Video CV - jak je zrobić, aby film zainteresował rekrutera
Stwórz CV terazWziąłeś sobie do serca radę wyróżnij się na tle innych kandydatów. Video CV może być właśnie tym jednym, magicznym sposobem, by zapaść w pamięć rekruterom. Tylko czy na pewno z właściwych powodów? Czy czas i pieniądze zainwestowane w materiał video faktycznie się zwrócą?
W tym artykule dowiesz się:
- czy warto robić video CV
- jak nagrać materiał, który przekona pracodawcę
- gdzie opublikować filmowe CV
- kiedy video CV utrudni Ci zdobycie pracy.
Chcesz odnieść sukces w rekrutacji? Profesjonalne CV łatwo przygotujesz w naszym kreatorze na jednym z 20+ atrakcyjnych szablonów do CV. Znajdziesz tam też porady ekspertów i gotowe zwroty, które wstawisz do CV jednym kliknięciem.
Zobacz też gotowe wzory CV dla innych branż i stanowisk.
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
Może zainteresuje Cię również: Kreator CV za darmo – test programów online.
1. Video CV — czy w ogóle warto?
Już w 2007 roku badania sugerowały, że video CV jest przyszłością rekrutacji. Minęła ponad dekada i... Wersja tekstowa CV wciąż pozostaje głównym narzędziem rekrutacji na rynku pracy. Niektórzy specjaliści dostrzegają pewne zalety CV w formie wideo. Sugerują, że dzięki nim da się zweryfikować kompetencje miękkie kandydatów. Mówią też o oszczędności czasu. Niestety, prawda nie jest taka kolorowa.
Oszczędność czasu? Niekoniecznie. Eksperci sugerują, że odpowiednia długość dla video CV to minuta. Niestety, rekruterzy poświęcają tylko kilka sekund przeglądając tekstowe CV w poszukiwaniu najważniejszych informacji.
W ten sposób w przeciągu minuty mogą więc zapoznać się nawet z 10 kandydatami.
Jak podaje Nick Corcodilos, działy HR dużych firm dostają tak dużą liczbę CV, że pierwszy filtr stanowi oprogramowanie komputerowe. Skanuje ono tekstowe CV kandydatów w poszukiwaniu słów kluczowych. Dopiero materiał wyjściowy jest analizowany przez rekrutera.
W takich okolicznościach video CV nie da Ci żadnej przewagi, bo nie jest plikiem tekstowym — więc nie zostanie nawet przeskanowane. Efekt? Nikt się z nim nawet nie zapozna, bo po prostu nie przejdzie wstępnej selekcji.
Nie ma możliwości, aby w łatwy sposób porównać kandydatów, którzy składają CV tekstowe z tymi, którzy złożyli video CV. Dlaczego? Rekruter musiałby ręcznie wynotować z filmiku takie kluczowe informacje jak doświadczenie zawodowe kandydata, jego wykształcenie czy umiejętności. Nie ma na to czasu.
Ocena kompetencji miękkich? Iluzja.
Video CV jest reżyserowane i kandydat może nagrywać je w wielu podejściach oraz zmontować tak, by wypaść jak najlepiej. Warto również wspomnieć, co sugerują badania: w przypadku video CV bardzo łatwo o dyskryminację ze względu na pozorne cechy lub drobne detale.
Co więcej, większość CV w formie wideo jest kiepskiej jakości. Skoro pierwsze wrażenie możesz zrobić tylko raz, to jedynie zmniejszy Twoje szanse. Gdy rekruter zobaczy niewyraźne wideo, w którym czytasz z kartki i do tego jeszcze Cię słabo słychać, to stracisz w jego oczach, zamiast zyskać.
Prawdziwe video CV, które może zwiększyć Twoje szanse na sukces w rekrutacji, jest drogie w produkcji, bo potrzebujesz:
- Kamery wysokiej jakości, aby zarejestrować czysty i wyraźny obraz.
- Dobrego mikrofonu, żeby nagrać wysokiej jakości dźwięk bez szumów i trzasków w tle.
