CV programisty / informatyka [też bez doświadczenia] - wzór
Stwórz CV terazJesteś programistą? Wydaje się, że swoje CV mógłbyś napisać na… paczce papierosów, a i tak dostałbyś wymarzoną pracę. Niestety, tak nie jest i nie będzie.
Jeśli chcesz zdobyć stanowisko ze świetną pensją, w wygodnej lokalizacji, z najlepszymi benefitami i możliwością pracy z domu, musisz wyróżnić się na tle innych kandydatów. Możesz to zrobić tworząc CV, które od razu zainteresuje pracodawcę.
Z tego artykułu dowiesz się:
- od czego zacząć CV informatyka lub programisty, aby się wyróżnić
- jak napisać CV programisty lepsze od 90% innych kandydatów (nawet jeśli nie masz doświadczenia w branży IT)
- o czym pamiętać przygotowując CV informatyka po angielsku.
Chcesz szybko przygotować CV dla informatyka lub programisty? W naszym kreatorze znajdziesz 20+ CV szablonów do wykorzystania, wskazówki i przykłady.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
Zobacz też wzory CV dla innych branż i stanowisk.
CV programisty / informatyka — wzór
Jan Tomczyk
Programista .NET
Tel.: 123 456 789
E-mail: jantomczyk@mail.com
Podsumowanie zawodowe
Jestem magistrem inżynierem Informatyki Stosowanej z 3-letnim doświadczeniem na stanowisku programisty .NET / C#. Jako Junior Java Developer byłem częścią zespołu, który stworzył jedną z największych porównywarek ubezpieczeń w Polsce. Jestem zainteresowany rozwojem na stanowisku programisty Java.
Doświadczenie zawodowe
03.2014 - 12.2016 Firma XYZ
Stanowisko: Programista .NET
Najważniejsze obowiązki:
- implementacja i projektowanie rozbudowanych systemów IT
- programowanie w środowisku .NET (.NET C#, SQL Server, DevExpress)
- tworzenie specyfikacji wymagań funkcjonalnych
- sporządzanie dokumentacji technicznej projektu
- współpraca z zespołem
Osiągnięcia:
- Zrealizowałem ponad 5 samodzielnych projektów na platformie .NET.
- Rozbudowałem system IT do obsługi klienta o 3 nowe funkcjonalności.
- Wygrałem firmowy konkurs na developera roku 2014.
Wykształcenie
2012 - 2015 Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu
Kierunek: Informatyka
Specjalność: Programista aplikacji w chmurze
Uzyskany tytuł: Licencjat
Zainteresowania
Pasjonują mnie nowe technologie (a szczególnie rozwój sztucznej inteligencji), astronautyka, biografie znanych wynalazców i wizjonerów (moim idolem jest Elon Musk) oraz nauka nowych języków programowania.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.
Zobacz też: CV front end developer.
Chcesz poznać swoich konkurentów na stanowisko programisty? Oto statystyki, które przygotowaliśmy na podstawie analizy ponad miliona prawdziwych CV pracowników IT z naszego kreatora.
Statystyki o CV pracowników IT
- Średni czas pisania CV w kreatorze InterviewMe przez pracowników IT wynosi zaledwie 12 minut.
- Aż 79% CV do pracy w IT zawiera ponad 300 wyrazów.
- 5 najpopularniejszych umiejętności w CV informatyków to: znajomość języka angielskiego, umiejętność pracy w zespole, znajomość języka C++, znajomość MySQL oraz umiejętność twórczego i analitycznego myślenia.
- Programiści, którzy korzystają z kreatora InterviewMe, mają w CV średnio 7 lat doświadczenia zawodowego.
1. Od czego zacząć pisanie CV programisty / informatyka?
Wyobraź sobie, że chcesz kupić nową grę komputerową. W internecie znalazłeś listę 10 najlepszych pozycji roku. Autor opisał każdą z gier w kilku zdaniach. Prawdopodobnie kupisz tę, której opis wyda Ci się najbardziej interesujący.
