 minut.
- Praktykanci i stażyści poświęcają przeciętnie 25 minut na stworzenie curriculum vitae.
- Tworzenie CV przez przedstawicieli kadry kierowniczej trwa średnio 22 minuty.
- Wśród badanych branż i zawodów swoje CV najszybciej piszą pracownicy branży IT (średnio 12 minut), a najdłużej nauczyciele przedszkolni i szkolni (29 minut).
A co Ty o tym myślisz? Czy korzystasz z gotowych szablonów lub programów do pisania CV? Jak długo zajmuje Ci napisanie życiorysu zawodowego? Podziel się opinią i doświadczeniami w komentarzu.
Metodologia badania
Badanie opiera się na analizie 1,15 milionów prawdziwych życiorysów zawodowych, które zostały napisane przez użytkowników kreatora CV InterviewMe — kobiety i mężczyzn w różnym wieku, z różnych miejscowości, różnych branż i na różnych etapach kariery. Analizowane dokumenty powstawały od 9 lipca 2023 roku do 7 lipca 2024 roku.
Podziel się wynikami badania
Chcesz pomóc innym osobom w przygotowaniu skutecznych dokumentów aplikacyjnych? Udostępnij ten artykuł na swojej stronie internetowej i/lub w mediach społecznościowych.
Jeśli uważasz, że te dane mogą zainteresować opinię publiczną, również zachęcamy Cię do ich udostępniania — także w celach komercyjnych. Prosimy Cię tylko o wskazanie źródła informacji w formie linku i wzmianki, aby wyrazić uznanie dla naszych ekspertów. Dziękujemy!
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.
Źródła
- https://doi.org/10.3390/make5030038
- https://www.theladders.com/static/images/basicSite/pdfs/TheLadders-EyeTracking-StudyC2.pdf
- https://psz.praca.gov.pl/documents/10240/19787340/Klasyfikacja%20zawod%C3%B3w%20i%20specjalno%C5%9Bci%20na%20potrzeby%20rynku%20pracy%202018%20z%20p%C3%B3%C5%BAn.%20zm.%20wg.%20stanu%20na%2001.01.2023%20r.pdf
- https://stat.gov.pl/Klasyfikacje/doc/kzs/pdf/Klucz%20KZiS%202014%20z%20p%C3%B3%C5%BCn.zm%20-%20ISCO-08.pdf
- https://barometrzawodow.pl//forecast-card-zip/2024/report_pl/raport_ogolnopolski_2024.pdf