Przebranżowienie i przekwalifikowanie - 26 porad, jak zmienić zawód
Stwórz CV terazWiele osób męczy się w nudnej, słabo płatnej pracy, która nie sprawia im radości ani satysfakcji.
Dlaczego? Ponieważ nie mają pomysłu na to, w jaki sposób zmienić branżę lub przekwalifikować się na inny zawód.
Wydaje im się, że przebranżowienie wymaga ogromnego nakładu sił, a pracodawców i tak zniechęci brak doświadczenia na konkretnym stanowisku. Na szczęście ten czarny scenariusz nie musi się sprawdzić.
Z tego artykułu dowiesz się:
- kiedy warto się przebranżowić lub zmienić zawód
- jak to zrobić, aby zdobyć dobrą pracę
- jak zmienić zawód lub branżę po 30., 40. czy 50. roku życia
- jak napisać CV i list motywacyjny, jeśli chcesz zmienić branżę lub zawód
Zmieniasz branżę lub zawód i chcesz przygotować nowe CV oraz list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz gotowe wzory do uzupełnienia, praktyczne wskazówki oraz przykłady. Stwórz CV i list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV oraz list motywacyjny i pobierz dokumenty w PDF tutaj
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
1. Przebranżowienie i zmiana zawodu - kiedy warto o tym pomyśleć?
Od dłuższego czasu odczuwasz zmęczenie? Twoja praca nudzi Cię i frustruje? Nie widzisz dla siebie perspektyw zawodowych? Mogą być to objawy przepracowania, a nawet wypalenia zawodowego…
Jeśli jednak ten stan się przedłuża i nie pomógł Ci np. dłuższy urlop, ograniczenie stresu lub poprawa work-life balance, może to oznaczać, że potrzebujesz radykalnej zmiany w karierze zawodowej.
Jakie sygnały powinny dać Ci do myślenia?
Oznaki, że możesz potrzebować przekwalifikowania lub przebranżowienia:
- Bez przerwy czujesz się zmęczony i wypalony. Jeśli ciągle jesteś wyczerpany i zobojętniały, a z badań wynika, że nic Ci nie dolega, może być to objaw wypalenia zawodowego, a nawet depresji. Warto skonsultować ten stan ze specjalistą, np. psychoterapeutą.
- Nie cenisz swoich umiejętności i nie angażujesz się w wykonywanie obowiązków. Nawet jeśli jesteś świetny na swoim stanowisku i masz unikalne umiejętności, praca nie musi Cię cieszyć. Jeśli Twoje codzienne obowiązki są Ci zupełnie obojętne, to moment, w którym warto pomyśleć o zmianie zawodu.
- Twoja pensja nie rekompensuje Ci nudy i poczucia pustki. Być może do pewnego momentu lekceważyłeś niepokojące sygnały ze względu na dobrą pensję. Jednak w pewnym momencie pieniądze mogą przestać być wystarczająco motywujące.
- Masz poczucie, że marnujesz talent. Uważasz, że stać Cię na znacznie więcej i w obecnej pracy nie wykorzystujesz swoich głównych atutów? Przestałeś się rozwijać? Jeśli nie możesz tego zmienić, zorientuj się, czy na innym stanowisku lub w innej branży mógłbyś się bardziej realizować.
- Zadrościsz innym. Często łapiesz się na tym, że zazdrościsz znajomym lub bliskim ich pracy? Fantazjujesz o innej ścieżce zawodowej? To jasny sygnał, że nie lubisz swojej pracy.
- Przestałeś planować przyszłość zawodową. Masz poczucie, że “już nic Cię nie czeka”. Nawet nie myślisz o planowaniu przyszłości, ponieważ nie chcesz do końca życia robić tego, co robisz. Brak celu zawodowego to kolejny ważny sygnał ostrzegawczy.
- Brakuje Ci pewności siebie i nie lubisz rozmawiać o swojej pracy. Na spotkaniach ze znajomymi lub rodziną drażnią Cię pytania o pracę. Wstydzisz się opowiadać o swoim zajęciu i obowiązkach. To znak, że nie cenisz swojej pracy i boisz się, że inni ludzie również ocenią Cię negatywnie.
- Nie realizujesz swoich pasji i zainteresowań. Oczywiście nie każdy może “robić to, co lubi”. Jednak jeśli Twój zawód i branża w żadnym stopniu Cię nie interesują i praca nie sprawia Ci żadnej przyjemności, to prawdopodobnie szybko dopadnie Cię wypalenie.
- Czujesz, że w innej branży pensje są wyższe. Inaczej mówiąc: zmiana branży na IT. To jest najbardziej ryzykowny argument, bo absolutne przebranżowienie wymaga czasu, wysiłku i szczęścia. Nie każdy, kto zacznie kodować zostanie wysokopłatnym programistą. Przebranżowienie na IT wymaga więcej niż zrobienia jednego kursu.
Jeśli część z powyższych punktów Cię dotyczy, powinieneś poważnie pomyśleć o zmianie zawodu lub branży. W kolejnym rozdziale dowiesz się, jak się przygotować do przekwalifikowania i “bezpiecznie” przeprowadzić ten proces.