- Profesjonalnego oświetlenia, dzięki któremu będzie Cię dobrze widać. Światło dzienne lub lampa pokojowa nie wystarczą.
Alternatywa? Stare dobre CV tekstowe. Napisanie go nie stanowi tak dużego wyzwania. Choć stworzyliśmy dziesiątki artykułów na ten temat, to przeczytanie najważniejszych porad nie zajmie Ci nawet jednego dnia. I z naszymi wskazówkami bardzo szybko napiszesz ponadprzeciętne CV.
W przypadku video CV jest całkiem inaczej— możesz zawalić temat na wielu polach — od scenariusza po oświetlenie aż do montażu. Prawda jest taka, że telewizja i rynek rozrywkowy podniosły poprzeczkę naprawdę wysoko. Jeśli nie masz wcześniejszego doświadczenia w filmowaniu, stworzenie ponadprzeciętnego video CV zajmie Ci wieki!
Zajrzyj również do poradnika: Pytania rekrutacyjne
2. Gdzie wysłać video CV? [+ Dobre i złe przykłady]
Na pewno nie wszędzie. Prawda jest taka, że większość firm odrzuci kandydata bez tradycyjnego CV. Creative CV w formie filmu jest ryzykowne, ale, video CV może mieć sens jedynie w szczególnych okolicznościach, czyli:
- gdy jest to wymóg rekrutacji
- gdy aplikujesz do małych firm, które starannie zapoznają się z każdym kandydatem
- gdy firma jest nieszablonowa i stawiasz, że doceni Twój trud
- gdy aplikujesz na kreatywne stanowisko, które wymaga umiejętności filmowych lub aktorskich.
CV w formie wideo możesz też stworzyć po to, aby po prostu niesztampowo zaprezentować się w serwisach społecznościowych takich jak np. LinkedIn. Być może w ten sposób dotrzesz do osoby, która poszukuje kogoś takiego jak Ty. Co o takim sposobie na autopromocję myślą zawodowi rekruterzy?
Czas zobaczyć, jak to powinno wyglądać w praktyce.
Przykładowe video CV
Zobacz, jak wyglądają przykładowe video CV:
1. Video CV Mark Leruste'a
2. Video CV Valerie Yvonne G.
3. Video CV Léo Primarda
Są to bez wątpienia bardzo udane produkcje. Ale, bez doświadczenia w tworzeniu form wideo nie uda Ci się szybko osiągnąć takiego efektu. Prawdopodobnie wypadniesz nudno, niezręcznie lub głupio.
Czas na złe przykłady: brak przygotowania, umiejętności i wyczucia może zaowocować takimi filmikami, jak Impossible Is Nothing:
(To video CV autorstwa Alekseya Vaynera stało się pośmiewiskiem w internecie — i ostatecznie memem.)
Albo Video Resume Davida Pedersena:
Cóż. Efekt podobny do video CV Barneya Stinsona — tyle że tu autorami filmów są prawdziwe osoby, a nie fikcyjni bohaterowie serialu telewizyjnego. Niemniej, z dobrym zapleczem i zapasem czasu możesz stworzyć eleganckie CV w formie wideo, w którym przedstawisz siebie w profesjonalny sposób. Jesteś gotowy podjąć wyzwanie? W następnej sekcji dowiesz się, jak stworzyć swoje własne video CV.
Zajrzyj też do poradnika: Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej
Video CV nie zadziała na każdego. Dobre CV tradycyjne jest zawsze najbezpieczniejszym wyjściem. Stworzysz je w 5 minut w naszym kreatorze CV. Wybierz szablon, wypełnij według wskazówek i pobierz gotowy dokument!
