List motywacyjny na studia (np. doktorat i podyplomowe): wzór
Stwórz list motywacyjny terazChociaż zazwyczaj list motywacyjny wysyła się w odpowiedzi na ofertę pracy, to niekiedy wymagają go także uczelnie. Jednak nie są to te same dokumenty.
Jak zatem stworzyć skuteczny list motywacyjny na studia, który zrobi dobre wrażenie na przedstawicielach uczelni?
W tym artykule znajdziesz:
- wyjaśnienie, czym jest list motywacyjny na studia i kiedy się go stosuje
- wskazówki, jak napisać list motywacyjny na studia podyplomowe, doktoranckie i na zagraniczną uczelnię
- porady, jak napisać klasyczny list motywacyjny studenta do pracy
- wygodny kreator listu motywacyjnego (online).
Wybierz szablon listu motywacyjnego. Zobacz, jak powinien wyglądać profesjonalny dokument.
Przejrzyj wzory listów motywacyjnych dla różnych stanowisk.
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
A jak wyglądają CV i listy motywacyjne prawdziwych kandydatów? Sprawdziliśmy to za Ciebie, analizując ponad milion dokumentów aplikacyjnych z kreatora InterviewMe. Poniżej kilka wniosków.
Statystyki o dokumentach aplikacyjnych pracowników początkujących i sezonowych
- Praktykanci i stażyści poświęcają średnio 25 minut na napisanie CV.
- 55% CV początkujących pracowników zawiera od 101 do 300 wyrazów, a co trzecie nie przekracza 100 słów.
- Spośród wszystkich grup zawodowych praktykanci, stażyści i osoby pracujące dorywczo najczęściej dołączają do CV list motywacyjny.
- 3 umiejętności, którymi najczęściej chwalą się osoby aplikujące na praktyki i do pracy dorywczej, to: umiejętność szybkiego uczenia się, pracowitość i zaangażowanie oraz praca w zespole.
1. List motywacyjny na studia — co to jest?
W Polsce stosunkowo rzadko spotykamy się z koniecznością przygotowania listu motywacyjnego na studia. Tego dokumentu zazwyczaj wymagają jednak uczelnie zagraniczne.
W krajach zachodnich list motywacyjny o przyjęcie na studia nazywany jest najczęściej personal statement lub cover letter, ale również motivational letter, admissions essay, application essay czy też statement of purpose. Jest to rodzaj życiorysu połączonego z wyjaśnieniem Twojej motywacji do studiowania na danym kierunku i uczelni.
W Polsce stosuje się właściwie tylko listy motywacyjne na studia podyplomowe oraz doktoranckie. Są to dokumenty, w których przede wszystkim przedstawiasz swoje osiągnięcia naukowe i wyjaśniasz, dlaczego warto przyjąć Cię na uczelnię.
List motywacyjny na studia — wzór
W zależności od tego, czy będziesz pisał list motywacyjny na studia za granicą czy na studia doktoranckie lub podyplomowe, pamiętaj, że wszystkie te 3 dokumenty się różnią od siebie. Nie ma jednego, uniwersalnego wzoru listu motywacyjnego na studia.
Na szczęście w większości przypadków uczelnie umieszczają na swoich stronach wzory wymaganych listów motywacyjnych (zobacz przykład: wzór listu motywacyjnego na studia podyplomowe Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego). Zawsze z nich korzystaj! Będziesz miał wtedy pewność, że spełniłeś wymogi formalne i Twój list motywacyjny na studia ma prawidłową konstrukcję.
Uczelnia nie udostępniła wzoru? Możesz wykorzystać szablon klasycznego listu motywacyjnego. Znajdziesz go w naszym poradniku: List motywacyjny — wzór i przykłady
2. List motywacyjny na studia doktoranckie, podyplomowe i za granicą
Jakie są najważniejsze elementy listów motywacyjnych na studia i o czym powinieneś w nich pisać? Poniżej znajdziesz porównanie tych dokumentów.
List motywacyjny na studia za granicą (personal statement / cover letter)
Jest to w pewnym sensie połączenie życiorysu i listu motywacyjnego. Jest to dokument pisany tekstem ciągłym, z podziałem na wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Co powinien zawierać personal statement?
