Pytania rekrutacyjne — typowe np. Gdzie widzisz się za 5 lat?
Przećwicz rozmowęStresujesz się przed rozmową kwalifikacyjną? Chciałbyś dobrze wypaść, ale nie wiesz czego się spodziewać? W tym artykule poznasz pytania rekrutacyjne, które może zadać Ci pracodawca. Jeśli dobrze przygotujesz się do odpowiedzi, będziesz czuć się pewniej przed spotkaniem.
Czytaj dalej, a dowiesz się:
- jak udzielić najlepszych odpowiedzi na pytania rekrutacyjne
- jakie informacje o Tobie sprawdza pracodawca za pomocą poszczególnych pytań
- jak odpowiadać na pytanie o wynagrodzenie
- co zrobić, aby jak najlepiej wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej.
Chcesz od razu przygotować się do rozmowy o pracę? Skorzystaj z naszego narzędzia, by nie dać się rekruterowi zaskoczyć żadnym pytaniem.
Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej
Nie sam — my Cię przygotujemy. Poznasz najtrudniejsze pytania rekruterów i nauczysz się na nie odpowiadać lepiej niż inni kandydaci.
Przećwicz rozmowę1. Jakich pytań spodziewać się podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
Najczęściej podczas rozmowy pracodawcza czy rekruter zadaje pytania z tych 4 obszarów:
1. Dlaczego szukasz pracy i co interesuje Cię w jego ofercie?
2. Jakie jest Twoje doświadczenie oraz umiejętności?
3. Jakie masz kompetencje miękkie i nastawienie do pracy?
4. Twoja dostępność i oczekiwane wynagrodzenie.
Istnieją też zakazane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, dotyczące m.in. Twojego stanu cywilnego, stanu zdrowia, posiadania dzieci, orientacji seksualnej czy przekonań politycznych i religijnych.
Po przeczytaniu artykułu do końca będziesz wiedzieć, jak udzielić odpowiedzi na pytania rekrutacyjne tak, aby zwiększyć swoje szanse na pracę.
2. Jaka jest Twoja motywacja do pracy?
Pracodawca będzie chciał sprawdzić kim jesteś, z jakiego powodu szukasz pracy i co zainteresowało Cię w jego ofercie. Łatwo udzielisz odpowiedzi na pytania rekrutacyjne o motywację do pracy, jeśli w Twoim CV znajdzie się skuteczne podsumowanie zawodowe.
Dlaczego? Mniej się zestresujesz. W końcu sam najlepiej wiesz, co napisałeś o sobie w swoim podsumowaniu. Wystarczy, że rozwiniesz swoją wypowiedź o kilka dodatkowych informacji.
Być może to właśnie dzięki skutecznemu podsumowaniu zawodowemu (zobacz tutaj, jak napisać skuteczne podsumowanie zawodowe) dostałeś zaproszenie na rozmowę? Jak sądzisz, o co jeszcze może zapytać pracodawca na początku rozmowy kwalifikacyjnej?
Z naszego doświadczenia wynika, że możesz spodziewać się następujących pytań:
- Dlaczego chcesz u nas pracować?
- Co wiesz o naszej firmie?
- Dlaczego wybrałeś naszą firmę?
- Co zwróciło Twoją szczególną uwagę w ofercie?
- Czego oczekujesz od nowej pracy?
- Gdzie widzisz się za 5 lat?
- Jaka jest Twoja wymarzona praca?
- Proszę, opowiedz coś o sobie.
Wszystkie pytania rekrutacyjne z listy weryfikują Twoją motywację do zmiany pracy. Sposób, w jaki odpowiesz pokaże pracodawcy, czy jesteś na rozmowie z przypadku, czy z wyboru. Koniecznie przygotuj odpowiedzi na pytania rekrutacyjne tak, aby pracodawca nie miał wątpliwości, że jesteś szczerze zainteresowany stanowiskiem.
Przekonaj rekrutera, że jesteś kandydatem, który:
- ma jasno wytyczoną ścieżkę kariery
- wiec co lubi robić i chce się w tym rozwijać
- oprócz motywacji pieniężnej ma motywację np. do rozwoju
W pierwszych pytaniach pracodawca chce zweryfikować, czy masz tzw. motywację “do”, czy też motywację “od”.
