CV opiekunki w żłobku (lub niani do dziecka) - Wzór
Stwórz CV terazCzujesz, że jesteś stworzona do pracy z małymi dziećmi? Świetnie! Niestety — dla potencjalnego pracodawcy Twoje CV jest jednym z kilkudziesięciu, które dostanie w odpowiedzi na ogłoszenie o pracy dla opiekunki do dziecka. Przygotuj CV niani, które zapewni Ci pracę!
Z artykułu dowiesz się:
- jak napisać CV opiekunki do dziecka
- w jaki sposób wpisać do CV niani Twoje referencje
- jak napisać list motywacyjny opiekunki dziecięcej.
Chcesz od razu napisać CV niani? Wybierz jeden z ponad 20 szablonów CV, które przygotowali eksperci InterviewMe.
Zobacz wzory CV dla różnych stanowisk.
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
Może Cię także zainteresować: CV nauczyciela przedszkola i list motywacyjny przedszkolanki
Artykuł uwzględnia wzory CV dla wszystkich niań, bez względu na miejsce pracy. Znajdziesz tu wskazówki dotyczące tworzenia CV opiekunki do dziecka w żłobku, agencji dla niań lub opieki prywatnej.
CV niania — wzór
Anna Kowalska
+48 677 846 342
anna.kowalska@domena.com
Podsumowanie
Jestem nianią z powołania. Uwielbiam dzieci — z wzajemnością. Opiekuję się dziećmi od ponad 8 lat. Posiadam też doświadczenie w pracy z dziećmi z zespołem ADHD. Potrafię gotować według diety bezglutenowej. Wspieram dzieci w nauce dwujęzyczności. Jestem osobą niepalącą.
Doświadczenie
06.2016–obecnie Żłobek Little Monsters w Warszawie
Stanowisko: Opiekunka dziecięca
Główne obowiązki:
- Zapewniałam stałą opiekę 5 dzieci.
- Odpowiadałam za kontakt z rodzicami dzieci.
- Nadzorowałam pracę kuchni w zakresie diety dzieci.
Osiągnięcia:
- 5-krotny tytuł Niani Miesiąca (na podstawie ankiet rodziców)
- zmiana nawyków żywieniowych u 14 dzieci (wyłączenie cukrów prostych z diety)
Umiejętności
- język angielski — B2
- czynne prawo jazdy kat. B
- znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy poświadczona certyfikatem
- znajomość zasad diety bezglutenowej lub innych diet specjalistycznych
- cierpliwość i empatia
- odpowiedzialność i zaangażowanie
- umiejętności plastyczne
- bardzo dobra organizacja prawy
Wykształcenie
2012–2016 Liceum Ogólnokształcące nr 4 w Częstochowie
Profil: humanistyczny
Zainteresowania
Lubię tańczyć — chętnie wymyślam własne choreografie i uczę ich dzieci. W wolnych chwilach czytam książki przygodowe i jeżdżę na rowerze.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez [nazwa firmy] w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.
Jak wyróżnić CV opiekunki do dziecka?
Z pisaniem CV jest jak z opieką nad nadpobudliwym dzieckiem. Trzeba mieć dużo cierpliwości. Zebranie całego swojego doświadczenia zajmuje dłuższą chwilę. Na początek zacznij od napisania krótkiego podsumowania zawodowego.
Dodasz je na samej górze swojego CV niani — to świetne miejsce, aby w kilku zdaniach opisać swoje doświadczenie jako opiekunka do dziecka.
I od razu przykuć uwagę potencjalnego pracodawcy:
Czy wiesz, że aż 9 na 10 osób w ogóle nie zamieszcza podsumowania w swoim CV? Jak zatem się domyślasz, to Twoja pierwszaszansa, aby się wyróżnić!
Pamiętaj, że pracodawca — rodzic, agencja niań czy żłobek — przegląda kilkadziesiąt CV niań przed podjęciem decyzji, którą zatrudnić. Zapamiętaj — brak podsumowania zawodowego to zmarnowana okazja.
Jak napisać dobre podsumowanie zawodowe w CV opiekunki do dzieci?
Wystarczy, że odpowiesz sobie na kilka pytań:
- Jakie masz doświadczenie w opiece nad dziećmi?
- Jakie masz umiejętności i osiągnięcia?
