Wczasy pod gruszą 2025 - Ile dni? Jaka kwota? [+ Wniosek]
Stwórz CV terazTak! To wciąż możliwe, żeby dostawać od pracodawcy pieniądze na wakacje. Bo wczasy pod gruszą to nic innego, jak dofinansowanie wypoczynku. Pracownik sam planuje i opłaca urlop, a pracodawca w całości lub w części refunduje koszty wczasów z Funduszu Świadczeń Socjalnych.
Czy wczasy pod gruszą są dziś wciąż popularne? Oczywiście — tam gdzie to możliwe, pracownicy korzystają z takiej możliwości. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy możesz starać się o to dofinansowanie wczasów i jak to zrobić.
Wyjaśnimy również:
- kiedy można skorzystać z wczasów pod gruszą
- jaką kwotę można otrzymać w ramach tego dofinansowania
- ile dni trwają wczasy pod gruszą
- jak złożyć wniosek o wczasy pod gruszą.
Poza eksperckimi poradami na tematy pracy i kariery, mamy również kreator CV. Jeśli potrzebujesz CV, nasze profesjonalne narzędzie pozwoli Ci stworzyć je w 5 minut.
Zobacz inne wzory, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
1. Wczasy pod gruszą 2025 — zasady dofinansowania
Wczasy pod gruszą brzmią w 2025 roku trochę przestarzałe. Jak saturator lub półkotapczan. Jeszcze mniej atrakcyjna jest nazwa Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Ale mylisz się, jeśli sądzisz, że to relikty przeszłości:
Wczasy pod gruszą, czyli dofinansowanie wakacji, to wciąż działający system, z którego możesz korzystać, jeśli tylko wiesz, jak to zrobić. Po pierwsze dowiedz się, czy Twój pracodawca założył ZFŚS.
Co to takiego? Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych to skarbonka firmowa, która zbiera i przechowuje fundusze na różne dofinansowania i dodatki pracownicze. ZFŚS powinien istnieć w:
- każdej firmie, która zatrudnia co najmniej 50 pracowników (w przeliczeniu na pełny etat)
- jednostkach samorządowych bez względu na liczbę pracowników
- w zakładach budżetowych bez względu na liczbę pracowników (np. policja, nauczyciele).
Firma, w której pracuje mniej niż 50 osób może również powołać ZFŚS, ale nie ma obowiązku tego robić.
Wskazówka: Wczasy pod gruszą dla nauczycieli to nie to samo, co świadczenie urlopowe. To drugie nie zależy od zarobków i przysługuje niezależnie od ZFŚS. Nauczyciel mogą ubiegać się o dofinansowanie wypoczynku bez kolizji z wypłatą świadczenia urlopowego.
Wszystko, co teraz opisujemy, zostało prawnie określone w Ustawie z dnia 4.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.
Tak więc wczasy pod gruszą to nie fatamorgana, a realna możliwość otrzymania pomocy finansowej. Trzeba się tylko zorientować, czy w Twojej firmie takie dofinansowanie wczasów jest dostępne. Jeśli tak, poniżej znajdziesz aktualne zasady ubiegania się o wczasy pod gruszą.
Wczasy pod gruszą — kto może skorzystać?
Wczasy pod gruszą przysługują wyłącznie osobom zatrudnionym na umowę o pracę. Nie ma za to znaczenia:
- staż pracy
- kwalifikacje
- zajmowane stanowisko.
Co więcej, na częściowy zwrot kosztów urlopu mogą również liczyć emeryci i renciści, którzy kiedyś pracowali w danej firmie.
Ciekawostka: Wczasy pod gruszą to dofinansowanie, które może dotyczyć nie tylko Twoich wczasów, lecz także wspólnego wyjazdu ze współmałżonkiem, a także kolonii i obozów dla Twoich dzieci. Pobyt w sanatorium również może być w części opłacony przez pracodawcę.
Zarabiasz mało, a do tego omijają Cię świadczenia socjalne? Masz już dość umów śmieciowych? Chcesz pewności zatrudnienia? Szukanie nowej pracy zacznij od napisania skutecznego CV. Generator CV, to pomoc, która przynosi efekty.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj
2. Wczasy pod gruszą — kwota. Ile możesz dostać na wakacje pod gruszą?
Niestety, nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi.To dlatego, że kwota, którą otrzymasz od pracodawcy, zależy od Twojej sytuacji finansowej oraz zarobków. Pewne jest, że najwięcej otrzymają najbiedniejsi.
Jeśli zarabiasz dobrze i sam możesz sfinansować wakacje sobie i swojej rodzinie, wczasy pod gruszą nie będą Cię dotyczyły.
