CV i list motywacyjny pracownik produkcji - wzór jak napisać
Stwórz CV terazZa moment napiszesz idealne CV i list motywacyjny pracownika produkcji. Ale najpierw wyobraź sobie pracodawcę, który szuka kandydata na to stanowisko. W ciągu tygodnia otrzymał ponad 100 CV z listami motywacyjnymi.
Większość dokumentów od razu odrzuci. Wyglądają niczym z taśmy produkcyjnej – informacje zlane w nieczytelną masę na darmowym wzorze-gotowcu z Internetu.
Z artykułu dowiesz się:
- jak od razu wyróżnić swoje CV na tle innych kandydatów,
- jak interesująco opisać w CV doświadczenie i umiejętności pracownika produkcji,
- jak napisać CV pracownika produkcji po angielsku,
- jak napisać list motywacyjny pracownika produkcji, który zwiększy Twoje szanse na sukces.
Chcesz od razu przygotować CV pracownika produkcji? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz gotowe szablony CV, przykłady oraz wskazówki ekspertów.
Zobacz też 75+ wzorów CV dla różnych zawodów i ścieżek kariery.
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
Z artykułu dowiesz się:
- jak od razu wyróżnić swoje CV na tle innych kandydatów,
- jak interesująco opisać w CV doświadczenie i umiejętności pracownika produkcji,
- czy warto opisywać swoje wykształcenie i zainteresowania,
- jak napisać CV pracownika produkcji po angielsku,
- jak napisać list motywacyjny pracownika produkcji, który zwiększy Twoje szanse na sukces.
A jak w praktyce wyglądaja dokumenty aplikacyjne do tej branży? Oto dane z analizy ponad miliona prawdziwych CV i 100 tysięcy listów motywacyjnych, które powstały w kreatorze InterviewMe.
Statystyki o dokumentach aplikacyjnych pracowników produkcji
- 5 kompetencji, które najczęściej pojawiają się w CV pracowników produkcji, to: praca w zespole, komunikatywność, kreatywność, prawo jazdy kat. B i obsługa komputera.
- 50% CV do budownictwa i produkcji zawiera od 101 do 300 wyrazów, 26% nie przekracza 100 słów, a 24% ma więcej niż 300 słów.
- Najpopularniejsze szablony listów motywacyjnych wśród pracowników produkcji to Cascade, Classic i Concept.
- Średni czas pisania CV w kreatorze InterviewMe przez pracowników budownictwa i produkcji wynosi od 19 do 20 minut.
1. Jak od razu zainteresować pracodawcę?
Przejrzenie całego CV zajęłoby rekruterowi całą wieczność – musiałby przejść przez każdą sekcję i wyłuskać z niej najcenniejsze informacje. A gdyby tak ułatwić mu pracę i sprawić, by dzięki kilku zdaniom szybko i dobrze Cię poznał?
Do tego służy tzw. podsumowanie zawodowe (profil + cel zawodowy). To krótki opis (ok. 50 słów) Twoich najważniejszych doświadczeń i umiejętności na samej górze CV.
Profil i cel zawodowy pracownika produkcji – o czym napisać?
Kim jesteś. Opisz, jakie masz wykształcenie (jeśli jest ono związane z zawodem) i najważniejsze doświadczenia w pracy na produkcji.
Jakie masz umiejętności i osiągnięcia. Pokaż, że wyróżniasz się na tle innych kandydatów umiejętnościami i sukcesami. Pamiętaj, aby dopasować opis do oferty pracy.
Jakie jest Twój cel zawodowy. Napisz, dlaczego zainteresowała Cię właśnie ta oferta pracy, dlaczego zależy Ci właśnie na tym stanowisku i jak chcesz się na nim rozwijać.
Jak te wskazówki zastosować w praktyce? Zobacz to na konkretnym przykładzie.