- Jakie masz plany związane ze swoją pracą jako niania?
Pomyśl o wszystkich swoich doświadczeniach typu:
- praca z trudnym dzieckiem (np. z zespołem ADHD)
- opieka nad przewlekle chorym dzieckiem
- gotowanie posiłków według diety dziecka (np. dieta bezglutenowa lub dieta dla alergika pokarmowego).
Dodatkowo, jako niania na pewno wspierasz swoich podopiecznych. Być może pomogłaś im osiągnąć nowy poziom rozwoju, np. nauczyłaś ich czytać? Warto o tym wspomnieć w Twoim CV niani, bo pokazuje to Twoje zaangażowanie i proaktywność!
A co z Twoimi planami i marzeniami? Chcesz rozwijać się w zakresie metod nauczania (np. metody Montessori)? A może marzysz o założeniu własnego żłobka? Napisz o tym w podsumowaniu zawodowym.
Wskazówka: Podsumowanie zawodowe (nazywane też celami zawodowymi lub po prostu profilem) najlepiej opisać w nie więcej niż 50 słowach i umieścić na górze CV.
CV opiekunki dla dzieci — przykład podsumowania zawodowego:
źle |
---|
Niania z długim stażem. Opiekowałam się dziećmi w różnym wieku. Pracowałam również w żłobku. Pełna zapału do pracy z dziećmi. |
dobrze |
---|
Jestem nianią z powołania. Uwielbiam dzieci — z wzajemnością. Opiekuję się dziećmi od ponad 8 lat. Posiadam doświadczenie w pracy z dziećmi z ADHD. Potrafię gotować według diety bezglutenowej. Wspieram dzieci w nauce dwujęzyczności. Jestem osobą niepalącą. |
Jak widzisz, drugie podsumowanie jest konkretne i pisane pierwszoosobowo. Jest to świetne rozpoczęcie dobrego CV opiekunki dla dzieci. Aż chce się czytać dalej!
Ważne: Jeśli jesteś osobą niepalącą, koniecznie dodaj tę informację w CV. W wielu ofertach jest to warunek niezbędny. Gdy zawrzesz informację na ten temat w swoim podsumowaniu zawodowym, od początku rozwiejesz wątpliwości pracodawcy i zwiększysz swoją szansę na zatrudnienie.
Wskazówka: Pożądane cechy osobowości niani to: otwartość, pogodne usposobienie, cierpliwość, komunikatywność, uczciwość, wysoka kultura osobista. Warto wpleść je w podsumowanie zawodowe, bo każdemu rodzicowi zależy na tym, aby jego dziećmi zajmowała się nie tylko kompetentna, ale też sympatyczna osoba.
Napisanie dobrego podsumowania zawodowego wydaje Ci się trudne? Sprawdzone triki i sposoby na to znajdziesz w naszym artykule: Jak napisać idealne podsumowanie zawodowe w CV.
Jak opisać doświadczenie zawodowe w CV niani?
To, czy zostaniesz zatrudniona jako niania, zależy od Twojego dotychczasowego doświadczenia w opiece nad dziećmi. Na podstawie tej sekcji Twojego CV pracodawca podejmuje decyzję o tym, czy zaprosi Cię na rozmowę kwalifikacyjną.
Zatem — sekcja Doświadczenie zawodowe to najważniejsza część Twojego CV opiekunki dzieci, szczególnie gdy aplikujesz o pracę opiekunki w żłobku.
Zasada jest prosta: Twoje doświadczenie i umiejętności z niego wypływające mają bezpośrednie przełożenie na to, czy nadajesz się do pracy z dziećmi.
Sama dobrze wiesz, że co innego zająć się dzieckiem sąsiadki na godzinkę, a co innego zapewniać małemu dziecku regularną, stałą opiekę i możliwości rozwoju. Dopiero to drugie zajęcie uczy konkretnych umiejętności w zawodzie niani.
Jeśli nie pokażesz w swoim CV niani, że posiadasz te umiejętności, to skąd pracodawca miałby się o tym dowiedzieć? Jeśli chcesz skutecznie opisać swoje doświadczenie w pracy opiekunki do dziecka, skorzystaj z poniższych wskazówek:
Sekcja Doświadczenie zawodowe w CV niani:
- musi zawierać najważniejsze doświadczenia zawodowe związane z pracą opiekunki dzieci
- powinna być napisana w prosty i czytelny sposób
- może zawierać informacje o ukończonych praktykach, stażach, warsztatach lub wolontariatach związanych z pracą z dziećmi.