Podobnie jest z pracodawcą przeglądającym CV programistów. Jego uwagę zwrócisz, tworząc, tzw. podsumowanie zawodowe na początku życiorysu. W ten sposób od razu zyskasz przewagę nad dużą częścią kandydatów, którzy nie wiedzą, że warto przygotować tę sekcję. Oto jak napisać CV z dobrym podsumowaniem zawodowym.
Jak od razu sprzedać się od najlepszej strony?
- Podsumowanie zawodowe umieść na górze CV, aby od razu przyciągnąć uwagę pracodawcy.
- Napisz, kim jesteś i jakie masz doświadczenie. Pokaż pracodawcy, że nie jesteś przypadkowym kandydatem (np. Jestem magistrem inżynierem Informatyki Stosowanej z 3-letnim doświadczeniem na stanowisku programisty .NET / C#).
- Jeśli masz na koncie jakieś osiągnięcia, wspomnij o nich! (np. Jako Junior Java Developer byłem częścią zespołu, który stworzył jedną z największych porównywarek ubezpieczeń w Polsce).
- Napisz, o jakie stanowisko się ubiegasz, aby pracodawca widział, że nie wysyłasz CV masowo (np. Jestem zainteresowany rozwojem na stanowisku XYZ).
Wskazówka: Dopasuj swoje podsumowanie do konkretnego ogłoszenia. Zamiast pisać, że jesteś "programistą", napisz "programista PHP" lub "programista Java". Za każdym razem zmieniaj treść w podsumowaniu, aby pracodawca wiedział, że interesuje Cię właśnie ta konkretna oferta.
Przykładowa oferta pracy dla programisty Java:
CV programista — przykład podsumowania dopasowanego do oferty (wzór):
Przez ostatnie 5 lat w firmie X (1) pracowałem przy tworzeniu e-commersowych aplikacji m.in. w technologii Java 8 + Spring (2). Bardzo dobrze znam PostgreSQL, Angulara oraz SOLR (2). Na co dzień pracowałem przy użyciu GIT i Jira (2). Dobrze odnajduję się w zespole i zależy mi na poznawaniu nowych technologii oraz rozwiązań (3) stosowanych w Państwa firmie.
Dlaczego to podsumowanie programisty zwróci uwagę pracodawcy? (3 powody)
Powód 1. Kandydat napisał, ile lat doświadczenia posiada i w jakiej firmie pracował. Dzięki temu jest bardziej wiarygodny, ponieważ pracodawca może łatwo sprawdzić te informacje.
Powód 2. Kandydat podkreślił znajomość technologii i narzędzi, o których pracodawca wspomina w ofercie pracy. W ten sposób pokazuje, że jest idealnym kandydatem na stanowisko.
Powód 3. Całe podsumowanie zawodowe jest dopasowane do ogłoszenia. Dzięki temu pracodawca wie, że kandydatowi zależy na tej konkretnej ofercie pracy i nie wysyła CV masowo.
Wskazówka: Chcesz napisać podanie o pracę informatyka? Tutaj znajdziesz praktyczne wskazówki i wzór podania o pracę: Podanie o pracę — wzór + 4 rady jak napisać (także bez doświadczenia).
Jak napisać podsumowanie zawodowe jeśli nie masz doświadczenia jako informatyk / programista?
Jeśli jesteś np. studentem i nie masz jeszcze doświadczenia w branży IT, skup się na opisie swoich pasji i umiejętności. W ten sposób stworzysz ciekawe i nowoczesne CV.
Podsumowanie zawodowe w CV programisty / informatyka bez doświadczenia — przykład:
Jestem studentem III roku informatyki na wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Od dziecka pasjonuję się programowaniem, obecnie skupiam się na doskonaleniu swoich umiejętności w języku Java. Chciałbym wykorzystać je na stanowisku Junior Java Developer w Państwa firmie.