Przykładowa oferta pracy dla pracownika produkcji:
Przykład profilu i celu zawodowego w CV pracownika produkcji:
DOBRZE: |
---|
Jestem absolwentem Zespołu Szkół Technicznych w Puławach, gdzie uzyskałem kwalifikacje w zawodzie technik elektryk. Od 1,5 roku pracuję w 10-osobowym zespole jako pomocnik produkcji w Zakładzie Chemicznym XYZ. Moim celem zawodowym jest praca w branży związanej z nowoczesnymi technologiami, dlatego oferta Państwa firmy jest dla mnie niezwykle interesująca. |
ŹLE: |
---|
Jestem po technikum i pracuję na produkcji w zakładzie chemicznym. Jestem obowiązkowy, punktualny i lubię pracę w zespole. Jestem pewien, że doskonale sprawdzę się jako pracownik produkcyjny w Państwa firmie. W wolnym czasie lubię jeździć na rowerze i ćwiczyć na siłowni. Mam nadzieję, że moje CV spełni Państwa oczekiwania. |
Wskazówka: Marzy Ci się praca w konkretnej firmie, ale obecnie nie prowadzi ona rekrutacji? Stwórz i wyślij podanie o pracę pracownika produkcji! Dzięki niemu zwrócisz uwagę pracodawcy i pokażesz, że naprawdę zależy Ci na stanowisku. Z naszego poradnika dowiesz się, jak napisać skuteczne podanie o pracę: Podanie o pracę – wzór + 4 rady jak napisać (także bez doświadczenia).
2. Jak opisać doświadczenie w CV pracownika produkcji?
Doświadczenie to Twój kluczowy atut w CV. Właśnie dlatego swoje byłe stanowiska i zakres obowiązków związany z pracą na produkcji powinieneś opisać na górze dokumentu, zaraz po podsumowaniu zawodowym.
Jak stworzyć interesujący opis doświadczenia pracownika produkcji?
- Nawiąż do oferty pracy. W pierwszej kolejności opisz te obowiązki, które są związane z wymaganiami w ogłoszeniu. Pokaż pracodawcy, że przygotowałeś CV specjalnie na potrzeby tej rekrutacji.
- Bądź konkretny, wykorzystuj liczby. Każdy kandydat może napisać w zakresie obowiązków „praca na produkcji”. Bądź bardziej szczegółowy, podawaj liczby, nazwy technologii i firm, w których pracowałeś.
- Pochwal się osiągnięciami. Jeśli masz na koncie jakieś sukcesy, koniecznie o nich wspomnij. Nie musi być to wielkie dokonanie, wystarczy że wyróżni Cię na tle innych kandydatów.
- Zadbaj o czytelność opisu doświadczenia. Stosuj odstępy między wierszami, pogrubienia i punktory. Podziel swoje obowiązki i sukcesy na kategorie. Uważaj na literówki i unikaj bloków tekstu.
Wskazówka: Przygotowujesz CV pracownika produkcji bez doświadczenia? Pamiętaj, aby skupić się na konkretnych umiejętnościach, o których wspomina w ofercie pracodawca. Porady, jak napisać CV, jeśli jesteś kandydatem bez doświadczenia, znajdziesz w artykułach: Pierwsze CV studenta oraz CV bez doświadczenia.
CV pracownik produkcji – wzór CV z opisem obowiązków:
DOBRZE: |
---|
10.2016 – 05.2018 Firma XYZ w Katowicach (branża chemiczna) Stanowisko: Operator linii produkcyjnej Główne obowiązki:
Osiągnięcia:
Dodatkowe obowiązki:
|
ŹLE: |
---|
2016 – 2018 Firma XYZ Pracownik produkcji Obsługa maszyn i procesu produkcyjnego Uzupełnianie materiałów i kontrola jakości wyrobów Dbanie o czystość miejsca pracy Dokumentacja i naprawy Zarządzanie zespołem |
Ile zarabia pracownik produkcji? Mediana wynagrodzeń na stanowisku pracownika produkcji w Polsce wynosi 3221,00 zł brutto. Chcesz wiedzieć, ile dokładnie powinieneś zarabiać na swoim stanowisku? Sprawdź w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń ile zarabia pracownik produkcji.
3. Umiejętności w CV pracownika produkcji. Jak je wyróżnić?
Opis umiejętności to trzeci najważniejszy element nowoczesnego CV. Szczególnie jeśli jeszcze nie masz doświadczenia w pracy na produkcji. Wielu kandydatów popełnia jednak prosty błąd, który może przekreślić ich szanse na pracę. Jaki?
