Data urodzenia w CV. Czy podawać swój wiek pracodawcy?
Stwórz CV terazCzy data urodzenia w CV to w ogóle coś istotnego dla pracodawcy? Nie wystarczy, że podamy swoje dane kontaktowe i lata pracy? Przecież nietrudno wywnioskować na tej podstawie wiek kandydata.
Z tego artykułu dowiesz się:
- czy data urodzenia jest potrzebna w CV
- czy wpisywać swoją datę urodzenia, jeśli piszemy CV po angielsku
- czy data urodzenia w CV powoduje dyskryminację ze względu na wiek.
Chcesz szybko i bez wysiłku przygotować profesjonalne CV? W naszym kreatorze znajdziesz gotowe szablony CV do wypełnienia, porady ekspertów i zwroty, które wstawisz do CV jednym kliknięciem.
Znajdź też gotowe wzory CV do pracy dla różnych branż i stanowisk.
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
Sprawdziliśmy, jak wygląda 1,15 milionów prawdziwych CV, napisanych w kreatorze InterviewMe przez ostatnie 12 miesięcy. Oto kilka wniosków.
Statystyki o CV oparte o analizę prawdziwych życiorysów zawodowych
- 27% użytkowników InterviewMe ma ponad 10 lat doświadczenia zawodowego. Kolejne 15% nie ma żadnego doświadczenia.
- CV w naszym kreatorze najczęściej piszą: praktykanci i stażyści, osoby podejmujące pracę dorywczą, sprzedawcy, kelnerzy i magazynierzy.
- 35% użytkowników InterviewMe aplikuje do prac entry-level, a 13% z nich to juniorzy.
- Najpopularniejsze szablony CV w naszym kreatorze to: Cascade (23%), Primo (15%), Diamond (9%) i Cubic (8%).
- Przygotowanie CV w programie InterviewMe trwa średnio 17 minut.
1. Czy data urodzenia jest obowiązkowa w CV?
Jeśli nie podasz daty urodzenia, Twoje CV nie odpadnie z rekrutacji. W Polsce CV jest formą prezentacji profilu zawodowego osoby poszukującej pracy, która nie jest regulowana przez przepisy prawne. Jeśli firma będzie potrzebowała informacji o dacie urodzenia, pracodawca poprosi Cię o uzupełnienie curriculum vitae.
Prośba pracodawcy może wynikać z art. 221 § 1 k.p. Zgodnie z tym artykułem, pracodawca ma prawo żądać od Ciebie podania danych personalnych obejmujących:
- imię (imiona) i nazwisko,
- imiona rodziców,
- datę urodzenia,
- miejsce zamieszkania (adres do korespondencji),
- wykształcenie,
- przebieg dotychczasowego zatrudnienia.
Z drugiej strony, wg art. 183a k.p., przepisy antydyskryminacyjne nakazują równe traktowanie w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Pracodawca nie może różnicować sytuacji pracowników m.in. na podstawie kryterium wieku.
Zresztą — zdjęcie do CV również nie jest obowiązkiem. Tak naprawdę to Ty sam decydujesz o tym, co powinno zawierać CV.
Podsumowanie:
Nie masz obowiązku wpisywania daty urodzenia do CV. W Polsce żadne przepisy tego nie wymagają. Jednak pracodawca ma prawo o nią dopytać. Wówczas, jeśli nie chcesz odpaść z rekrutacji, podaj swój wiek.
UWAGA: Data urodzenia jest jedną z danych personalnych, które zajmują cenne miejsce w Twoim CV.
Jeśli korzystasz z naszego kreatora CV, możesz dodać datę urodzenia w sekcji dane osobowe. W tej samej kolumnie łatwo dodasz swoje umiejętności.
Zobacz, jak wyglądają dane personalne i umiejętności na przykładzie CV Jana:
Szablon CV Modern - zobacz inne szablony i stwórz CV tutaj
Zerknij na przykładowe CV po lewej stronie. Dane personalne znajdują się tu na samej górze. Dodatkowe informacje zajmują około 1/4 kartki! CV z prawej strony to CV z naszego kreatora. Szablon maksymalnie wykorzystuje miejsce na sekcje, które są najważniejsze dla pracodawcy, czyli:
- doświadczenie
- umiejętności
- osiągnięcia
- języki obce.
Im więcej danych personalnych (data urodzenia, miejsce urodzenia, stan cywilny, płeć, miejsce zamieszkania) dodasz do curriculum vitae, tym mniej miejsca zostaje Ci na opisanie Twoich sukcesów. A to już może zmniejszyć Twoje szanse na rynku pracy (na jedno stanowisko w Polsce aplikuje blisko 100 osób!).
To właśnie Twoje osiągnięcia i umiejętności zwiększają Twoje szanse na pracę. Języki obce to równie ważna sekcja w CV. W tym artykule zobaczysz, jak je opisać, żeby zwiększyć szanse na pracę: Języki obce w CV: jak opisać poziom znajomości języka.
2. Czy data urodzenia w CV zwiększa, czy zmniejsza szanse na pracę?
Twój wiek nie powinien mieć żadnego wpływu na to, czy dostaniesz pracę. Pracodawca powinien zatrudnić Cię ze względu na Twoją kwalifikacje zawodowe i umiejętności. Niestety, czasami pewnym grupom wiekowym jest łatwiej, a innym ciężej dostać pracę. Zobacz przykłady:
Do prac fizycznych pracodawcy chętniej zatrudniają młode osoby, ponieważ są bardziej wydajne.
Większą szansę na stanowisko managerskie ma kandydat, który jest starszy wiekiem.