Zobacz też: CV studenta — jak napisać pierwsze CV? Wzór i 10+ porad
2. Jak opisać doświadczenie i osiągnięcia w CV programisty?
Postaw się na chwilę na miejscu pracodawcy, który otrzymał kilkadziesiąt CV informatyków. Wiele życiorysów, które czyta, jest przygotowanych na podstawie tego samego, darmowego wzoru z internetu i zlewa się w nieczytelną masę.
Kandydat, który stworzy przejrzystą sekcję opisującą doświadczenie, od razu zwróci uwagę rekrutera. Jak to zrobić? Przede wszystkim warto podzielić opis każdego stanowiska na dwie części:
- opis zakresu obowiązków
- opis najważniejszych osiągnięć
Dlaczego osiągnięcia są tak ważne? To one pokazują, jak cennym jesteś pracownikiem. Pracodawcy najbardziej lubią takich pracowników, którzy generują zyski lub oszczędności oraz pomagają usprawniać codzienne obowiązki. Opisz maksymalnie 3-4 sukcesy.
Wskazówka: Pamiętaj, aby zawsze dopasowywać swoje CV do oferty pracy. W opisie doświadczenia powinieneś nawiązać do wymagań w ogłoszeniu (np. używać nazw technologii i narzędzi wspomnianych przez pracodawcę). Dzięki temu rekruter zobaczy, że interesuje Cię ta konkretna oferta i spełniasz jego oczekiwania.
Przykładowy opis stanowiska w CV programisty / informatyka — wzór:
Dobry przykład |
---|
03.2014 - 12.2016 Firma XYZ Programista .NET Najważniejsze obowiązki: p class="pb0"
Osiągnięcia: p class="pb0"
|
Zły przykład |
---|
2014 - 2016 Firma XYZ
|
Dlaczego pierwszy opis doświadczenia w CV programisty zwróci uwagę pracodawcy?
Powód 1. Kandydat wyraźnie podzielił opis swojego stanowiska na części dotyczące obowiązków i osiągnięć. Dzięki temu sekcja “Doświadczenie” jest bardziej czytelna i najważniejsze informacje od razu rzucają się w oczy.
Powód 2. Kandydat użył konkretnych nazw technologii i narzędzi, z których korzystał w pracy. Dokładniej opisał swoje obowiązki. Pracodawca od razu zobaczy, że ten programista spełnia jego wymagania.
Powód 3. Kandydat bardzo szczegółowo opisał swoje najważniejsze osiągnięcia, pochwalił się liczbami, pokazał, w jaki sposób usprawnił system obsługi klienta.
Powód 4. Kandydat podał również miesiące zatrudnienia. Pamiętaj, że wpisując tylko lata pracy (np. 2010 - 2011) możesz wzbudzić podejrzenia pracodawcy. Niektórzy kandydaci w ten sposób próbują ukryć niepokojąco krótki okres zatrudnienia.
Powód 5. Kandydat napisał w nagłówku, na jakim stanowisku pracował. Dzięki temu informacja ta od razu rzuci się w oczy pracodawcy, nie będzie musiał jej szukać w CV.
Jeśli nie wiesz, jak opisać swoje osiągnięcia w CV, skorzystaj z listy naszych pytań pomocniczych:
- Czy udało Ci się zaoszczędzić dla swoich pracodawców pieniądze? Tutaj przydatne będą procenty i podanie konkretnych działań.
- Czy miałeś swój wkład w usprawnienie jakiegoś procesu lub jego optymalizację? Ponownie podaj zmianę procentową.
- Czy wpadłeś na pomysł, który pozwolił wykonywać pewną część pracy lepiej lub szybciej?
Zobacz też: Curriculum vitae (w skrócie CV): wzór, szablony, jak napisać
3. Jak wyróżnić umiejętności w CV programisty / informatyka?
W branży IT dla pracodawców kluczowe są Twoje umiejętności. Ich opis jest szczególnie istotny, jeśli np. jesteś młodym informatykiem bez doświadczenia. Opis znanych Ci technologii i narzędzi powinien znaleźć się na pierwszej stronie CV programisty. Skup się na umiejętnościach twardych, a na początku listy wymień te, o których pracodawca wspomina w ofercie pracy.