Zamieszczają w CV opis umiejętności pracownika produkcji dopiero na 2. stronie. Myślisz, że przy setce nadesłanych CV rekruter tam zagląda? Pamiętaj, aby w pierwszej kolejności opisać twarde, specjalistyczne umiejętności, o których pracodawca wspomina w ofercie pracy.
Warto dodać również kompetencje miękkie, a nawet przydatne w pracy cechy charakteru (oczywiście jeśli wspomniano o nich w ogłoszeniu). Staraj się być jak najbardziej konkretny, podawaj nazwy technologii i metod. Zbytnio się nie rozpisuj – pracodawcy powinien wystarczyć rzut okiem, aby znaleźć najważniejsze informacje.
Umiejętności do CV pracownika produkcji – przykłady:
Umiejętności twarde:
- obsługa maszyn i urządzeń produkcyjnych
- nadzór nad przebiegiem procesu
- bieżąca kontrola jakości produktu
- realizacja planów produkcyjnych
- przestrzeganie przepisów BHP i ochrony środowiska
- uprawnienia do kierowania wózkami widłowymi
- umiejętności manualne techniczne
- umiejętność obsługi elektronarzędzi
- umiejętności stolarskie i ślusarskie
- obsługa maszyn CNC
- bardzo dobra znajomość rysunku technicznego
- umiejętność posługiwania się przyrządami pomiarowymi
- prowadzenie dokumentacji związanej z wykonywaną pracą
- język angielski – poziom B2
- prawo jazdy kat. B
Umiejętności miękkie:
- gotowość do pracy w systemie zmianowym
- odpowiedzialność, rzetelność, zaangażowanie
- dbanie o prawidłową komunikację między zmianami
- umiejętność pracy w zespole
- dobra organizacja i kultura pracy
- dyspozycyjność i gotowość do podjęcia pracy od zaraz
- gotowość do podjęcia pracy za granicą
- zmysł techniczny
Spójrz na przykład poniżej. W naszym kreatorze możesz łatwo przygotować CV pracownika produkcji z umiejętnościami wyróżnionymi na 1. stronie życiorysu. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
4. Jak opisać wykształcenie w CV pracownika produkcji?
Pracodawcy często oczekują od kandydatów do pracy na produkcji co najmniej wykształcenia zawodowego. Będzie to dodatkowy atut szczególnie w sytuacji, jeśli nie masz dużego doświadczenia. O czym napisać w opisie edukacji w CV?
Wystarczy podać okresy nauki, nazwę szkoły lub uczelni, kierunek oraz uzyskany tytuł/zawód. Wspomnij też o ewentualnych dodatkowych kursach i szkoleniach.
Edukacja w CV pracownika produkcji – przykładowy opis:
2013 – 2017 Technikum Elektroniczne nr 3 w Warszawie
Zawód: Technik elektryk
Kursy:
- Efektywne planowanie i zarządzanie produkcją (2018)
- Skuteczny lider zespołu produkcyjnego – miękkie i twarde techniki zarządzania (2018)
5. Czy w CV pracownika produkcji warto opisywać zainteresowania?
Odpowiedź brzmi: tak! Musisz jednak wiedzieć, jak zrobić to sensownie i skutecznie. Opis zainteresowań w CV to szansa na to, aby pokazać, że praca nie będzie dla Ciebie tylko przykrym obowiązkiem.
Pracodawcy uwielbiają osoby, które angażują się w swoją pracę i czerpią z niej przyjemność. Jeśli więc masz zainteresowania związane z ofertą pracy, nawiąż do nich!
Przykład opisu zainteresowań pracownika produkcji:
Od dziecka interesuję się sportem i amatorsko trenuję piłką nożną, dlatego praca przy produkcji sprzętu sportowego byłaby dla mnie szczególnie ciekawa i rozwijająca.