Ale, warunki przyznawania wsparcia socjalnego na urlop są określone przez regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, co oznacza, że w każdej firmie czy instytucji są one inne.
Liczy się przede wszystkim to, czy pracownik faktycznie potrzebuje pomocy finansowej, która pozwoli mu spędzić wakacje bez stresu związanego z ich opłaceniem.
Dofinansowanie do wakacji w formie wczasów pod gruszą ma charakter uznaniowy. Pamiętaj, że nie istnieje żadna maksymalna ani minimalna kwota dla tego typu wsparcia socjalnego.
Wskazówka: Pracodawca nie może wypłacić wszystkim pracownikom tej samej kwoty — musi być ona zróżnicowana ze względu na np. zarobki.
Wczasy pod gruszą — ile podatku zapłacimy za wsparcie finansowe?
Po pierwsze — od dodatku finansowego za wczasy pod gruszą nie odprowadza się składek ZUS.
Po drugie—
Jeśli kwota dofinansowania nie przekracza 380 złotych, jest zwolniona z podatku dochodowego.
Chcesz wziąć urlop z powodu ważnej sytuacji rodzinnej? Sprawdź, jak i kiedy możesz to zrobić: Urlop okolicznościowy — kiedy można wziąć?
3. Wczasy pod gruszą — ile dni wakacji obejmują
Zacznijmy od tego, że z wczasów pod gruszą możesz skorzystać tylko raz w roku.
To zresztą logiczne, bo wsparcie finansowe na wakacje obowiązuje jedynie w przypadku, gdy urlop trwa nie mniej niż 14 dni.
Ile trzeba przepracować, aby załapać się na wczasy pod gruszą? Jeśli tylko jesteś zatrudniony na tyle długo, by przysługiwał Ci dwutygodniowy urlop wypoczynkowy, możesz starać się o wczasy pod gruszą.
Co więcej, tak naprawdę, wcale nie musisz nigdzie wyjeżdżać, ani udowadniać, że przez dwa tygodnie wypoczywałeś w cieniu drzew owocowych. To nawet nie musi być lato. Ani zima. Nie ma również takiego wymogu, żebyś brał udział w zorganizowanej formie wypoczynku. Dofinansowanie należy się pracownikom bez względu na to, jak i kiedy spędzą wakacje.
Chcesz jechać na urlop? Przeczytaj ten artykuł: Urlop wypoczynkowy — jak wyliczyć? oraz Jak złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy?
4. Wczasy pod gruszą — wniosek
Masz już urlop, pogoda zapowiada się wspaniale i z całą rodziną jedziesz na Mazury pod namiot. Lekko Ci na sercu, bo wiesz, że po powrocie możesz liczyć na częściowy zwrot kosztów wakacji. Błąd.
Żeby tak się stało, musisz złożyć wniosek o wczasy pod gruszą! W przeciwnym wypadku, nie masz co liczyć na pieniądze. Pracodawca nie przyzna Ci dofinansowania automatycznie, jeśli nie poinformujesz go o takiej potrzebie.
Jak złożyć wniosek o wczasy pod gruszą, by otrzymać wsparcie socjalne?
Od Ciebie zależy, czy wniosek o wczasy pod gruszą złożysz przed, czy po urlopie. Pracodawca na podstawie dochodów Twoich i innych członków Twojej rodziny ustali kwotę do wypłaty. A oto wzór wniosku o wczasy pod gruszą. Powinieneś w podaniu napisać mniej więcej taką formułkę:
WNIOSEK
o dofinansowanie do wypoczynku „wczasy pod gruszą”
Zwracam się z uprzejmą prośbą o przyznanie dofinansowania z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych na organizowany we własnym zakresie wypoczynek w okresie od .......... do ..........
Dochód miesięczny na członka rodziny wynosi .......... netto miesięcznie.
Wskazówka: Do wniosku o wczasy pod gruszą musisz dodać oświadczenie o dochodach. To na tej podstawie pracodawca zdecyduje o wysokości wsparcia. W niektórych zakładach pracy wymagane jest też przedstawienie PIT-u za poprzedni rok.
Wniosek dostarczasz do pracodawcy i czekasz na odpowiedź.
W kwestii urlopów warto żebyś wiedział o tym, że możesz wziąć w całości płatne wolne, w nagłych sytuacjach życiowych. Więcej na ten temat przeczytasz w tekście: Urlop na żądanie — ile dni?
Na koniec jedno pytanie:
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Może Cię także zainteresować:
Korzystałeś z wczasów pod gruszą? Jeśli tak, to podziel się z nami swoim doświadczeniem. Może jest coś, o czym nie napisaliśmy w artykule, a warto o tym wspomnieć.
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.