- Wstęp
Na początku powinieneś napisać, na jaki kierunek studiów chcesz się dostać, przedstawić się, a także wyjaśnić, dlaczego zainteresował Cię konkretny kierunek studiów. Możesz np. podać cechy charakteru, które sprawiają, że odnajdziesz się w danej specjalizacji. Wstęp powinien zająć maksymalnie 20% Twojego listu motywacyjnego.
- Rozwinięcie
W rozwinięciu listu motywacyjnego na studia dokładnie wyjaśnij, skąd wziął się u Ciebie pomysł studiowania na danym kierunku, uczelni oraz w innym kraju. Szczegółowo opisz swoje osiągnięcia naukowe, sportowe i zawodowe (np. wolontariaty). Przedstaw także swoje cechy charakteru i osobowości, które pozwolą Ci sprawdzić się na konkretnych studiach. Warto też pochwalić się ciekawymi pasjami i zainteresowaniami. Rozwinięcie powinno zająć ok. 70% dokumentu.
- Zakończenie
Zakończenie listu motywacyjnego o przyjęcie na studia to krótkie (maksymalnie 3–4 zdania) podsumowanie Twoich najważniejszych cech, osiągnięć i motywacji, które sprawiają, że jesteś idealnym kandydatem na dany kierunek studiów. Warto też wyrazić nadzieję na pozytywne rozpatrzenie Twoje aplikacji.
List motywacyjny na studia podyplomowe
Jak wspomniałem, każda uczelnia może mieć nieco inne wymagania co do listu motywacyjnego, dlatego najlepiej skorzystać z udostępnionego przez nią wzoru. Zazwyczaj list motywacyjny na studia podyplomowe zawiera poniższe elementy.
- Nagłówek
W nagłówku powinieneś umieścić informację, na jakie studia podyplomowe kandydujesz, podać nazwę uczelni i wydziału oraz rok akademicki. Przykład:
List motywacyjny na studia podyplomowe
“Mechanizmy funkcjonowanie strefy euro”
W roku akademickim 2020/2021
Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego
- Dane autora i odbiorcy listu motywacyjnego
Na górze dokumentu podaj swoje imię i nazwisko, adres, numer telefonu oraz adres e-mail. Dodaj także dane osoby, do której kierujesz list motywacyjny (np. kierownika studiów podyplomowych).
- Treść listu motywacyjnego na studia podyplomowe
Uczelnie zazwyczaj oczekują od kandydatów, aby opisali swoją motywację do podjęcia studiów oraz pomysły na upowszechnianie wiedzy zdobytej podczas „podyplomówki”. Chodzi m.in. o przewidywany sposób posługiwania się wiedzą zdobytą na studiach. Upowszechnianie wiedzy zdobytej na studiach to np. wystąpienia publiczne, działania edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży, organizacja warsztatów dla wskazanych grup odbiorców, wystawy w szkołach, przygotowanie publikacji, artykułów w prasie itp.
Na samym dole listu motywacyjnego o przyjęcie na studia podyplomowe powinien znaleźć się Twój podpis.
List motywacyjny na studia doktoranckie
List motywacyjny na studia doktoranckie zazwyczaj ma bardziej konkretną formę i skupia się na osiągnięciach naukowych kandydata. Jakie elementy zawiera?
- Nagłówek, data, dane kandydata i odbiorcy listu
Na samej górze listu motywacyjnego na studia doktoranckie powinieneś umieścić datę, swoje imię i nazwisko, adres, numer telefonu i adres e-mail, a także dane odbiorcy listu. Przykład:
Miejscowość i data
Twoje imię i nazwisko
Adres
Numer telefonu
Adres e-mail
Do Dyrektora Centrum Badań Kosmicznych
Polskiej Akademii Nauk
ul. Bartycka 18a
00-716 Warszawa
LIST MOTYWACYJNY O PRZYJĘCIE NA STUDIA DOKTORANCKIE
- Temat badawczy i nazwisko potencjalnego promotora lub promotorów
- Krótki opis zainteresowań naukowych
- Uzasadnienie zamiaru podjęcia kształcenia w szkole doktorskiej
- Opis osiągnięć naukowych, np.:
- lista publikacji (naukowych i popularnonaukowych)
- zgłoszenia patentowe
- uzyskane nagrody i wyróżnienia
- uzyskane stypendia naukowe
- Informacje o zaangażowaniu w działalność naukową, np.:
- udział w warsztatach/konferencjach naukowych
- odbyte staże i szkolenia
- udział w projektach badawczych i komercyjnych
- członkostwo w towarzystwach i kołach naukowych
Na samym dole listu motywacyjnego na studia doktoranckie umieść swój podpis.