6. Jak napisać CV pracownika produkcji po angielsku?
Pamiętaj, tworząc CV na stanowisko pracownika produkcji po angielsku nie wystarczy przetłumaczyć wersji polskiej. Zwłaszcza jeśli chcesz wysłać życiorys do zagranicznej firmy.
Musisz pamiętać o kilku istotnych różnicach. Jeśli popełnisz błąd, Twoje CV może zostać od razu odrzucone!
CV pracownika produkcji po angielsku – o czym musisz pamiętać?
- Nie dodawaj do CV zdjęcia, daty i miejsca urodzenia oraz informacji o stanie cywilnym. W ten sposób pracodawcy chronią się przed zarzutami o dyskryminację.
- Opisz nazwy polskich firm. Krótko wyjaśnij, czym zajmowały się firmy, w których pracowałeś i jaka jest ich pozycja na polskim rynku, np. Amica – largest Polish manufacturer of household appliances.
- Postaraj się zmieścić na 1 stronie. Zagraniczni pracodawcy lubią zwięzłe dokumenty, nikt raczej nie czyta drugiej, a tym bardziej trzeciej strony życiorysu.
- Pamiętaj o podsumowaniu zawodowym. Za granicą jest to standard i CV pracownika produkcji bez proflu i celu zawodowego może zostać od razu odrzucone. Jeśli szukasz w sieci jakiego szablonu CV za darmo, upewnij się najpierw, czy zawiera on tę sekcję.
- Dodaj klauzulę zgodną z przepisami RODO. Jeśli wysyłasz CV do kraju Unii Europejskiej, zadbaj o to, aby było ono zgodne z nowymi przepisami.
Więcej porad znajdziesz w artykule: CV po angielsku? Wzór, kreator. Jeśli czytasz po angielsku, zajrzyj również do naszego poradnika w serwisie Zety: How to make a resume for a job: writing guide [30+ Examples & Tips].
7. Przykładowy wzór listu motywacyjnego pracownika produkcji
Często, kiedy mam napisać jakiś formalny dokument, mam pustkę w głowie. Tak jak Ty szukam wtedy wzorów i przykładów, które mnie zainspirują i pozwolą szybko przygotować pismo. A kiedy już zacznę pisać, dokument jest gotowy w kilka-kilkanaście minut.
Poniższe wskazówki i wzór ułatwią Ci rozpoczęcie i napisanie listu motywacyjnego. Zobaczysz, jaką konstrukcję powinien mieć list, aby zainteresować pracodawcę.
W kolejnej sekcji “Co napisać w liście motywacyjnym na produkcję? Przykłady do wpisania” znajdziesz przykłady umiejętności, osiągnięć i doświadczeń do wpisania w liście.
Jakie elementy powinny się znaleźć w liście motywacyjnym dla pracownika produkcji?
- zwrot grzecznościowy
- informacja o tym, na jakie stanowisko kandydujesz
- wyjaśnienie, dlaczego to właśnie Ty sprawdzisz się na tym stanowisku i jakie korzyści przyniesiesz pracodawcy
- wyrażenie gotowości do spotkania
- podpis
List motywacyjny pracownika produkcji - wzór do wykorzystania:
Szanowny Panie [nazwisko] / Szanowna Pani [nazwisko] / Szanowni Państwo,
z wielką przyjemnością aplikuję na stanowisko [nazwa stanowiska] w Państwa firmie.
Moje zainteresowanie i zaangażowanie w obszarze [nazwa dziedziny, w której się specjalizujesz] widać w pracy na takich stanowiskach jak [nazwa stanowiska] i [nazwa stanowiska].
Dlaczego uważam, że doskonałe sprawdzę się pracując jako [nazwa stanowiska]?
- Na stanowisku [wpisz nazwę] udało mi się [opisz swoje osiągnięcie, którym aktualny pracodawca będzie zainteresowany]. Jestem pewien, że podobny lub lepszy wynik mógłbym osiągnąć pracując w [nazwa firmy].
- Dzięki doskonałej znajomości [wpisz swoją umiejętność], mógłbym [co mógłbyś usprawnić/ulepszyć dla danego pracodawcy]. Na stanowisku [nazwa] udało mi się [wpisz dokonanie zawodowe, które potwierdzi Twoją umiejętność].