źle |
---|
2013 - 2016 Żłobek Little Monsters w Warszawie Opieka nad dziećmi jako niania w żłobku. |
dobrze |
---|
03.2013–06.2016 Żłobek Little Monsters w Warszawie Stanowisko: Opiekunka dziecięca Główne obowiązki: p class="pb0"
Osiągnięcia: p class="pb0"
|
Ludzie lubią liczby. Używaj ich tam, gdzie się da, aby przykuć uwagę potencjalnego pracodawcy. Pamiętaj również, aby nie pomijać miesięcy, gdy podajesz daty w sekcji Doświadczenie zawodowe swojego CV opiekunki dla dziecka.
Wskazówka: Opisuj swoje doświadczenie zawodowe w 1. osobie liczby pojedynczej. Dzięki temu Twoje CV opiekunki do dzieci będzie spersonalizowane.
Wciąż masz wątpliwości? Dowiedz się więcej: Jak opisać doświadczenie zawodowe w CV?
Jak opisać wykształcenie w CV opiekunki dla dzieci?
Panuje opinia, że zajmowanie się dzieckiem to nic takiego — A co oni mogą wiedzieć!
Rzeczywiście, wielu osobom wydaje się, że opieka nad dziećmi to bułka z masłem. Nie zdają sobie sprawy z tego, że to profesjonalne zajęcie, które wymaga odpowiedniego wykształcenia.
W CV opiekunki dla dzieci musi znaleźć się informacja o kwalifikacjach uprawniających do zawodu. Na przykład:
- Kurs opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym
- Studia na kierunku lub specjalności: wczesne wspomaganie rozwoju lub pedagogika małego dziecka
- Kwalifikacje pielęgniarki, położnej lub opiekunki dziecięcej.
Wszystkie profesjonalne żłobki oraz agencje niań wymagają takich uprawnień, bo wynika to z przepisów polskiego prawa. Bez tych uprawnień być może uda Ci się zdobyć pracę dorywczą jako opiekunka do dzieci u osoby prywatnej, ale nie masz szans na zatrudnienie w klubie dziecięcym, żłobku lub innym tego typu miejscu.
Wskazówka: Jeśli nie posiadasz odpowiednich uprawnień, koniecznie udaj się na kurs opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym. Trwa on około 280 godzin i kosztuje około 1500–2000 zł. Ukończenie takiego kursu da Ci uprawnienia do wykonywania zawodu niani.
Ogromnym atutem w profesjonalnym CV opiekunki dla dzieci jest wykształcenie kierunkowe. Jeśli ukończyłaś pedagogikę czy psychologię (zwłaszcza dziecięcą), koniecznie wpisz to w swoje CV niani.
Oprócz tego, w wykształceniu dodaj informację o wszelkich ukończonych kursach czy warsztatach.
Wskazówka: Wykorzystaj kreator CV, aby ułatwić i przyspieszyć sobie pracę. Wybierasz szablon, uzupełniasz gotowy formularz według wskazówek i gotowe. Następnie pobierasz CV do druku lub przesyłasz mailem.
Twój potencjalny pracodawca doceni, gdy:
- Pozycje w sekcji Wykształcenie umieścisz w kolejności od najnowszego do najstarszego.
- Zwiększysz czytelność sekcji przez wyróżnienie (np. pogrubienie) nazwy kierunków studiów, kursów i specjalizacji.
- Pominiesz niezwiązane ze specjalizacją pozycje, np. szkołę średnią.
Jeśli masz jakieś wątpliwości co do tej sekcji, sprawdź: Wykształcenie w CV — jak opisać poziom edukacji.
Umiejętności w CV niani
Pracodawcy i rekruterzy w agencjach zatrudnienia mają pełne segregatory z CV opiekunek do dzieci. Dlaczego? Do tej pracy zgłasza się bardzo dużo osób. Wielu kandydatom wydaje się, że zawód niani to łatwa praca.
Sama dobrze wiesz, że tak nie jest.