Motywacja “od” związana jest z ucieczką od np.:
- nieprzyjemnej sytuacji w biurze
- cholerycznego szefa
- nadgodzin
- małego wynagrodzenia
Tymczasem motywacja “do” to np. motywacja do:
- rozwoju
- nabywania nowych doświadczeń
- nauki
- poszerzania kompetencji
Pewnie się domyślasz, że pracodawcy najczęściej wybierają kandydatów z pozytywną motywacją “do”.
Właśnie dlatego na wszystkie pytania rekrutacyjne z kategorii “motywacja”, odpowiadaj tak, żeby pokazać pozytywną motywację do rozwoju: mów o chęci zdobywania doświadczenia, rozwoju zawodowym, planach na przyszłość związanych z awansem w tej konkretnej firmie.
Nie mów o motywacji pieniężnej (na to przyjdzie pora przy negocjacji wynagrodzenia), braku innych perspektyw, trudnej sytuacji w obecnym miejscu pracy.
To na pewno nie przekona pracodawcy. Podkreślaj pozytywną motywację i chęć podjęcia nowych wyzwań. Możesz być pewny, że dzięki temu pracodawca zapamięta Cię jako osobę ambitną, która na dłuższy czas będzie chciała zostać w firmie i się w niej rozwijać.
Dlaczego pracodawcy lubią kandydatów, którzy mają motywację “do”?
Zatrudnienie i wyszkolenie nowej osoby kosztuje pracodawcę nawet do 30 tys. złotych. Są to między innymi koszty rekrutacji, wdrożenia i szkolenia. Pracodawca nie chce inwestować takich pieniędzy w kandydata, który szybko się zwolni. Na dodatek zajmuje to mnóstwo czasu.
Czy wiesz, że wyszkolenie pracownika zajmuje ok. 2 lat? Dopiero po tym czasie pracownik może już optymalizować procesy i wdrażać nowe procedury. Właśnie dlatego musisz przekonać pracodawcę, że rzeczywiście wiążesz przyszłość z jego firmą. Często kandydaci, a nawet rekruterzy śmieją się z pytania rekrutacyjnego Gdzie widzisz siebie za 5 lat?
Dla mnie jest to jedno z ważniejszych pytań. Dobra odpowiedź może przekonać pracodawcę, że warto zainwestować właśnie w Ciebie. Jeśli po roku zrezygnujesz z pracy, pracodawca na Tobie straci. Właśnie dlatego podczas rozmowy pracodawca pyta Cię, gdzie będziesz za kilka lat.
Wiesz, dlaczego na początku rozmowy pracodawca zadaje Ci pytanie: Czy możesz powiedzieć coś o sobie? Być może myślisz, że to grzeczny sposób na rozpoczęcie rozmowy. Jednak rekruter zadaje je w innym celu.
To pytanie pozwala ocenić pracodawcy, co jest dla Ciebie najistotniejsze. Na co kładziesz w życiu nacisk? Czy opowiesz o życiu zawodowym, czy prywatnym? A może o obydwu sferach życia? Pracodawca chce również wiedzieć, czy umiesz się zaprezentować. Najlepiej opowiedz o sobie w 3,4 zdaniach.
Odpowiedz na 3 pytania:
- Kim jesteś?
- Jakie masz doświadczenie i w czym się specjalizujesz?
- Co lubisz robić po godzinach?
Pamiętaj, aby Twoja odpowiedź była szczera. Musisz wiedzieć, że kłamstwo to jeden z najczęstszych błędów na rozmowie kwalifikacyjnej! Doświadczony rekruter od razu wyczuje, że nie mówisz prawdy.
Chcesz dowiedzieć się, jakich jeszcze błędów powinieneś unikać na rozmowie kwalifikacyjnej? Przeczytaj ten artykuł: Rozmowa kwalifikacyjna - 7 błędów, które popełniasz.