- Jestem osobą pracowitą i odpowiedzialną, na której pracodawca może polegać. Dowodzi tego [spróbuj potwierdzić swoje najlepsze cechy konkretnym osiągnięciem czy też doświadczeniem].
Mam wielką nadzieję, że będę mógł spotkać się z Państwem osobiście, aby szerzej opowiedzieć o swoim doświadczeniu i umiejętnościach.
Z poważaniem,
[imię i nazwisko]
Uwaga: Nie kopiuj 1:1 powyższego wzoru - użyj go, aby stworzyć własny, unikalny list motywacyjny. Opisz w nim swoje kluczowe umiejętności i doświadczenia, które nawiązują do wymagań w ofercie pracy.
8. Co napisać w liście motywacyjnym na produkcję? Przykłady
Oczywiście w liście motywacyjnym pracownika produkcji najważniejszy nie jest układ, lecz treść. W jaki sposób przedstawić swoje umiejętności, aby zainteresować pracodawcę?
Poniżej znajdziesz przykłady opisu cech, umiejętności i doświadczenia do wpisania w liście motywacyjnym na produkcję.
W kolejnej sekcji “Jak przygotować list motywacyjny, który zwróci uwagę pracodawcy” poznasz 6 wskazówek, dzięki którym Twój list motywacyjny wyróżni się na tle innych kandydatów.
List motywacyjny - przykłady: pracownik produkcji
Mam ponad 5-letnie doświadczenie w pracy na produkcji w takich firmach jak X, Y i Z.
Mam doświadczenie m.in. przy rozbiórce, filetowaniu i pakowaniu drobiu.
Pracowałem m.in. przy myciu i magazynowaniu form drukowych. Doświadczenie to chciałbym wykorzystać podczas pracy w Państwa drukarni.
Podczas pracy w firmie XYZ zdobyłem podstawową wiedzę z zakresu produkcji cementu. Chciałbym wykorzystać ją w praktyce w Państwa zakładzie.
Doświadczenie w pracy przy produkcji zdobyłem w firmie XYZ.
Moją specjalnością jest wykańczanie i naklejanie wydruków na różne podłoża. W firmie XYZ byłem najbardziej wydajnym pracownikiem (m.in. uzyskałem tytuł “Pracownika miesiąca”).
Moją specjalnością jest przygotowywanie i montaż prostych instalacji elektrycznych oraz elektronicznych. Tego typu prace wykonywałem m.in. w firmach X, Y i Z.
Pracowałem m.in. w Niemczech i Szwecji, gdzie na co dzień w pracy posługiwałem się językiem angielskim.
Mam doświadczenie w pracy przy załadunku i rozładunku. Moi byli pracodawcy X, Y i Z mogą potwierdzić, że zawsze wyjątkowo dbałem o bezpieczeństwo towaru.
W firmie X produkującej regały sklepowe zajmowałem się m.in. odczytywaniem rysunków technicznych.
Przykłady do wpisania w liście motywacyjnym pracownika produkcji bez doświadczenia:
Jestem wysoko zmotywowany do pracy i gotowy rozpocząć ją w dowolnym wskazanym terminie.
Jestem w pełni dyspozycyjny i gotowy do szybkiego wyjazdu za granicę.
Cechuje mnie wielozadaniowość, nie mam problemu z przenoszeniem się między działami w zależności od Państwa potrzeb.
Nie mam problemów z pracą w ciężkich warunkach, np. przy niskiej temperaturze.
Jestem gotowy do nauki, zdobywania nowych umiejętności i doskonalenia się w pracy.
Jestem gotowy do pracy w systemie trzyzmianowym.
Dobrze obsługuję komputer (znajomość m.in. pakietu Office).
Jestem samodzielny, a moją pracę charakteryzuje bardzo dobra organizacja.
Posiadam prawo jazdy kategorii B, jeżdżę zgodnie z przepisami i dbam o bezpieczeństwo pasażerów oraz towaru, o czym świadczy m.in. brak mandatów.
