Wniosek o urlop ojcowski 2025 - wzór do pobrania w PDF
Stwórz CV terazŻeby skorzystać z urlopu ojcowskiego, musisz złożyć u swojego pracodawcy odpowiedni wniosek.
Ten dokument musi składać się z konkretnych elementów. Jakich?
W tym artykule opiszemy dokładnie, jak wygląda wniosek o urlop ojcowski, żebyś był pewien, że Twoje pismo jest kompletne i zgodne ze wszystkimi zasadami.
Potem pozostanie Ci już tylko cieszyć się dwoma tygodniami z dala od pracy, za to w samym środku niemowlęcego świata.
Po przeczytaniu tego tekstu:
- będziesz wiedział, kiedy złożyć wniosek o urlop ojcowski
- dowiesz sie, co dołączyć do wniosku
- wypełnisz gotowy wzór wniosku o urlop ojcowski w kreatorze online.
Chcesz od razu napisać wniosek o urlop ojcowski? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz gotowe wzory wniosków o wszystkie typy urlopów pracowniczych do uzupełnienia jednym kliknięciem. Stwórz wniosek o urlop w 5 minut tutaj.
Zobacz inne wzory, stwórz wniosek urlopowy i pobierz dokument w PDF tutaj.
1. Jak i kiedy złożyć wniosek o urlop ojcowski? Co napisać w podaniu?
Po pierwsze, wniosek o urlop ojcowski musi być złożony w formie pisemnej. To jest dość oczywiste. Żebyś mógł nam wierzyć, sprawdź treść artykułu 1823 § 2 Kodeksu pracy.
Co jeszcze?
Podanie o urlop ojcowski powinno zawierać wszystkie elementy standardowego podania, czyli datę i miejsce złożenia wniosku, Twoje dane kontaktowe oraz dane pracodawcy, czyli adresata wniosku.
Trzecia ważna sprawa to termin złożenia wniosku o urlop ojcowski. Musisz dostarczyć swoje podanie najpóźniej 7 dni przed planowanym urlopem. W innym wypadku nici ze zgody na wolne.
Co zawrzeć we wniosku o urlop ojcowski?
Wniosek o urlop ojcowski powinien zawierać następujące elementy:
- miejscowość i datę złożenia wniosku
- imię i nazwisko pracownika
- dane pracodawcy
- prośbę o udzielenie urlopu
- imię i nazwisko dziecka
- datę urodzenia dziecka
- wymiar urlopu
- datę początkową i końcową urlopu
- podpis pracownika.
A teraz wyjaśnienie:
Musisz umieścić we wniosku imię i nazwisko dziecka, żeby pracodawca miał rozeznanie w tym, kim będziesz się w tym okresie opiekował. Może się bowiem zdarzyć tak, że masz dwójkę dzieci rok po roku i wtedy trzeba doprecyzować, o które z nich dokładnie chodzi.
Dlaczego podajesz datę urodzenia dziecka? Dlatego, że to ułatwi pracodawcy (a raczej osobie z działu kadr) sprawdzenie, czy rzeczywiście przysługuje Ci urlop ojcowski na to dane dziecko. Musisz bowiem wiedzieć, że na wykorzystanie urlopu ojcowskiego masz 12 miesięcy — licząc od daty narodzin malucha.
Uwaga: we wniosku musisz podać też wymiar urlopu ojcowskiego. Dlaczego?
Konkretne daty, w których chcesz wykorzystać urlop ojcowski, podaje się dlatego, że pulę 14 dni możesz rozłożyć na dwie części.
Chodzi o to, że możesz najpierw skorzystać z jednego tygodnia urlopu ojcowskiego, a za jakiś czas wziąć kolejne 7 dni urlopu.
Na samym dole wniosku musisz się po prostu podpisać. Oczywiście trzeba to zrobić odręcznie na wydrukowanym wcześniej dokumencie.
Nie pomyl urlopu ojcowskiego z dwoma dniami wolnego zaraz po urodzeniu dziecka. Więcej w tym artykule: Urlop okolicznościowy - ślub, urodzenie dziecka, śmierć bliskiego.
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
2. Wniosek o urlop ojcowski — wzór ze wskazówkami, jak wypełnić
Załączniki do wniosku o urlop ojcowski
Teraz jeszcze kwestia załączników.
Co musisz dodać do swojego wniosku o urlop ojcowski, by był on kompletny? Oto 3 dokumenty, które powinny znaleźć się w załącznikach do podania:
- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (może być kopia)
- rodzice adopcyjni powinni załączyć kopię prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka
- oświadczenie pracownika-ojca wychowującego dziecko o tym, czy korzystał z urlopu ojcowskiego albo jego części.
I jeszcze coś:
Jeśli starasz się o wypłatę świadczenia z ZUS, do wniosku dołącz również oświadczenie o niepobieraniu zasiłku macierzyńskiego z innego tytułu.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o urlopie macierzyńskim, przeczytaj ten artykułu: Urlop macierzyński — ile trwa i jaki należy się zasiłek macierzyński?
Może Cię także zainteresować:
- Urlop tacierzyński
- Wniosek o urlop macierzyński
- Wniosek o urlop wychowawczy
- Wniosek o urlop bezpłatny
- Wniosek o urlop wypoczynkowy
- Wniosek o urlop okolicznościowy
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Masz doświadczenie ze składaniem wniosku o urlop ojcowski i chciałbyś się nim podzielić? Dodaj komentarz na forum poniżej artykułu.
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.