Co to jest prokrastynacja? [Definicja, przyczyny i leczenie]
Stwórz CV terazProkrastynacja to ciągłe odkładanie do jutra i niepotrzebne zwlekanie z wykonaniem jakiegoś obowiązku. Prokrasynujemy, mając świadomość wszystkich negatywnych skutków takiego zachowania. I wcale nie dlatego, że jesteśmy leniwi.
Z tego artykułu dowiesz się:
- co to jest prokrastynacja
- jakie są przyczyny prokrastynacji
- jak leczyć prokrastynację.
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
1. Definicja prokrastynacji
Pojęcie prokrastynacji pochodzi od łacińskiego prōcrāstinō — „odkładanie do jutra, z dnia na dzień” i oznacza marnowanie czasu przed ostatecznym terminem realizacji jakiegoś zadania lub obowiązku.
Jak piszą badacze zjawiska, prokrastynatorzy to osoby, które zwlekają w sposób chroniczny, z powodów irracjonalnych, często wyszukując sobie zastępcze zajęcia, aby w ten sposób usprawiedliwić niemożność przystąpienia do właściwego zadania.
Czy prokrastynacja oznacza lenistwo?
Prokrastynacja i lenistwo to dwa różne pojęcia. O ile lenistwo oznacza niechęć do wykonywania obowiązków, to prokrastynatorami mogą być osoby pracowite, które mają silną motywację do podjęcia działań i przezwyciężenia prokrastynacji. Można więc nie być leniwym i prokrastynować.
W niektórych przypadkach prokrastynacja prowadzi do porażki w realizacji jakiegoś zadania, ale nie zawsze. Osoby odkładające na ostatnią chwilę jakiś obowiązek, mogą w rezultacie wykonać go tuż przed deadlinem. I to sprawnie, w bardzo krótkim czasie.
Problem polega na tym, że prokrastynację ciężko pokonać. Ciągle przekonujemy samych siebie, że kolejnego dnia weźmiemy się za pracę, a jednak ciągle odkładamy to na później. Z niewiadomych dla nas powodów.
Zobacz też: Jak nie marnować czasu? [Pomogą trzy kluczowe wskazówki]
2. Konsekwencje prokrastynacji
W dłuższej perspektywie odwlekanie i działanie na ostatnią chwilę powoduje, że jakość naszej pracy się obniża. Ale to nie jedyna konsekwencja prokrastynacji. Weźmy np. środowisko studenckie — tutaj samodyscyplina i obowiązkowość liczą się szczególnie.
Badania przeprowadzone na amerykańskim uniwersytecie wykazały, że na początku semestru prokrastynujący studenci rzadziej odczuwają stres i presję, niż ci, który nie mają tendencji do odwlekania zadań / nauki. Jak łatwo się domyślić, ta sytuacja odwraca się pod koniec semestru.
Prokrastynatorzy zaczynają czuć się przytłoczeni obowiązkami i zestresowani. W rezultacie otrzymują gorsze oceny — i to ze wszystkich przedmiotów. Co więcej, częściej chorują, mają problemy trawienne i cierpią na bóle mięśni.
Prokrastynacja nie przynosi żadnych korzyści
Prokrastynacja to autodestrukcyjny wzorzec zachowania, charakteryzujący się krótkoterminowymi korzyściami i długoterminowymi kosztami. Co więcej — wywołuje poczucie winy, wpływa negatywnie na samopoczucie i ogólne zdrowie psychiczne.
Warto dodać, że tendencje do prokrastynacji powodują także słabą samoocenę, brak pewności siebie, niepokój, a także obawy o swój prywatny i publiczny wizerunek.
Dla freelancerów i artystów prokrastynacja staje się podstępnym wrogiem. Jeśli nie istnieje deadline, a tym samym powód do paniki w obliczu niezrealizowanego zadania, możemy nigdy się nie zabrać za pracę.
