Klasyczne CV: wzór do pobrania [+opis każdej sekcji]
Stwórz CV terazWyobraź sobie, że pracujesz jako rekruter w dużej korporacji i masz tylko kilka sekund na sprawdzenie każdego CV. Większość kandydatów korzysta z nudnych szablonów CV. Inni silą się na kreatywność, która utrudnia lekturę.
Jednak nagle widzisz wyróżniające się CV. Jest estetycznie sformatowane, zwraca uwagę oryginalną szatą graficzną, a najważniejsze informacje są wyraźnie wyróżnione. Tak naprawdę jest wyjątkowe, bo to CV ma klasyczny wzór! Życiorys tego kandydata na pewno przeczytasz.
W tym artykule dowiesz się:
- jak wygląda klasyczny wzór CV do pobrania
- kiedy zastosować wzór CV klasyczny i co powinno się w nim znaleźć
- jak przygotować jeszcze skuteczniejsze CV.
Szukasz wzoru CV klasycznego? W naszym kreatorze znajdziesz oryginalne i klasyczne szablony CV do pobrania i wypełnienia, gotowe zwroty do użycia i wskazówki ekspertów.
Znajdź też klasyczny wzór CV dla swojego zawodu tutaj.
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
A jak wyglądają prawdziwe życiorysy do pracy? Oto przykładowe statystyki z kreatora CV InterviewMe, które zebraliśmy w ciągu ostatniego roku.
Dane o CV na podstawie analizy ponad miliona prawdziwych dokumentów
- Napisanie CV w naszym programie trwa średnio 17 minut.
- Polacy zamieszczają w CV średnio 6 kompetencji zawodowych.
- 27% użytkowników InterviewMe deklaruje ponad 10 lat doświadczenia w CV.
- Ponad 40% CV napisanych w kreatorze InterviewMe zawiera do 300 słów, a 30% — ponad 700 słów.
- Najpopularniejsze szablony CV wśród naszych użytkowników to: Cascade (23%), Primo (15%), Diamond (9%) oraz Cubic (8%).
1. Kiedy warto zastosować wzór CV klasyczny?
Podczas przeglądania CV pracodawcy od razu odrzucają nawet 9 na 10 dokumentów.
Co zrobić, aby Twoje CV nie trafiło do kosza?
Dopasować je do oferty pracy. W ten sposób pokażesz pracodawcy, że nie wysyłasz życiorysów masowo i spełniasz jego wymagania.
Wzór CV klasyczny to rodzaj życiorysu, który skupia uwagę czytającego przede wszystkim na Twoim wykształceniu i doświadczeniu.
Kiedy więc możesz zdecydować się na ten rodzaj CV?
Wzór CV klasycznego z opisem wykształcenia na górze strony może być dobrym rozwiązaniem dla osób, których edukacja jest związana z ofertą i zainteresuje pracodawcę.
2 sytuacje, w których warto zastosować klasyczne CV:
- Na stanowisku, o które się ubiegasz, kluczowe jest wykształcenie kandydata (np. w ofercie pracy jedyne wymaganie to wykształcenie ekonomiczne). W CV klasycznym edukację opisujesz na samej górze dokumentu, więc pracodawca od razu zwróci uwagę na tę sekcję.
- Nie masz jeszcze dużego doświadczenia w zawodzie i chcesz podkreślić, że Twoja edukacja pokrywa się z wymaganiami pracodawcy. W takiej sytuacji możesz szerzej opisać swoje wykształcenie, aby niewielkie doświadczenie nie rzucało się w oczy.
UWAGA: Obecnie odchodzi się od klasycznych CV, a pracodawcy preferują wzór nowoczesny (nazywany również profesjonalnym), który skupia się na Twoim doświadczeniu i osiągnięciach. Więcej przeczytasz o nim na końcu tego artykułu.
Chcesz dopasować swoje CV do ogłoszenia, aby wyróżnić się na tle innych kandydatów? Z naszego artykułu dowiesz się m.in. jak znaleźć słowa kluczowe w ofercie pracy: Jak dopasować CV do oferty pracy, aby zainteresować pracodawcę?