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Pamiętaj, że nie musisz tworzyć video CV, aby zdobyć wymarzoną pracę. Wystarczy, że napiszesz ponadprzeciętne tradycyjne CV: Jak napisać CV, które da Ci pracę? 9 rad [Prawdziwe przykłady]
3. Jak stworzyć video CV? [Wskazówki]
Oto kilka wskazówek, dzięki którym nagrasz profesjonalne video CV:
Jak nagrać video CV? Krok po kroku
1. Najpierw napisz scenariusz
Video CV to film. A każdy film potrzebuje scenariusza. Zastanów się, co chcesz przekazać w swoim nagraniu i w jakiej kolejności chcesz to zrobić. Spisz to w punktach, ale nie po to, żeby czytać z kartki. Pamiętaj — mówi się inaczej niż pisze. To słychać.
Scenariusz Twojego video CV pomoże Ci zapanować nad strukturą filmu — i własnym stresem w trakcie nagrania. Zapewniam Cię: gdy już staniesz (lub usiądziesz) przed włączoną kamerą, możesz poczuć ścisk żołądka i pustkę w głowie. Nawet jeśli w pomieszczeniu będziesz zupełnie sam.
2. Zadbaj o jakość wizualną
Sprawdź, które urządzenie daje lepszą jakość wideo: kamerka w laptopie, a może kamerka w smartfonie? Nie ma tu reguły. Wszystko zależy od tego, jaki sprzęt posiadasz. Pamiętaj też o stabilizacji obrazu wideo. Umieść kamerę, aparat lub smartfon na statywie lub spróbuj unieruchomić sprzęt w inny sposób.
3. Wybierz odpowiednie tło i dobre oświetlenie
Zadbaj o jak najlepsze oświetlenie. Unikaj cieni na swojej twarzy. Dobrym pomysłem jest nagranie video CV siedząc na wprost odsłoniętego okna w słoneczny dzień. Zadbaj też o neutralne tło, najlepiej gładką, jasną ścianę. Nie zawsze mieszkanie jest najlepszym planem zdjęciowym dla video CV. Na pewno nie chcesz, żeby za Twoimi plecami było widać niepościelone łóżko, pranie schnące na suszarce albo zlew pełen brudnych naczyń.
A jeśli chcesz nagrywać w plenerze, też musisz zastosować się do kilku wskazówek. Przede wszystkim wybierz spokojne, odludne miejsce. Nie chcesz przecież, aby rozmowy innych ludzi lub hałas samochodów zagłuszały to, co mówisz do kamery.
4. Daj sobie czas
Gdy opanujesz już obsługę kamery, zrób kilka prób. Jak wspomniałem wcześniej, na początku możesz się stresować, przez co będziesz wyglądał na spiętego. To normalne. Po kilku podejściach rozluźnisz się i docelowe nagranie pójdzie Ci znacznie lepiej.
5. Pamiętaj o odbiorcy i nie czytaj z kartki
Nagranie zacznij od przedstawienia się. Zrób to w pewny i zdecydowany sposób. Zacznij od imienia, a potem wypowiedz swoje nazwisko — nigdy na odwrót. W trakcie nagrywania zdecydowanie nie czytaj z kartki. Jeśli masz problem z trzymaniem się scenariusza, spróbuj nauczyć się tekstu na pamięć.
Dobre video CV to krótkie, ale treściwe zdania. Dlatego nie nagrywaj elaboratu. To nie tak, że im więcej o sobie powiesz, tym lepiej. Skoncentruj się na najważniejszym, czyli:
- tym, co potrafisz
- jakie masz doświadczenie i sukcesy zawodowe
- jak wykorzystasz swoje talenty w nowej firmie.
Pracodawca chce wiedzieć, jakie realne korzyści odniesie zatrudniając właśnie Ciebie. Lepiej, gdy podasz mu te informacje na tacy. Unikaj sytuacji, w których musiałby zastanawiać się, co masz na myśli.
Zasady są takie same jak w przypadku tradycyjnego CV.
Poza tym nagranie, na którym mówisz w krótkich zdaniach, będzie Ci znacznie łatwiej ciąć i montować. To ważne. Prawda jest taka: jeśli nie masz doświadczenia w wystąpieniach przed kamerą, nie uda Ci się jednym tchem, bez potknięć, opowiedzieć o swoim doświadczeniu zawodowym, wykształceniu i umiejętnościach.
