List intencyjny - wzór PDF. Czym jest i jakie są jego skutki
Stwórz CV terazZmiana pracy zawsze jest ryzykiem. Wiele osób obawia się, że po złożeniu wypowiedzenia u obecnego pracodawcy, nowa firma wycofa się z wcześniejszych ustaleń.
Czy da się tego uniknąć? Spokój może Ci zapewnić tzw. list intencyjny.
W tym artykule znajdziesz:
- wyjaśnienie, czym jest list intencyjny i w jakim celu się go przygotowuje
- wzór listu intencyjnego (do pobrania w PDF) wraz z omówieniem
- wyjaśnienie, z czym wiąże się podpisanie listu intencyjnego i jakie są jego skutki.
Zmieniasz pracę i chcesz napisać skuteczne CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz 20+ profesjonalnych szablonów do CV, gotowe zwroty do użycia i porady ekspertów.
Zobacz też 80+ wzorów CV do pracy dla różnych branż i stanowisk.
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
1. List intencyjny — co to jest i w jakim celu się go przygotowuje
List intencyjny to pisemna, wstępna deklaracja przyszłych działań prawnych, handlowych lub gospodarczych. Zawiera on oświadczenie woli obu lub jednej ze stron (najczęściej wolę zawarcia umowy). Zazwyczaj list intencyjny jest podpisywany w trakcie lub po negocjacjach, zawiera najważniejsze ustalenia i zarys warunków współpracy.
List intencyjny jest często stosowany podczas rekrutacji. Po zakończeniu negocjacji pracodawca wystawia kandydatowi ten dokument, aby wyrazić w ten sposób wolę zatrudnienia go na danym stanowisku. Właśnie dlatego wiele osób składa wypowiedzenie w swojej obecnej firmie dopiero po otrzymaniu listu intencyjnego.
W takim liście intencyjnym od pracodawcy mogą znaleźć się np.:
- data rozpoczęcia współpracy
- nazwa stanowiska, na którym będzie pracował kandydat
- zakres jego najważniejszych obowiązków
- wysokość wynagrodzenia
Jak wygląda to w praktyce? Poniżej znajdziesz przykład listu intencyjnego od pracodawcy.
Może Cię również zainteresować: Jak napisać list motywacyjny?
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
2. List intencyjny — wzór
Warszawa, 11.02.2021
Pan Jan Tomczyk
LIST INTENCYJNY
Szanowny Panie,
nawiązując do naszych wcześniejszych ustaleń, chciałabym przedłożyć Panu niniejszą ofertę pracy w firmie XYZ.
Proponuję Panu następujące warunki zatrudnienia:
Stanowisko: Sprzedawca
Rodzaj umowy: Umowa o pracę
Wynagrodzenie: 5000 zł brutto
Miejsce pracy: ul. Kwiatowa 185b, 03–120 Warszawa
Termin rozpoczęcia pracy: 01.03.2021
Z poważaniem
(własnoręczny podpis)
Marta Nowak
Dyrektor
Firma XYZ
Zgadzam się na powyższe warunki zatrudnienia.
(własnoręczny podpis)
Jan Tomczyk
List intencyjny — wzór do pobrania w PDF
Konstrukcja listu intencyjnego nie jest uregulowana prawnie, więc w praktyce pismo to może mieć dowolną formę i treść. Warto jednak zachować pewne standardy charakterystyczne dla tego typu formalnych dokumentów.
Elementy, które powinny znaleźć się w liście intencyjnym:
- miejscowość i data
- imię i nazwisko adresata (np. pracownika)
- nagłówek „List intencyjny”
- informacja o tym, czego dotyczy list intencyjny (np. ustalonych warunków nawiązania współpracy)
- krótki opis ustalonych warunków (np. wynagrodzenie, data rozpoczęcia współpracy, stanowisko, zakres obowiązków)
- dane i podpis nadawcy
- zgoda na opisane warunki oraz podpis adresata.
Pamiętaj jednak, że treść listu intencyjnego zależy w dużej mierze od rodzaju współpracy i stron, które go przygotowują. Rządowe instytucje często udostępniają własne wzory listów intencyjnych (np. w przypadku wniosków o dofinansowanie przy prowadzeniu działalności gospodarczej). W takiej sytuacji należy korzystać właśnie z nich.
Przykładowo, list motywacyjny dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą i ubiegającą się o dotację może wyglądać tak jak poniżej.
List intencyjny działalność gospodarcza — wzór
LIST INTENCYJNY
Pomiędzy: (nazwa przedsiębiorcy/jednostki) z siedzibą w (adres) reprezentowany przez (imię i nazwisko osoby uprawnionej do reprezentowania przedsiębiorcy)
a
(imię i nazwisko osoby ubiegającej się o dotację) zamieszkały w (adres) będącego uczestnikiem/czką projektu XYZ realizowanego w ramach XYZ współfinansowanego ze środków XYZ w ramach XYZ.
Strony deklarują współpracę, która będzie obejmowała następujący zakres:
- X
- Y
- Z
data i podpis osoby ubiegającej się o dotację data i podpis przedsiębiorcy
List intencyjny powinien zmieścić się na jednej stronie A4. To standardowa zasada w tego typu dokumentach, zalecana m.in. przez ekspertów z Morgan State University.
Może Cię także zainteresować: List motywacyjny — wzór
3. Jakie są skutki podpisania listu intencyjnego?
Zgodnie z informacjami w serwisie biznes.gov.pl, list intencyjny nie wywołuje skutków prawnych, czyli np. nie ma możliwości dochodzić przed sądem ustaleń w nim zawartych. Właśnie tym różni się od oferty czy też umowy przedwstępnej.
List intencyjny nie wiąże składającego ani przyjmującego, jest więc jedynie rodzajem obietnicy złożonej na piśmie, potwierdzającej że obie strony są zainteresowane współpracą i zgadzają się na jej ustalone wcześniej warunki.
Wyjątkiem jest sytuacja, gdy po podpisaniu listu intencyjnego jedna ze stron rozpoczyna negocjacje z firmą konkurencyjną. W tym przypadku możliwe jest, aby pociągnąć ją do odpowiedzialności za tzw. negatywne naruszenie interesu umowy.
Może Cię także zainteresować: Referencje dla pracownika i opinia o pracowniku — wzór z omówieniem
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Czy pracodawcy często przygotowują listy intencyjne? Czy masz zaufanie do tej formy „obietnicy” zatrudnienia? Podziel się swoimi doświadczeniami i obserwacjami w komentarzu pod artykułem.
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.