2. Klasyczny życiorys - jak interesująco opisać wykształcenie?
Często słyszysz, że w dzisiejszych czasach liczy się tylko doświadczenie, konkretne umiejętności i… znajomości?
W wielu branżach i zawodach to prawda. Jednak w przypadku niektórych stanowisk pracodawcy na pierwszym miejscu stawiają edukację.
Jeśli interesuje Cię taka oferta pracy, warto rozważyć przygotowanie CV klasycznego.
Jeśli w Twoim CV edukacja ma mieć kluczowe znaczenie, warto rozbudować jej opis. O czym powinieneś pamiętać?
Jak przygotować opis wykształcenia, który zwróci uwagę pracodawcy w klasycznym życiorysie?
- podaj lata, w których studiowałeś (nie musisz wpisywać miesięcy i dni)
- podaj nazwę uczelni i wydział, na którym studiowałeś
- wpisz swój kierunek i specjalizację
- napisz, jaki tytuł uzyskałeś
- możesz dodatkowo pochwalić się oceną za studia, czy też tematem pracy dyplomowej (jeśli jest on związany z ofertą pracy)
Przykładowa oferta pracy dla księgowego:
CV wzór klasyczne - przykład opisu wykształcenia (szablon):
DOBRZE |
---|
2013 - 2015 Szkoła Główna Handlowa w Warszawie Kierunek: Finanse i rachunkowość Specjalność: Finanse przedsiębiorstwa Uzyskany tytuł magistra (wynik bardzo dobry) Temat pracy magisterskiej: "Koszty w działalności gospodarczej jako podstawa kreowania decyzji gospodarczych" 2010 - 2013 Uniwersytet Warszawski Wydział Nauk Ekonomicznych Kierunek: Ekonomia Specjalność: Ekonomia przedsiębiorstwa Uzyskany tytuł licencjata (wynik dobry) |
ŹLE |
---|
10.10.2013 - 11.09.2015 Szkoła Główna Handlowa Ekonomia - studia magisterskie |
Przygotowując sekcję edukacji w CV klasycznym warto stosować kategorie i pogrubienia, które sprawiają, że Twoje CV jest bardziej przejrzyste. Unikaj również bloków tekstu, które męczą wzrok czytającego.
3. Jak wyróżnić swoje doświadczenie zawodowe w klasycznym życiorysie?
Jak myślisz, czy pracodawcę zainteresuje to, czym zajmowałeś się 10 lat temu na zupełnie innym stanowisku?
Raczej nie.
Aby wyróżnić się na tle innych kandydatów powinieneś w pierwszej kolejności opisać swoje ostatnie miejsce pracy i obowiązki związane z ofertą pracy.
W ten sposób pokażesz pracodawcy, że jesteś idealnym kandydatem na stanowisko.
Wzór CV klasyczny - 5 pomysłów na zainteresowanie pracodawcy opisem doświadczenia:
- W pierwszej kolejności opisz te obowiązki, które w największym stopniu pasują do wymagań w ofercie pracy.
- Stosuj pogrubienia i kategorie, zostawiaj wolne przestrzenie między linijkami tekstu. Unikaj literówek. Twój formularz CV będzie dzięki temu schludny i czytelny.
- Pochwal się swoimi największymi osiągnięciami, stosuj liczby i procenty (np. Zwiększyłem sprzedaż o 13% w skali miesiąca).
- Unikaj ogólników, które może wpisać każdy kandydat. Bądź konkretny (np. zamiast “Zarządzanie zespołem” napisz “Zarządzałem 25-osobowym zespołem przy projekcie X”).
- Wpisując okresy, w jakich pracowałeś na danym stanowisku, podawaj miesiąc i rok. Czasami kandydaci próbują ukryć podejrzanie krótki okres zatrudnienia poprzez wpisywanie samych lat.