2. Jak się przebranżowić lub przekwalifikować na inny zawód?
Czy wiesz, jaki najgorszy błąd popełniają osoby, które chcą zmienić zawód lub branżę? Bez odpowiedniego przygotowania rzucają obecnę pracę i rozpoczynają poszukiwania nowego “powołania”.
Aby uniknąć dodatkowego stresu i skutecznie się przebranżowić, musisz odpowiednio przeprowadzić cały proces. Poniżej znajdziesz wskazówki, dzięki którym szybciej zmienisz zawód.
Jak się przebranżowić / przekwalifikować? 9 najważniejszych zasad i porad
- Nie rzucaj obecnej pracy! Perspektywa rzucenia na biurko szefa wypowiedzenia może być kusząca. Jednak przy zmianie zawodu tak radykalne zachowania mają zazwyczaj bolesne konsekwencje. Jeśli zostaniesz bez pracy, szybko może się okazać, że brak pieniędzy zmusi Cię do wybrania pierwszego lepszego stanowiska. To najgorszy możliwy scenariusz.
- Podsumuj swoją dotychczasową karierę. Zastanów się, które stanowiska i obowiązki dawały Ci największą satysfakcję. Kiedy wykorzystywałeś swoje umiejętności w najbardziej “naturalny” sposób? Wybierz te elementy, które sprawiały Ci największą przyjemność.
- Zastanów się, jakie masz potrzeby. Stwórz listę elementów, które są dla Ciebie kluczowe w wymarzonej pracy. Chcesz pracować z domu? A może zależy Ci na kontakcie z klientami lub częstych podróżach służbowych? Marzysz o branży muzycznej lub filmowej? Wypisz wszystkie swoje potrzeby.
- Wybierz kilka alternatywnych ścieżek kariery. Nie trzymaj się kurczowo jednego pomysłu. Zastanów się, które zawody i branże pozwolą Ci się realizować w największym stopniu, a jednocześnie będziesz w stanie zdobyć niezbędne umiejętności.
- Sprawdź, w jakich zawodach będziesz przebierać w ofertach. Nie oszukujmy się, wiele osób chce się przekwalifikować lub zmienić branżę, aby lepiej zarabiać. Dlatego przed podjęciem decyzji, warto sprawdzić, jakie zawody będą najbardziej poszukiwane za 5 czy 10 lat. Dowiesz się tego z artykułu: Zawody przyszłości, które będą najbardziej poszukiwane.
- Porozmawiaj z osobami, które pracują na interesujących Cię stanowiskach. Warto sprawdzić, jak praca na danym stanowisku wygląda “od środka”. Jeśli chcesz uniknąć niemiłej niespodzianki, porozmawiają ze znajomymi lub bliskimi, którzy pracują w interesującej Cię branży. Jeśli nie masz wokół siebie takich osób, spróbuj skontaktować się z pracownikami np. na LinkedIn.
- “Przetestuj” zawód. Poszukaj praktyk i wolontariatów z branży, która Cię interesuje. W ten sposób w czasie wolnym będziesz mógł sprawdzić, czy nowy zawód Ci odpowiada. Bez ryzyka i konieczności rezygnowania z obecnej pracy.
- Rozwijaj niezbędne umiejętności. Bierz udział w szkoleniach i branżowych konferencjach, zapisz się na kursy online. Nie tylko rozwiniesz nowe kompetencje i sprawdzisz, czy dany zawód Ci odpowiada, ale dodatkowo będziesz miał szansę poznać osoby, które już pracują na interesujących Cię stanowiskach.
- Nie daj się wewnętrznemu krytykowi. Pamiętaj, przekwalifikowanie zawodowe to czas wątpliwości. Strach przed zmianą jest całkowicie normalny. Jednak jeśli wszystko dobrze zaplanujesz, ryzyko będzie niewielkie, a szanse na sukces znacznie wzrosną.
O zmianie zawodu myślą często kobiety, które urodziły dziecko i ich prespektywa zmienia się na tyle, że chcą sprawdzić się w pracy o innym charakterze. Warto zastanowić się nad tym chwilę po złożeniu wniosku o urlop macierzyński.
3. Zmiana zawodu po 30., 40. i 50. Jak się przekwalifikować?
Kandydaci, którzy pracują od kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat, mają problem z akceptacją faktu, że przy przebranżowieniu zaczynają prawie od zera. Jeśli jednak chcesz zmienić zawód po 30., 40., a nawet 50. roku życia, musisz przygotować się na rywalizację z młodszymi, ale bardziej doświadczonymi lub kierunkowo wykształconymi kandydatami. Nie trzeba się jednak załamywać. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci w całym procesie.
Zmiana zawodu / branży po 30., 40. i 50. roku życia. Jak to zrobić?
- Pokaż, że byłeś cenionym pracownikiem w innej branży / zawodzie. Nawet jeśli Twoje obowiązki nie miały związku z nową branżą, możesz pokazać, że byłeś wartościowym pracownikiem. Jeśli przez lata dobrze dogadywałeś się z pracodawcami, to znak, że łatwo się z Tobą współpracuje. Jeśli masz na koncie sukcesy, pochwal się nimi. Pokażesz w ten sposób, że wnosisz do firmy coś “ekstra”.