Masz jednak szansę zmniejszyć wpływ Twojego wieku na szanse na pracę. Po prostu nie wpisuj swojej daty urodzenia ani wieku do CV! Za to zawsze dodawaj zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Zajrzyj do tekstu: Jak brzmi klauzula poufności po RODO?
3. Na czym polega dyskryminacja ze względu na młody wiek?
Wydawało Ci się, że młody wiek to zaleta w CV? W końcu młodzi ludzie nadążają za zmieniającym się światem, technologiami, są ambitni, oddani i ... muszą spłacać kredyt hipoteczny, więc są oddani pracodawcy. Nic bardziej mylnego. Młody wiek ma plusy i minusy. Zobacz przykłady:
Plusy: energia, zaangażowanie i pasja.
Minusy: często brak doświadczenia i postawa roszczeniowa, wymaganie work-life balance, małe oddanie pracodawcy.
Słyszałeś o określeniach pokolenie Y i pokolenie Z?
Zobacz w skrócie, czym się charakteryzują. Zrozumiesz, dlaczego nie warto wpisywać wieku do CV.
Pokolenie Y (millenialsi):
To osoby urodzone w Polsce między rokiem 1985 a 2000. Mają duże wymagania w stosunku do pracodawcy. Chcą mieć dokładnie sprecyzowane wymagania co do zakresu obowiązków. Nie chcą dodatkowych zadań, chyba że chodzi o awans. Nie lubią podporządkowywać się konwencjom i źle reagują na krytykę.
Pokolenie Z:
Nie żyją po to, żeby pracować, tylko pracują po to, żeby żyć. Nawet HR-owcy mają problem z próbą opisania cech pokolenia Z.
Czego boją się pracodawcy?
Młodzi ludzie nie przywiązują się do miejsca pracy. Odchodzą, jeśli praca nie spełnia ich oczekiwań.
Wniosek:
Lepiej nie wpisuj swojego wieku do CV. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pokoleniu Y na rynku pracy, przeczytaj artykuł naszej ekspertki kariery Aleksandry Bończewskiej.
4. Data urodzenia w CV po angielsku - czym ryzykujesz?
Wiesz już, że data urodzenia w CV po polsku nie sprawi, że stracisz szansę na pracę. Wiek to zbędna informacja, która odciąga uwagę pracodawcy od najważniejszych rzeczy. W krajach anglojęzycznych podawanie zbyt wielu dodatkowych informacji w CV jest poważnym błędem. Rekruter może bać się zaprosić Cię na rozmowę, ze względu na panujące w Anglii prawo przeciw dyskryminacji.
Jeśli podasz datę urodzenia w CV, w efekcie możesz stracić szanse na pracę!
Czego jeszcze nie pisać w CV po angielsku?
- wieku
- stanu cywilnego
- faktu posiadania dzieci
- niepełnosprawności
- pochodzenia/narodowości
- płci.
Dane personalne potrzebne w CV po angielsku to imię, nazwisko i dane kontaktowe.
Chcesz wiedzieć, czym jeszcze różni się angielskie CV od CV po polsku? Dowiesz się tego w artykule: Jak napisać CV po angielsku?
5. Data urodzenia w cv po niemiecku
Jeśli zamieściłeś adres zamieszkania w CV, imię i nazwisko, numer telefonu i adres e-mail, to wciąż za mało! Sekcja dane osobowe w CV dla niemieckiego pracodawcy zawiera m.in datę urodzenia.
Zobacz, jakie dodatkowe informacje zamieścić w CV po niemiecku:
- adres korespondencyjny (podaj nazwę kraju)
- nazwisko panieńskie
- data urodzenia
- miejsce urodzenia
- stan cywilny
- liczba posiadanych dzieci (nieobowiązkowe, ale zwyczajowo przyjęte)
- narodowość.
Poniżej zobaczysz wzór danych personalnych w CV po niemiecku:
Persönliche Daten:
Name:
Adresse:
Telefon:
E-mail:
Geburtsdatum:
Familienstand:
Mädchenname:
Geburtsort:
Kinder
Staatsbürgerschaft:
Niemieccy pracodawcy są przyzwyczajeni, że kandydaci podają wymienione dane w CV. Jeśli dodasz do CV dodatkowe informacje o sobie, będziesz wiarygodniejszy dla niemieckiego pracodawcy. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na zaproszenie na rozmowę.
Zobacz kompletny przewodnik o tym, jak napisać CV, jeśli aplikujesz do pracy w Niemczech: CV po niemiecku - wzór, przykłady i rady, jak je napisać.
Podsumowanie:
Data urodzenia w CV po polsku jest zbędna i zabiera cenne miejsce na opisanie ważnej umiejętności. Dodatkowo pracodawca może myśleć o Tobie w kategoriach stereotypów wieku.
Data urodzenia w CV po angielsku jest poważnym błędem i może kosztować Cię stratę szansy na pracę.
Data urodzenia w CV jest zwyczajowo przyjęta w Niemczech. Dodaj ją do informacji dodatkowych w CV, a Twój dokument będzie bardziej wiarygodny dla niemieckiego pracodawcy.
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Czy wpisujesz datę urodzenia do CV? Czy Twoim zdaniem pracodawcy dyskryminują kandydatów ze względu na wiek? Daj znać, co myślisz w komentarzu.
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.
Źródła
- https://www.gov.uk/discrimination-your-rights/types-of-discrimination
- https://open.icm.edu.pl/server/api/core/bitstreams/25632c9e-b357-4ac1-a0db-f4776360ea5b/content