Przykładowa oferta pracy dla Account Managera:
Wzór CV klasyczny - przykładowy opis doświadczenia (szablon):
DOBRZE |
---|
01.2016 - 12.2017 IKEA (oddział w Warszawie) Stanowisko: Junior Account Manager Główne obowiązki:
Dodatkowe obowiązki:
Osiągnięcia:
|
ŹLE |
---|
2016 - 2017 Junior Account Manager w IKEA - współpraca z zagranicznymi klientami - zarządzanie zespołem sprzedawców - współpraca z działem marketingu - nadzór nad planami sprzedażowymi |
Chcesz, żeby opis Twojego doświadczenia zwrócił uwagę pracodawcy? W tym artykule bardziej szczegółowo wyjaśniliśmy, w jaki sposób dopasować tę sekcję do oferty pracy: Doświadczenie w CV. 4 rady, jak opisać zakres obowiązków.
Chcesz przygotować profesjonalne, nowoczesne CV w 5 minut? W naszym kreatorze znajdziesz szablony do wykorzystania, wskazówki i przykłady. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz profesjonalne CV i pobierz dokument w PDF (tutaj)
4. Wzór CV klasyczny - jakie inne sekcje powinny się w nim znaleźć?
Chociaż w klasycznym CV najważniejszy jest opis wykształcenia i doświadczenia zawodowego, możesz dodatkowo zwrócić na siebie uwagę pracodawcy.
Aby wyróżnić się na tle innych kandydatów, powinieneś wpisać w CV wszystkie dodatkowe umiejętności i aktywności, które nawiązują do wymogów w ofercie pracy.
Jakie elementy warto dodać w CV klasycznym?
- opis kluczowych umiejętności, które będą przydatne z punktu widzenia pracodawcy
- poziom znajomości języków obcych, np. język angielski - poziom średniozaawansowany (B2)
- opis ukończonych kursów i szkoleń oraz uzyskanych certyfikatów
- zainteresowania ściśle związane z ofertą pracy (pracodawcy cenią osoby, dla których praca jest jednocześnie pasją!)
Pamiętaj, aby w tych sekcjach zbytnio się nie rozpisywać. Twoje klasyczne CV powinno zmieścić się na jednej lub maksymalnie dwóch stronach (w zależności od tego, jak bogate masz wykształcenie i doświadczenie).
Chcesz dowiedzieć się, jakich umiejętności będzie szukał w Twoim CV pracodawca, a czego nie powinieneś wpisywać? Przeczytaj nasz artykuł: Umiejętności do CV. Co wpisać, by szybko znaleźć pracę? Przykłady.
5. Nowoczesne CV - alternatywa dla klasycznego CV. Kiedy wybrać?
Obecnie klasyczny wzór CV jest używany rzadko, wyparło go nowoczesny układ CV (nazywany również profesjonalnym).
Taki format życiorysu na pierwszym miejscu stawia doświadczenie kandydata, a także wyróżnia jego kluczowe umiejętności. Czyli te informacje, które zazwyczaj są najistotniejsze dla pracodawców.
W nowoczesnym CV wykształcenie kandydata nie jest tak istotne jak w klasycznych wzorach curriculum vitae.
Co zyskujesz tworząc nowoczesne CV?
- Na górze profesjonalnego CV znajduje się tzw. podsumowanie zawodowe, w którym krótko opisujesz kluczowe z punktu widzenia pracodawcy doświadczenia i umiejętności. W ten sposób od razu zyskujesz przewagę nad kandydatami, którzy nie dodali w CV tej sekcji (więcej o profilu zawodowym przeczytasz w tym artykule).
- W nowoczesnym CV Twoje kluczowe umiejętności oraz znajomość języków obcych są wyraźnie wyróżnione na pierwszej stronie CV w dodatkowej kolumnie. Życiorys jest dzięki temu bardziej czytelny i przejrzysty.
- W nowoczesnym CV pracodawca od razu zwróci uwagę na Twoje doświadczenie zawodowe. Nie będzie musiał szukać tych informacji.
Ważne! Czy znasz już aktualną klauzulę do CV? Sprawdź!
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Chcesz zobaczyć inne wzory CV? Przejdź tutaj i zobacz darmowe CV.
Mogą Cię zainteresować również poradniki:
Masz wątpliwości, czy warto wykorzystać wzór CV klasyczny i jak to zrobić? Wpisz swoje pytanie w komentarzu poniżej. Chętnie Ci pomożemy!
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.