Podanie o pracę a list motywacyjny - 6 różnic i zastosowanie
Stwórz list motywacyjny terazChcesz pokazać pracodawcy swoją motywację i udowodnić mu, że jesteś idealnym kandydatem? A może interesuje Cię konkretne stanowisko, ale firma aktualnie nie prowadzi procesu rekrutacyjnego?
W przyciągnięciu uwagi pracodawcy pomogą Ci list motywacyjny oraz podanie o pracę.
Pamiętaj jednak, że dokumenty te stosuje się w innych sytuacjach.
Z tego artykułu dowiesz się:
- czym różni się podanie o pracę od listu motywacyjnego
- kiedy warto zastosować list motywacyjny, a kiedy podanie o pracę
- jaką budowę mają podanie o pracę oraz list motywacyjny i o czym pisać, aby zainteresować pracodawcę.
Chcesz napisać list motywacyjny? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
1. Czym się różni podanie o pracę od listu motywacyjnego?
Wiele osób myli te dokumenty lub uważa, że podanie o pracę i list motywacyjny to to samo. Jaka jest podstawowa różnica? Podanie o pracę wysyłamy, kiedy pracodawca nie prowadzi rekrutacji. Z kolei list motywacyjny przygotowujemy w odpowiedzi na aktywną ofertę pracy.
Jednak różnic między tymi dokumentami jest nieco więcej:
- Podanie o pracę wysyłamy, kiedy firma nie prowadzi rekrutacji, a list motywacyjny przygotowujemy, gdy aplikujemy na konkretne stanowisko pracy.
- W podaniu o pracę skupiamy na swoich kwalifikacjach i predyspozycjach do pracy, a w liście motywacyjnym nawiązujemy do konkretnych wymagań w ofercie pracy
- Podanie o pracę jest mniej szczegółowe niż list motywacyjny, ponieważ nie nawiązujemy do wymagań w ogłoszeniu.
- List motywacyjny wysyłamy, aby wziąć udział w procesie rekrutacyjnym. Podanie o pracę wysyłamy w sytuacji, gdy firma nie szuka pracowników, ale chcemy, aby rozważyła nasze zatrudnienie.
- Podanie o pracę jest zazwyczaj nieco krótsze od listu motywacyjnego. Podanie powinno zająć maksymalnie 3/4 strony A4. List motywacyjny może zająć całą kartkę A4
- List motywacyjny staramy się zawsze adresować do konkretnej osoby, np. kierownika działu HR. W podaniu o pracę nie jest to tak ważne (chociaż również wskazane).
Pamiętaj jednak, że oba dokumenty powinny mieć formalny styl, zawierać dane osobowe i kontaktowe oraz zwroty grzecznościowe. Zarówno do listu motywacyjnego jak i podania o pracę warto dołączyć również CV.
Jeszcze czym innym jest podanie o podwyżkę, które możesz napisać, chcąc przekonać szefa do podwyższenia Twojej pensji.
Chcesz napisać również curriculum vitae? Zajrzyj do naszego poradnika: Nowoczesne CV — wzór i aktualne wskazówki
2. Podanie o pracę i list motywacyjny — kiedy warto je stosować?
Jak już wspomniałem, podanie o pracę i list motywacyjny wysyłamy w innych okolicznościach. Podanie wtedy, gdy pracodawca nie prowadzi rekrutacji, a list motywacyjny, gdy aplikujemy na konkretne stanowisko.
Kiedy jeszcze wskazane jest stosowanie poszczególnych dokumentów?
Kiedy stosować podanie o pracę?
- Kiedy pracodawca nie prowadzi rekrutacji, ale chcesz zaprezentować swoje kwalifikacje i przekonać go do zatrudnienia właśnie Ciebie — teraz lub w przyszłości.
- Aby zorientować się, czy w firmie są dostępne jakiekolwiek stanowiska, które mogą Cię interesować.