Jak wyróżnić się z tego tłumu? Dodając do CV opiekunki dla dziecka sekcję Umiejętności. Ale żeby to naprawdę zadziałało na Twoją korzyść, musisz te umiejętności dobrze opisać.
Jakie umiejętności warto wpisać do CV niani?
- znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy poświadczona certyfikatem
- znajomość języka angielskiego na poziomie komunikatywnym
- ukończony kurs animatora zabaw dziecięcych
- znajomość zasad diety bezglutenowej lub innych diet specjalistycznych
- cierpliwość i empatia
- umiejętność gotowania
- posiadanie prawa jazdy
- znajomość pedagogiki Montessori oraz pedagogiki waldorfskiej
- umiejętności plastyczne, muzyczno-rytmiczne.
Wskazówka: W przypadku wielu ogłoszeń o pracę konieczne jest posiadanie książeczki sanepidowskiej lub przynajmniej wyników badań do celów sanitarno-epidemiologicznych. Nie zapomnij wspomnieć o niej w swoim CV niani. Jeśli jeszcze jej nie posiadasz, koniecznie nadrób zaległości!
Masz problem z zebraniem swoich umiejętności w Twoim CV niani? Sprawdź poradnik: Umiejętności miękkie i twarde — jak je wpisać do CV?
CV z wyróżnionymi umiejętnościami i znajomością języków w 5 minut stworzysz w naszym kreatorze.
Zainteresowania w CV opiekunki dla dziecka
Zastanawiasz się, czy warto wpisać do CV niani swoje zainteresowania? Oczywiście, że warto! Jest tylko jedno ale — muszą one odzwierciedlać rzeczywistość i być w jakimś stopniu związane z pracą, o którą się starasz.
Unikaj też banałów. W przypadku większości kandydatów zainteresowania typu czytanie książek czy słuchanie muzyki są strasznie oklepane i tylko niepotrzebnie zajmują cenne miejsce na CV
Ty możesz zrobić to lepiej. W swoim CV niani opisz zainteresowania, które naprawdę posiadasz i które są Twoją rzeczywistą pasją. Dlaczego?
Jeśli interesujesz się żywo jakimś zagadnieniem, będziesz nim zarażała swoich podopiecznych. Sama dobrze wiesz, że małe dzieci są jak gąbki. Chłoną wiedzę, zachowania, wzorce z zewnątrz — i to bardzo intensywnie.
Potencjalny pracodawca doceni Twoją pasję i zaangażowanie. Zwłaszcza, jeśli Twoje hobby może stanowić obiekt zainteresowania u Twoich podopiecznych.
Jeśli lubisz czytać — to świetnie! Na pewno chętnie będziesz czytać dzieciom na głos. Lubisz uprawiać sport — pewnie uda Ci się zaangażować maluchy do zajęć ruchowych i w ten sposób dobrze rozładować ich niespożytą energię.
Zastanów się, jakie posiadasz zainteresowania i jak przekładają się one na pracę niani. Którymi z tych zainteresowań mogłabyś zaciekawić swoje małe szkraby? Napisz to!
Rodzice bardzo cenią sobie opiekunki, którą zarażają ich dzieci pozytywną energią. Aby dobrze się rozwijać, maluchy potrzebują stymulacji ruchowej i intelektualnej. Jeśli możesz im ją zapewnić — to świetnie.
Sposoby na sprytne i skutecznie opisanie zainteresowań w CV znajdziesz w naszym artykule: 6 porad jak opisać hobby w CV
Na sam koniec nie zapomnij o dodaniu do CV niani aktualnej klauzuli dot. przetwarzania danych osobowych. Wzór znajdziesz tutaj: Nowa klauzula CV [Wzór zgodny z RODO]
Jak wpisać do CV referencje niani (wzór i przykłady)
W zawodzie niani referencje to bardzo ważna kwestia. Wiele opiekunek do dzieci nurtuje:
- jak prosić o referencje
- czy należy wpisać referencje do CV
- w którym miejscu CV do pracy niani je wpisać.
Jeśli posiadasz profil w serwisach internetowych dla niań, możesz zbierać referencje właśnie w tym miejscu. To najłatwiejszy sposób dla rodzica, który może wyklikać Ci pozytywną opinię. Taka referencja jest najczęściej krótka, więc idealnie nadaje się do wpisania do Twojego CV niani.