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
2. Jakie jest Twoje doświadczenie?
Kolejne pytania rekrutacyjne, które zada Ci pracodawca na rozmowie kwalifikacyjnej dotyczą Twojego dotychczasowego zatrudnienia. Masz już doświadczenie na podobnym stanowisku? Jeśli Twoje doświadczenie pokrywa się z opisem z ogłoszenia, pytania nie powinny Cię zaskoczyć.
Pracodawca może zapytać:
- Co lubiłeś najbardziej w tej pracy/projekcie?
- Czy były jakieś czynności, które lubiłeś mniej?
- W jaki sposób osiągnąłeś…?
- Proszę opisz najtrudniejszą sytuację w ...
- Jak ją rozwiązałeś?
- Za co pracodawcy cenili Cię najbardziej?
- Jak układała się współpraca w zespole?
Pracodawca na pewno będzie chciał się dowiedzieć, jak sprawdzałeś się w realizacji zadań. Opowiedz o swoich osiągnięciach, najlepiej przy pomocy liczb i procentów. Dzięki temu przekonasz rekrutera, że na podobnym stanowisku również będziesz efektywny.
Masz na swoim koncie sukcesy, a Twoja praca przekładała się na korzyść dla pracodawcy? Koniecznie podkreśl to podczas rozmowy! Pracodawcy lubią kandydatów, których praca przynosi konkretne rezultaty.
Nie masz doświadczeń kierunkowych? Pracodawca na pewno zapyta o Twoją wiedzę wyniesioną ze studiów. Możesz pochwalić się działalnością dodatkową w ramach kół naukowych i organizacji studenckich.
Wspomnij o wolontariacie, stażu i praktykach. Opisz dodatkowe projekty, które realizowałeś podczas studiów. Pokaż pracodawcy, że jesteś kandydatem, który może przynieść firmie zysk. Najlepiej, jeśli zaprezentujesz swoje osiągnięcia z czasów studiów w swoim CV. Dzięki temu, podczas rozmowy zarówno pracodawca jak i Ty będziecie mogli nawiązywać do sukcesów opisanych w CV.
Chcesz wiedzieć, jak napisać pierwsze CV bez doświadczenia i co wpisać w sekcji "osiągnięcia"? Przeczytaj ten artykuł: Pierwsze CV studenta - 8 rad, jak je napisać.
3. Jakim jesteś typem osobowości?
To kolejny obszar pytań, które zada Ci pracodawca. W tej części rozmowy możesz usłyszeć:
- Co jest Twoim najważniejszym atutem?
- Czy masz wady?
- Co motywuje Cię do pracy?
- W jaki sposób radzisz sobie ze stresem?
- Z czego jesteś dumny?
- Jaka jest Twoja największa porażka?
Dodatkowo, jeśli aplikujesz na managera lub kierownika zespołu, pracodawca może zadać pytania rekrutacyjne na stanowisko kierownicze np.:
- Jaki jest Twój styl zarządzania?
- Jak sobie radzisz z konfliktem w zespole?
- W jaki sposób przekazujesz pracownikom złe wiadomości? Podaj przykład.
Jak myślisz, czemu służy pytanie rekrutacyjne: Jakie masz zalety i wady?
Pytanie o zalety pokazuje, czy jesteś świadomy swoich silnych stron i czy potrafisz je efektywnie wykorzystywać. Pytanie o wady sprawdza, na ile jesteś szczery (każdy ma wady!) i czy potrafisz pracować nad swoimi słabościami.
Nie ma ludzi idealnych. Pracodawca wie, że każdy pracownik ma swoje silne i słabe strony. Powinieneś umieć opowiedzieć zarówno o jednych, jak i drugich. W przypadku zalet pamiętaj o podaniu konkretnego przykładu. Wymyśliłeś nową kampanię reklamową? Opisz krótko projekt zamiast mówić po prostu "jestem kreatywny".
W przypadku wad pokaż, że je znasz i nad nimi pracujesz. Potrzebujesz przykładu? Zacytuję Ci mojego klienta, który doskonale poradził sobie z pytaniem o wady:
Parę lat temu moją wadą było spóźnialstwo. W końcu przełożony zwrócił mi na to uwagę. Postanowiłem zmienić swoje nastawienie. Rozpocząłem “plan naprawczy” i już po kilku tygodniach pierwszy przychodziłem do biura.