Ważne: Musisz też utrzymywać kontakt wzrokowy z obiektywem. Docelowo jest to kontakt wzrokowy z rekruterem lub pracodawcą.
6. Postaw na profesjonalny wygląd, ale bądź sobą
Wygląd ma ogromne znaczenie, więc zadbaj o to, aby wyglądać schludnie. Potargane albo nieumyte włosy? Nie ma mowy. Mocny makijaż? Też odpada. Domowy dres albo t-shirt ze śmiesznym nadrukiem? Zdecydowanie nie. Ubierz się tak, jakbyś przyszedł na rozmowę kwalifikacyjną. Tutaj znajdziesz więcej wskazówek: Jaki strój wybrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Jest jeszcze jedna kwestia — klauzula CV. Musi się znaleźć w dokumencie pisanym, ale również w video CV. Dlatego na końcu swojego filmu wspomnij o tym, że zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych w procesie rekrutacji.
A jeśli chodzi o zachowanie – nie zmieniaj go na siłę. Jeśli jesteś z natury spokojny i introwertyczny, nie porywaj się na szaleńczy entuzjazm przed kamerą. Nawet jeśli oglądając Twoje video CV rekruter nie wyczuje, że odgrywasz rolę, to i tak wyjdzie to w dalszym etapie — przy rozmowie kwalifikacyjnej przez telefon albo twarzą w twarz. Czas na sprawy techniczne.
Jak zmontować video CV?
Gdy masz już gotowy materiał, musisz go zmontować. W sieci znajdziesz sporo edytorów wideo dostępnych w wersji testowej. Nie ma jednego najlepszego programu do tworzenia wideo. Wypróbuj kilka i zdecyduj, w którym pracuje Ci się najłatwiej i z najlepszym efektem.
Bądź cierpliwy. Opanowanie nowego programu może okazać się sporym wyzwaniem. Programy do montażu wideo posiadają wiele różnych opcji takich jak przejścia między cięciami. Zadbaj o to, aby Twoje video CV prezentowało się profesjonalnie również od strony technicznej. Nagranie jest gotowe? Czas je udostępnić.
Jak i gdzie opublikować video CV?
Masz już gotowy materiał. Zastanawiasz się teraz, gdzie opublikować video CV? Najlepszym rozwiązaniem będzie YouTube. Każdy użytkownik YouTube ma możliwość wgrywania materiałów wideo do serwisu.
Wystarczy na górnym pasku kliknąć ikonkę kamery i wybrać opcję Prześlij film. Zastanów się, czy chcesz, aby Twoje YouTube video CV było widoczne publicznie. Jeśli nie, po wgraniu klipu do YouTube ustaw widoczność video CV na niepubliczne. W ten sposób będzie ono dostępne jedynie dla osób, które posiadają do niego linka.
To wszystko — link do Twojego video CV możesz teraz dołączyć w mailu lub formularzu rekrutacyjnym. A jeśli chcesz, żeby plik był dostępny dla każdego, wystarczy ustawić jego widoczność na publiczne. Dzięki temu będziesz mógł np. dodać swoje video CV do swojego profilu na LinkedIn. Jak to zrobić?
To proste: kliknij na stronie głównej Zacznij publikację. Podczas pisania posta wklej link do swojego filmiku w serwisie YouTube.
Możesz również wgrać swoje video CV bezpośrednio na LinkedIn. Po prostu kliknij na ikonkę kamery w sekcji Zacznij publikację. Następnie dodaj krótki opis i kliknij Opublikuj.
A gdy już dostaniesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, sprawdź jak się do niej przygotować: 7 porad jak dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.
Zajrzyj też do poradnika: Jak negocjować podwyżkę
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Postanowiłeś nagrać video CV? A może ten artykuł odwiódł Cię od tego pomysłu? Podziel się swoją historią. Jeśli masz odwagę, w komentarzu podaj link do swojego video CV. Życzymy Ci powodzenia w rekrutacji!
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.