Inny sposób zbierania referencji to gromadzenie referencji na piśmie. Rodzice zazwyczaj mają problem z samodzielnym napisaniem takiej opinii dla niani. Wynika to z ich braku doświadczenia w pisaniu tego typu dokumentów.
Dobrym rozwiązaniem jest przedstawienie rodzicom przykładów kilku innych referencji. Możesz też podesłać rodzicom artykuł: Jak wystawić referencję pracownikowi?
Jeśli posiadasz doświadczenie w prywatnej opiece nad dzieckiem, poproś rodziców o możliwość umieszczenia ich numeru telefonu przy referencji. Dzięki temu Twój nowy potencjalny pracodawca będzie w stanie dowiedzieć się osobiście, że jesteś świetna w tym, co robisz!
Przykładowa referencja w CV niani:
Państwo Kowalscy, tel. 678-123-789
Pani Nowak jest osobą ciepłą i opiekuńczą. Nasz synek Krzysiu od razu ją zaakceptował i bardzo polubił. Współpraca z Panią Nowak układała się bezproblemowo. Wywiązywała się z pełnym zaangażowaniem i oddaniem z powierzonych obowiązków. W godny podziwu sposób potrafi zorganizować dziecku rozkład dnia.
Wskazówka: Rozważ stworzenie profesjonalnego profilu LinkedIn po polsku. Może on pomóc Ci w zbudowaniu wizerunki profesjonalnej opiekunki dla dziecka.
Jeśli temat referencji w CV niani nadal Cię nurtuje, sprawdź: Jak wpisać referencje od pracodawcy do CV?
List motywacyjny opiekunki dla dzieci
Na tym etapie masz już interesujące i profesjonalne CV opiekunki dla dzieci. Ale jest jeszcze coś, co może dodatkowo zwiększyć Twoje szanse na zdobycie pracy jako niania: mądrze i profesjonalnie napisany list motywacyjny niani.
Uwierz mi. Choć wielu pracodawców nie wymaga listu motywacyjnego, to warto go stworzyć. To właśnie list motywacyjny może zadecydować o Twoim przyjęciu do pracy lub nie.
Wyobraź sobie taką sytuację:
Pracodawca widzi dwa podobne CV niani. Ma duży dylemat. Dostrzega, że do jednego z CV został dołączony list motywacyjny. Wiesz już, kogo zaprosi na rozmowę kwalifikacyjną?
List motywacyjny to Twój dodatkowy atut. Musisz go jednak napisać w odpowiedni sposób. Pamiętaj:
- Pisz list motywacyjny niani w 1. osobie liczby pojedynczej. Dzięki temu będzie bardziej spersonalizowany.
- Używaj słów kluczowych, które odnoszą się do oferty pracy. Pracodawca będzie czuł, że dobrze pasujesz do stanowiska.
- Stosuj formy grzecznościowe. Pokażesz w ten sposób swoją kulturę osobistą.
- Posługuj się językiem korzyści. Napisz, dlaczego jesteś świetną nianią i co dzieci w Tobie polubią.
Wskazówka: Nie rozpisuj się! List motywacyjny powinien zmieścić się maksymalnie na 1 stronie A4. Pracodawcy nie mają czasu na przeglądanie wielostronicowych dokumentów.
Jeśli chcesz opiekować się dziećmi anglojęzycznymi, będziesz potrzebować listu motywacyjnego po angielsku. Jak napisać list motywacyjny niani po angielsku? Sprawdź: List motywacyjny po angielsku
Szybka powtórka — jak napisać skuteczne CV jako niania
- Zacznij od krótkiego, ale treściwego podsumowania zawodowego na górze CV.
- Użyj 1. osoby liczby pojedynczej do opisania swojego doświadczenia, umiejętności i osiągnięć.
- Dopasuj treść CV i listu motywacyjnego do ogłoszenia o pracę.
- Nie zapomnij o zwrotach grzecznościowych w liście motywacyjnym.
Po zastosowaniu powyższych wskazówek Twoje CV na pewno przykuje uwagę potencjalnego pracodawcy. Powodzenia!
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Podziel się swoją historią. Nie krępuj się zadać pytanie w sekcji komentarzy poniżej!
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.