W CV informatyka warto podzielić opis umiejętności na sekcje, np. „Narzędzia IT” i „Umiejętności IT”. Podaj również stopień zaawansowania znajomości poszczególnych technologii.
CV programisty — umiejętności i przykładowy opis:
Narzędzia IT
- .NET (zaawansowany)
- C, C# (zaawansowany)
- C++ (średnio-zaawansowany)
- SQL (zaawansowany)
- JavaScript (zaawansowany)
- MySQL (biegły)
Umiejętności IT
- System SVN/ Jira
- Metodyka Scrum
- Wzorce projektowe
- Testy jednostkowe
Pod listą umiejętności warto również podać poziom znajomości języków obcych. Możesz to zrobić opisowo, np. „język angielski — poziom zaawansowany (C2)” lub za pomocą modułu ocen (np. gwiazdek).
Zobacz też: CV bez doświadczenia — jak napisać? [Wzór i przykłady]
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profes jonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
4. Jak opisać wykształcenie i kursy w CV programisty / informatyka?
Dla pracodawcy Twoje wykształcenie, odbyte kursy i uzyskane certyfikaty mogą być dodatkowym atutem. Ta sekcja jest szczególnie ważna, jeśli nie masz doświadczenia w zawodzie. Najpierw kilka podstawowych wskazówek.
- Jesteś absolwentem wyższej uczelni na kierunku o profilu informatycznym? Nie pisz o liceum i podstawówce. Wystarczy opis studiów wyższych.
- Posiadasz ponad 2-letnie doświadczenie w IT? Nie wspominaj o uzyskanej na studiach średniej, tytule pracy dyplomowej i stypendium. Pracodawcę bardziej interesują sukcesy zawodowe. W CV informatyka wpisuj tylko kluczowe z jego punktu widzenia informacje.
Jakie najważniejsze informacje powinny znaleźć się w opisie wykształcenia w CV informatyka?
- Daty (wystarczą lata nauki, np. 2010 - 2015)
- Nazwa uczelni
- Kierunek i specjalizacja
- Uzyskany tytuł
Wykształcenie w CV programisty — przykład
Dobry przykład |
---|
2012 - 2015 Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu Kierunek: Informatyka Specjalność: Programista aplikacji w chmurze Uzyskany tytuł: Licencjat |
Zły przykład |
---|
01.10.2012 - 01.09.2015 Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu Ukończone studia informatyczne |
Jeśli do zawodu przygotowywałaś się np. w technikum informatycznym, również powinieneś o tym wspomnieć w CV.
Przykład opisu wykształcenia dla technika informatyka:
2010 - 2014 Zespół Szkół Elektronicznych w Krakowie
Kierunek: Technik informatyk
Kwalifikacja: Programowanie, tworzenie i administrowanie stronami internetowymi i bazami danych
Jeśli nie masz wykształcenia związanego z informatyką, warto bardziej szczegółowo opisać odbyte kursy i szkolenia, np. z programowania. Będzie to sygnał dla pracodawcy, że starasz się rozwijać i z własnej woli pogłębiasz swoją wiedzę. W naszym kreatorze możesz dodać do swojego CV takie sekcje jak „Kursy i szkolenia” lub „Certyfikaty”.
Rodzaje kursów i szkoleń, które warto wpisać w CV programisty / informatyka:
- Kursy programowania w różnych językach programowania (np. programowanie php)
- Szkolenia z zarządzania projektami IT
- Szkolenia z narzędzi IT i metodyki pracy w branży IT
Pamiętaj, aby podawać daty i nazwy szkoleń oraz nazwy jednostek organizujących kursy.
Opisuj maksymalnie 4-5 szkoleń z ostatnich miesięcy lub lat, które będą szczególnie interesujące dla konkretnego pracodawcy (tak jak wspominałem wcześniej — CV powinno być dopasowane do oferty pracy).