- Zachowaj pokorę i pokaż, że jesteś gotowy do nauki. Nie warto udawać wszechwiedzącego, jeśli nie znasz branży. Pracodawca chce przede wszystkim wiedzieć, że masz gotowość i motywację do nauki i nie będziesz miał problemu z przyswajaniem nowych umiejętności oraz wiedzy.
- Wykorzystaj dawne doświadczenia. Przyjrzyj się obecnej sytuacji firmy, w której chcesz pracować. Spróbuj na podstawie zgromadzonej przez lata wiedzy i doświadczeniu zaproponować innowacyjne rozwiązania w nowej branży.
- Odśwież kontakty zawodowe. Przez lata pracy w różnych firmach poznałeś wiele osób. Spróbuj zorientować się na Facebooku lub LinkedIn, czy któraś z tych osób nie pracuje obecnie w interesującej Cię branży lub zawodzie. Jeśli zawsze miałeś wizerunek profesjonalisty, dawny znajomy może polecić Cię swojemu przełożonemu.
Zdecydowałeś się na zmianę pracy, stresuje Cię jednak perspektywa rozmowy z szefem i nie wiesz, jak pozostawić po sobie dobre wrażenie? Zajrzyj do naszego artykułu: Zmiana pracy - kiedy i jak zmienić bez stresu?
4. CV i list motywacyjny przy zmianie branży lub zawodu
Wiele osób pyta nas, w jaki sposób przygotować CV oraz list motywacyjny, jeśli zmieniają branżę i nie mają doświadczenia w nowym zawodzie. Rzeczywiście, w momencie przekwalifikowania kandydaci z większym doświadczeniem będą mieli nad Tobą przewagę. Jednak istnieją sposoby, dzięki którym ukryjesz tę kwestię i podkreślisz swoje atuty.
Jak przygotować CV i list motywacyjny, kiedy zmieniasz branżę lub zawód?
1. Dopasuj dokumenty do oferty pracy. W pierwszej kolejności opisz te umiejętności, doświadczenia zawodowe, kursy czy ukończone studia, które w jakikolwiek sposób nawiązują do wymagań w ogłoszeniu. Przykład: szukasz pracy jako project manager w branży IT, więc wspomnij o tym, że pracowałeś jako menedżer w finansach. Więcej o tym, jak dopasować CV do oferty pracy przeczytasz w artykule: "Jak dopasować CV do oferty pracy i je wyróżnić? (5 porad + Przykłady)".
2. Przygotuj tzw. CV funkcjonalne. Czym różni się ten rodzaj życiorysu od standardowych CV? W wersji funkcjonalnej skupiasz się przede wszystkim na opisie umiejętności, kwalifikacji, kursów czy też wykształcenia. W ten sposób możesz ukryć luki w zatrudnieniu lub brak doświadczenia w branży czy zawodzie. Wszystkiego o pisaniu CV funkcjonalnego dowiesz się z artykułu: CV funkcjonalne – kiedy warto je wybrać?
3. W liście motywacyjnym napisz, co zyska pracodawca zatrudniając właśnie Ciebie. Przy przebranżowieniu lub przekwalifikowaniu trudno pochwalić się zrealizowanymi projektami w danej gałęzi biznesu. Dlatego Twój list motywacyjny może zawierać 3 propozycje usprawnień, które wprowadzisz w nowej firmie. Wyjaśnij np. jak dzięki swoim umiejętnościom zwiększysz sprzedaż, ograniczysz koszty, przyspieszysz określone procesy etc. Sprawdź, jak napisać list motywacyjny, który zainteresuje pracodawcę.
4. Stwórz perfekcyjne podsumowanie zawodowe. Wielu kandydatów wciąż nie dodaje tego elementu do swojego CV, dlatego możesz od razu zyskać nad nimi przewagę. Podsumowanie zawodowe to krótki opis Twoich najważniejszych doświadczeń, umiejętności i osiągnięć, który umieszcza się na samej górze CV. Dzięki niemu możesz od razu zainteresować pracodawcę - nie będzie musiał nawet wczytywać się w treść całego życiorysu. Z tego artykułu dowiesz się, jak napisać idealne podsumowanie zawodowe: Cele zawodowe i podsumowanie w CV – wzór.
5. Stwórz CV i list motywacyjny, który przyciągnie wzrok rekrutera. Większość kandydatów wysyła identyczne CV, przygotowane w Wordzie na podstawie darmowych wzorów z internetu. Takie dokumenty zlewają się w nieczytelną masę. Jak wyróżnić swoje CV na ich tle? W naszym kreatorze znajdziesz 18 oryginalnych szablonów do uzupełnienia w 400 wersjach kolorystycznych! Łatwo wyróżnisz również swoje kluczowe umiejętności.
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Jesteś w trakcie przebranżowienia lub zmieniasz zawód? Może interesuje Cię przebranżowienie na programistę? Podziel się swoją historią w komentarzu poniżej!
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.