- Kiedy bardzo zależy Ci na jakimś stanowisku, a rekrutacja jest otwierana bardzo rzadko: wysyłając podanie o pracę, masz większą szansę, że nie przegapisz oferty, a pracodawca sam się do Ciebie odezwie.
- Jeśli odbyłeś wolontariat, praktyki lub staż w danej firmie i w ten sposób chcesz pokazać, że jesteś zainteresowany dalszą współpracą. (Przy okazji zerknij tutaj: Jak napisać podanie na praktyki?)
Kiedy stosować list motywacyjny?
List motywacyjny wyślij wtedy, gdy:
- pracodawca prowadzi rekrutację i możesz przygotować list motywacyjny na podstawie wymagań w ofercie pracy
- chcesz pokazać, że Twoje kwalifikacje zawodowe, kompetencje i doświadczenie w pełni spełniają oczekiwania pracodawcy
- chcesz wyjaśnić pracodawcy, dlaczego tak bardzo zależy Ci na konkretnym stanowisku i czym różnisz się od innych kandydatów
- chcesz rozbudować treść CV i np. podać przykłady konkretnych sytuacji, kiedy wykorzystałeś swoje kwalifikacje i kompetencje zawodowe.
Wysyłasz dokumenty aplikacyjne i zastanawiasz się, czy wysłać CV czy też życiorys? Zajrzyj do poradnika: Życiorys a CV — różnice. Czy CV i życiorys to to samo?
Chcesz napisać list motywacyjny? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj
3. Jak napisać podanie o pracę i list motywacyjny?
Jak wspomniałem, zarówno podanie o pracę jak i list motywacyjny to formalne dokumenty. Cechują się więc określoną formą.
Jaka jest ich budowa?
Jakie elementy zawiera podanie o pracę?
Podanie o pracę zawiera następujące elementy:
- dane osobowe i kontaktowe kandydata oraz dane pracodawcy
- aktualna data i miejscowość
- zwroty grzecznościowe
- tytuł dokumentu „Podanie o pracę”
- wyjaśnienie, jakie stanowisko Cię interesuje i dlaczego uważasz, że warto Cię zatrudnić
- opcjonalnie: informacja o załącznikach (np. Curriculum vitae)
- podpis.
W treści podania o pracę powinieneś wspomnieć o swoich najważniejszych doświadczeniach zawodowych, umiejętnościach i osiągnięciach. Dołącz do niego również CV.
Więcej dowiesz się z poradnika: Podanie o pracę — wzór i wskazówki, jak napisać
Jakie elementy zawiera list motywacyjny?
- dane osobowe i kontaktowe kandydata oraz dane pracodawcy
- aktualna data i miejscowość
- zwroty grzecznościowe
- tytuł dokumentu „List motywacyjny”
- informacja, o jakie stanowisko się ubiegasz
- wyjaśnienie, które wymagania spełniasz, czym się wyróżniasz na tle innych kandydatów i jak pomożesz pracodawcy
- zapewnienie o gotowości na osobiste spotkanie
- podpis
Możesz również dodać do listu motywacyjnego zgodę na przetwarzanie danych. Nie musisz tego robić, jeśli pamiętałeś o klauzuli CV.
Eksperci przypominają, że list motywacyjny musi być dopasowany zarówno do stanowiska, o które się ubiegasz, jak również do Twoich kwalifikacji i kompetencji.
W treści listu motywacyjnego skup się przede wszystkim na tym, w jaki sposób Twoje kwalifikacje przełożą się na codzienne obowiązki i jak możesz usprawnić lub rozwinąć działalność firmy.
Musisz napisać również CV? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Przeczytaj też: Gotowy do wysłania list motywacyjny – wzór.
Piszesz podanie o pracę lub list motywacyjny i masz dodatkowe pytania? Możesz je zadać w komentarzu pod artykułem. Chętnie Ci pomożemy!
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.