Przykładowe CV programisty — opis kursów:
Kurs zawodowy: „Nauka programowania i język Java” (styczeń 2017)
Organizator: ALX
Kurs online: „Introduction To JavaScript” (kwiecień 2017)
Organizator: Codecademy
Zobacz też: Wybrać CV ze zdjęciem czy bez? [Najważniejsze zasady]
5. Czy wpisać hobby w CV informatyka lub programisty?
Sekcja „Zainteresowania w CV” to dobra okazja, aby pokazać pracodawcy, że jesteś nie tylko dobrym specjalistą, ale również interesującą osobą, która znajdzie wspólny język z resztą zespołu. Tę sekcję zawiera każde, nawet proste CV.
Pamiętaj też, że pracodawcy bardzo cenią kandydatów, dla których praca jest jednocześnie pasją. Dlatego warto powiązać opis swoich zainteresowań z ofertą pracy i branżą.
Przykład zainteresowań do wpisania w CV programisty lub informatyka:
Pasjonują mnie nowe technologie (a szczególnie rozwój sztucznej inteligencji), astronautyka, biografie znanych wynalazców i wizjonerów (moim idolem jest Elon Musk) oraz nauka nowych języków programowania.
Nie ograniczaj się do 3 słów: gry, filmy i sport. To na pewno nie zainteresuje pracodawcy. Lubisz nowe technologie? Dodaj w nawiasie więcej informacji. Uprawiasz sport? Dopisz swoje ulubione dyscypliny. Wymień maksymalnie 3-4 zainteresowania. Ta sekcja jest tylko dodatkiem.
Zobacz też: Front end developer — jak zacząć programować?
6. CV programisty po angielsku — o jakich zasadach pamiętać?
Światowe firmy coraz chętniej zatrudniają programistów z Polski. Jeśli rozważasz pracę za granicą, powinieneś poznać zasady pisania CV w innym języku, najlepiej po angielsku.
Podstawowe zasady pisania CV po angielsku dla informatyka lub programisty:
Zasada 1. Jako software developer w CV po angielsku nie dodawaj zdjęcia, płci, miejsca urodzenia i stanu cywilnego. Zachodni pracodawcy starają się w ten sposób uniknąć oskarżeń o dyskryminację.
Zasada 2. Na początku CV informatyka po angielsku koniecznie zamieść podsumowanie zawodowe. Za granicą jest to standardowy element życiorysu i jego pominięcie może sprawić, że Twoje CV zostanie odrzucone.
Zasada 3. Jeśli pracowałeś w polskich firmach, opisz krótko, czym się zajmują i jaką mają pozycję w branży. Dla zagranicznego pracodawcy, który nie zna polskiego rynku, będzie to cenna informacja.
Zasada 4. Jeśli wysyłasz CV np. do amerykańskiej lub brytyjskiej firmy, pamiętaj o dodaniu w załączniku referencji z poprzednich miejsc pracy. W ten sposób wzbudzisz większe zaufanie.
Zasada 5.Jeśli pracodawca wymaga dodania do CV klauzuli po angielsku, musi być ona zgodna z unijnymi przepisami RODO. Tutaj znajdziesz jej aktualną treść: Klauzula CV po angielsku 2023: wzór zgodny z RODO (GDPR)
Pamiętaj też, że Twoje CV musi być profesjonalne i przejrzyste. W naszym kreatorze CV łatwo stworzysz właśnie taki dokument (zobacz przykłady poniżej).
CV programista — szablon Enfold
CV programista — szablon Muse
Na koniec — pamiętaj o tym, że poza CV, niezbędny jest również list motywacyjny. Dowiedz się, jak taki dokument stworzyć: [link do list motywacyjny informatyk]
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Wciąż masz wątpliwości i zastanawiasz się, jak przygotować CV i list motywacyjny informatyka? Wpisz swoje pytanie w komentarzu poniżej. Chętnie Ci pomożemy!
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.