Jeśli odpowiesz w ten sposób, pokażesz pracodawcy, że jesteś otwarty na zmiany. Tak właśnie został odebrany mój klient. Co więcej, udowodnił, że potrafi pracować nad swoimi wadami i przezwyciężać słabości. W odpowiedzi na pytanie o wady skupiaj się na tym, jak rozwiązujesz trudności, a nie na samym problemie.
Wady nie są rzeczą, o której nie należy mówić podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli chcesz poznać 9 rzeczy, których w żadnym wypadku nie powinieneś mówić na rozmowie kwalifikacyjnej, przeczytaj ten artykuł: Rozmowa o pracę - 9 rzeczy, których lepiej nie mówić.
4. Jakie są Twoje oczekiwania wobec pracy?
Wyobraź sobie, że swietnie odpowiedziałeś na wszystkie pytania rekrutacyjne. Pracodawca jest coraz bardziej przekonany do tego, żeby Cię zatrudnić. Musi jednak dowiedzieć się jednej rzeczy...
czy go na Ciebie stać!
W tej części pracodawca będzie chciał również poznać Twoją sytuację zawodową. Możesz spodziewać się następujących pytań:
- Czy uczestniczysz w innych procesach rekrutacyjnych?
- Od kiedy jesteś dostępny?
- Jakie są Twoje oczekiwania finansowe?
- Co jeżeli nie dostaniesz tej pracy?
Przed rozmową przypomnij sobie, na jakie stanowiska składałeś aplikacje. Nawet jeśli nie masz ustalonego kolejnego spotkania powiedz, że czekasz na odpowiedź z kilku firm, do których aplikowałeś.
Dzięki temu pracodawca poczuje, że jesteś wartościowym kandydatem, którego nie opłaca się stracić. Jak odpowiadać na pytanie o Twoje oczekiwania finansowe? Przed rozmową ustal widełki wynagrodzenia, które będą dla Ciebie atrakcyjne.
Być może się zastanawiasz: Skąd mam wiedzieć, jaką kwotę powinienem podać? Nie chcę podać za dużo, żeby nie stracić szansy na pracę, ale też nie za mało, żeby nie pracować poniżej stawki.
Zobacz, jak najlepiej określić swoje widełki. Po pierwsze skorzystaj z raportów płacowych, kalkulatorów wynagrodzenia oraz informacji zdobytych w sieci na różnych forach.
Następnie odpowiedz sobie na 3 pytania:
- ile chcę zarabiać?
- Ile realnie zarabiają ludzie o moim profilu na tym stanowisku?
- Ile mogę zarobić w tej konkretnej firmie?
Gdy zestawisz ze sobą odpowiedzi na wszystkie pytania, łatwiej Ci będzie ustalić widełki, które podasz pracodawcy. Zwiększysz też swoje szanse na to, że nie podasz ani za wysokiej, ani za niskiej kwoty.
Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak skutecznie negocjować wynagrodzenie na rozmowie kwalifikacyjnej? Przeczytaj nasz przewodnik: Jak negocjować wynagrodzenie, aby zarabiać więcej?
5. Co możesz zrobić, żeby się nie stresować?
Masz już gotowe odpowiedzi na pytania rekrutacyjne ze wszystkich obszarów? Kolejnym krokiem jest symulacja rozmowy kwalifikacyjnej. Poproś znajomego, aby wcielił się w rolę pracodawcy.
Umówcie się, że zada Ci wszystkie pytania rekrutacyjne, do których się przygotowałeś. Najlepiej, jeśli będzie mieć dla Ciebie kilka pytań niespodzianek. Dzięki symulacji oswoisz się z uczuciem zaskoczenia, które może spotkać Cię podczas spotkania.
Po takiej próbie generalnej dużo łatwiej będzie Ci poczuć się pewnie, a dzięki temu profesjonalnie zaprezentować. Zapytaj znajomego, co możesz poprawić w swoich odpowiedziach na pytania rekrutacyjne, które Ci zadał.
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Jakie pytania rekrutacyjne sprawiają Ci największą trudność? Jakie było najciekawsze pytanie, które usłyszałeś podczas rozmowy?
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.