Posługuję się językiem angielskim na poziomie komunikatywnym. Na rozmowie kwalifikacyjnej jestem gotowy przeprowadzić próbną rozmowę w tym języku.
Jestem zmotywowany, aby zdobyć doświadczenie zawodowe i móc kontynuować pracę przy produkcji w kolejnych latach.
Jestem osobą szczerą i uczciwą, której wizytówką jest rzetelne wykonywanie obowiązków.
Praca fizyczna sprawia mi dużą satysfakcję, szczególnie kiedy mogę zrealizować zadanie od początku do końca.
Posiadam zdolności tzw. złotej rączki, więc w sytuacjach kryzysowych będą mogli Państwo dodatkowo skorzystać z mojej pomocy.
9. Jak przygotować list motywacyjny na produkcję?
Dla wielu osób napisanie listu motywacyjnego to przykry obowiązek. Tacy kandydaci przygotowują ten dokument byle jak. Jednak pracodawca, który wymaga w ofercie listu motywacyjnego, wysyła do Ciebie jasny sygnał. Jeśli nie przyłożysz się do jego napisania, może to oznaczać, że jesteś niedbały również w pracy.
Dlatego list motywacyjny to świetna okazja, aby wyróżnić się na tle bardziej leniwych kandydatów. Poniżej znajdziesz 6 wskazówek, jak to zrobić.
6 sposobów na napisanie wyróżniającego się listu motywacyjnego pracownika produkcji:
- Dopasuj swój list motywacyjny do oferty pracy. W pierwszej kolejności wspomnij o umiejętnościach, które nawiązują do wymagań w ogłoszeniu. Jeśli np. przygotowujesz list motywacyjny do IKEA, a w ofercie wśród wymagań jest “obsługa maszyn i urządzeń produkcyjnych”, opisz jakie doświadczenia z tego zakresu masz na swoim koncie.
- Nie kopiuj informacji z CV, lecz rozbuduj je. List motywacyjny to szansa na bardziej szczegółowe opisanie najważniejszych doświadczeń i umiejętności. W ten sposób możesz wzbudzić większe zaufanie pracodawcy.
- Postaraj się ustalić, do kogo piszesz list. Dokument zaadresowany do konkretnej osoby pokazuje, że interesuje Cię właśnie ta oferta pracy i nie wysyłasz podań masowo.
- Postaraj się pokazać pracodawcy, co zyska zatrudniając właśnie Ciebie. Zasugeruj, w jaki sposób będziesz chciał wykorzystać swoje umiejętności oraz doświadczenie, aby pomóc jego firmie.
- Pisz o konkretach. Na przykład: “Pracowałem na produkcji w firmie X, Y i Z, gdzie zdobyłem wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu A, B i C”, “Przez ponad 2 lata pracy w firmie X, zajmowałem się m.in. A, B i C”. Wymierne sukcesy robią wrażenie. Zwłaszcza jeśli pracodawca będzie mógł je łatwiej zweryfikować. Unikaj ogólników, które wpisuje każdy kandydat (np. Jestem pracowity).
- Starannie sformatuj wzór listu motywacyjnego. Zastosuj justowanie, pogrub najważniejsze informacje, stosuj wypunktowania. Unikaj też dużych bloków tekstu, które sprawiają, że dokument staje się nieczytelny. List motywacyjny powinieneś zapisać w formacie PDF i wysłać go z neutralnego adresu e-mailowego (unikaj “śmiesznych”, nieprofesjonalnych adresów. Żaden pracodawca nie chce dostać wiadomości od robson8232@buziaczek.pl).
Taki atrakcyjny dla pracodawcy, profesjonalnie sformatowany list motywacyjny przygotujesz w naszym kreatorze. Wykorzystaj gotowe wzory i napisz list motywacyjny w 5 minut (tutaj).
Zobacz inne szablony, stwórz i pobierz CV oraz list motywacyjny (tutaj)
Nie zapomnij o klauzuli dot. przetwarzania danych osobowych. Musi być aktualna:
Klauzula RODO ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych.
Piszesz list motywacyjny pracownika produkcji i masz dodatkowe pytania? Zostaw swój komentarz poniżej, na pewno Ci pomożemy!
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.