Zobacz też: Technika Pomodoro — co to jest? [Zasady metody]
3. Przyczyny prokrastynacji
Prokrastynacja to problem związany z regulacją emocji, a nie ze złym zarządzanie czasem — twierdzi Dr Tim Pychyl, członek The Procrastination Research Group na Uniwersytecie w Ottawie. Nie wystarczy dobrze zaplanować sobie pracę, by uniknąć prokrastynowania.
Prokrastynujemy z takich powodów, jak:
- poczucie przytłoczenia
- brak motywacji
- brak wiary we własne możliwości
- problemy z koncentracją
- obawa przed porażką
- obawa przed odniesieniem sukcesu
- negatywne przekonania o własnych możliwościach
- perfekcjonizm
- niska tolerancja na frustrację
- potrzeba nowości / brak tolerancji na rutynę
- słaba samokontrola
- lęk przed oceną
- brak wytrwałości
- wyuczona bezradność
- niedobory dopaminy
- depresja.
Dla różnych ludzi i różnych zadań przyczyna prokrastynacji może być inna. Zresztą — różne są także typy / wzorce prokrastynacji. Mamy więc np. hedonistyczną prokrastynację, która wiąże się z odkładaniem obowiązków z powodu priorytetowego traktowania przyjemnych zajęć. Mamy też prokrastynację lekową, polegającą na odkładaniu spraw na później ze strachu np. przed niepowodzeniem.
Zobacz też: Strach się bać — nasze lęki i fobie w pracy [Badanie]
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profes jonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
4. Leczenie prokrastynacji
Jeśli to by było proste — zacząć po prostu robić, co masz do zrobienia, zamiast odkładać lub zastępować innymi czynnościami — nikt by nie prokrastynował. A tymczasem problem z prokrastynacją dotyczy 20% populacji.
Social media, telefony osobiste i ogólnie rzecz biorąc internet to nowe pokusy, które skutecznie łamią naszą samodyscyplinę. Ludzki mózg działa tak, że wybieramy raczej przyjemne doznania niż np. trud pracy. Jak sobie z tym radzić?
Jak przestać prokrastynować?
- Gdy poczujesz pokusę, aby odłożyć coś na później, odpowiedz sobie na pytanie: Jaki krok muszę teraz zrobić, by zacząć wykonywać zadanie, które przede mną stoi? W ten sposób oszukasz mózg, ukierunkowując go na prostą do zrealizowania czynność. Gdy już zaczniemy, zazwyczaj jesteśmy w stanie kontynuować pracę.
- Przewiduj niepowodzenia i trudności — to normalne, że będą występowały. Ale pogódź się z tym, by nie być zaskoczonym, gdy się pojawią.
- Spróbuj odczarować pokusy, które sprawiają, że odkładasz pracę na później. Skrolowanie Instagrama wcale nie jest aż tak niesamowitym przeżyciem. Serial też może poczekać.
- Wyznacz sobie nagrodę za ukończenie zadania. Może to być cokolwiek. Chodzi o to, by wdrożyć zasadę: Najpierw obowiązek, potem przyjemność.
- Wybierz sobie odpowiednie miejsce pracy — zaobserwuj, czy wykonywanie zadań w kawiarni, w łóżku lub w gronie znajomych nie jest przypadkiem stale powtarzającym się sposobem na unikanie pracy.
- Odpoczywaj i żyj zdrowo. Warto być wyspanym i zrelaksowanym przed rozpoczęciem pracy.
- Skoncentruj się na tym, co chcesz zrobić, a nie na tym, czego chcesz uniknąć.
I pamiętaj, że prokrastynacja jest złożonym problemem psychologicznym. To nie jest zwykłe, naturalne niedbalstwo czy — jak wspomnieliśmy wcześniej — lenistwo. Żeby sobie z nią poradzić, trzeba się… napracować. Czasem nawet z pomocą farmakologii.
Zobacz też: Multitasking — co to? Czy wielozadaniowość jest efektywna?
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Jeśli chcesz skomentować artykuł, dodaj swoją wypowiedź na forum poniżej.