I jak zawsze pamiętaj, aby kierować się wskazówkami na stronie uczelni oraz korzystać z udostępnionych przez nią wzorów!
Chcesz napisać list motywacyjny po angielsku? Niezbędne wskazówki znajdziesz w poradniku: Jak napisać list motywacyjny po angielsku?
Chcesz napisać list motywacyjny? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj
3. Jak napisać list motywacyjny studenta (do pracy)?
W Polsce listu motywacyjnego najczęściej używa się w procesach rekrutacyjnych. Jest to dokument, w którym starasz się pokazać pracodawcy, że jesteś idealnym kandydatem na stanowisko i dużo zyska, jeśli zatrudni właśnie Ciebie.
Pisząc list motywacyjny studenta do pracy, musisz kierować się określonymi zasadami. Jakimi?
- Dopasuj list motywacyjny studenta do oferty pracy i stanowiska.
Eksperci Uniwersytetu w Waszyngtonie podkreślają, że podczas pisania listu motywacyjnego kluczowe jest dopasowanie dokumentu do konkretnej sytuacji, stanowiska i firmy. Należy również zastanowić się, czego może oczekiwać pracodawca. Świetnym sposobem na napisanie skutecznego listu motywacyjnego jest skupienie się na kompetencjach i kwalifikacjach, które mają związek z wymaganiami w ofercie pracy.
- Wyjaśnij, jaka jest Twoja motywacja do pracy.
Pokaż pracodawcy, że nie wysyłasz masowo identycznych listów motywacyjnych i nieprzypadkowo wybrałeś właśnie tę ofertę, stanowisko oraz firmę. Wyjaśnił, dlaczego zależy Ci właśnie na tej pracy.
- Opisz korzyści, które przyniesiesz pracodawcy.
Wyjaśnij pracodawcy, w jaki sposób Twoja wiedza, umiejętności i kwalifikacje przełożą się na codzienne obowiązki. Spróbuj pokazać, w jaki sposób usprawnisz działanie firmy lub jakie dodatkowe wartości do niej „wniesiesz”.
- Nie kopiuj CV.
Eksperci Uniwersytetu Oksfordzkiego podkreślają, że w liście motywacyjnym nie powinno się powielać sformułowań z curriculum vitae. Postaraj się rozbudować treść życiorysu zawodowego i np. podać przykłady sytuacji, kiedy wykorzystałeś wiedzę i kompetencje.
- Zadbaj o profesjonalny wygląd listu motywacyjnego.
Pamiętaj, że w przypadku listu motywacyjnego liczy się również wygląd dokumentu. Zadbaj o estetyczny szablon i jego czytelność. Podziel list motywacyjny na wyraźne sekcje z nagłówkami, stosuj punkty i punktory. Uważaj na literówki, błędy ortograficzne i stylistyczne. Taki profesjonalny list motywacyjny studenta szybko przygotujesz w naszym kreatorze.
Nie zapomnij również o klauzuli ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych. Jej treść znajdziesz tutaj: List motywacyjny - klauzula. Przy okazji sprawdź, czy pamiętałeś o klauzuli CV.
Więcej wskazówek znajdziesz tutaj: Jak napisać klasyczny list motywacyjny do pracy? Jeśli nie masz doświadczenia, zajrzyj do poradnika: Jak napisać list motywacyjny bez doświadczenia zawodowego?
Musisz napisać również CV? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Przeczytaj też: List motywacyjny gotowy do wysłania - wzór [Wypełnij i pobierz]
Może Cię również zainteresować:
Piszesz list motywacyjny na studia lub dla studenta i masz dodatkowe pytania? Podziel się nimi w komentarzu pod artykułem. Chętnie Ci pomożemy!
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.