Cechy do CV - jakie zalety charakteru wpisać?
Stwórz CV terazSpróbuj szybko wyliczyć swoje cechy do CV — to trudniejsze niż się wydaje. Zwłaszcza, że chodzi przecież tylko o zalety i pozytywne cechy charakteru kandydata. Nie tak łatwo je u siebie znaleźć.
Za chwile zobaczysz, które cechy charakteru są pozytywnie odbierane przez pracodawców i gdzie je wpisać. Zwrócimy też uwagę na te aspekty osobowości, które pomagają dostać wymarzoną pracę.
Z tego artykułu dowiesz się:
- które cechy warto wpisać w CV
- gdzie wpisać cechy charakteru do CV
- jakie mogą być przykłady cech osobowości do CV.
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
Które cechy charakteru warto wpisać do curriculum vitae? Zobacz, jak wygląda ten element w CV przeciętnego kandydata do pracy. Poniższe dane pochodzą z analizy 1,15 miliona życiorysów, które zostały napisane w kreatorze CV InterviewMe w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Statystyki o cechach i umiejętnościach w CV
- Nasi użytkownicy wpisują do CV średnio 6 cech i umiejętności.
- Ponad 30% użytkowników kreatora InterviewMe podaje w CV mniej niż 5 umiejętności.
- 10 najpopularniejszych cech charakteru i kompetencji miękkich w CV to: umiejętność pracy w zespole, komunikatywność, zdolność szybkiego uczenia się, pracowitość i zaangażowanie, dokładność i dbałość o szczegóły, kreatywność i pomysłowość, samodzielność, dobra organizacja pracy, wysoka kultura osobista oraz łatwość w nawiązywaniu relacji z klientami.
- 7% naszych użytkowników nie podaje żadnych cech i umiejętności w CV.
1. Cechy charakteru do CV — 15 zalet, które cenią pracodawcy
Cechy charakteru, które cenią pracodawcy i których spodziewają się odnaleźć w CV kandydata to:
1. Etyka pracy
Aż 73% pracodawców ceni kandydatów, którzy w pracy kierują się pewnym kodeksem moralnym. Jeśli realizujesz swoje obowiązki, dbając o uczciwość wobec klientów i współpracowników — postępujesz etycznie.
Ta cecha charakteru nie jest zarezerwowana tylko dla CV pielęgniarki czy CV lekarza. W każdej branży liczy się kodeks postępowania, dzięki któremu firma działa dobrze wewnątrz i na zewnątrz.
2. Niezawodność
Jeśli jesteś niezawodny, dla pracodawcy oznacza to, że może na Tobie polegać. Bez dwóch zdań taka właściwość kandydata zrobi wrażenie na rekruterze. Okazuje się, że dla 73% pracodawców niezawodny pracownik to wielki skarb.
3. Pozytywne nastawienie
Niby nic, a jednak bardzo dużo. Jeśli masz pozytywne nastawienie do pracy, w oczach pracodawcy jesteś kimś bardzo wartościowym dla całej organizacji. Budujesz dobrego ducha zespołu i zarażasz entuzjazmem innych. Pozytywne nastawienie do pracy to cecha, którą docenia 72% rekruterów.
4. Motywacja do pracy
Zmotywowany pracownik to dobry pracownik. I nie — nie chodzi o motywację finansową, ale o zadowolenie z perspektywy nowych wyzwań i ciekawość. Kandydat z taką cechą jest poszukiwany przez 66% pracodawców, którzy zdają sobie sprawę, jak trudne jest motywowanie pracowników.
5. Praca zespołowa
Jeśli masz taki zestaw cech charakteru, dzięki którym dobrze współpracujesz z innymi — pochwal się w tym w CV. Zwłaszcza jeśli Twoje stanowisko wymaga wysiłku teamu do osiągnięcia zamierzonych celów. Taką cechę w CV jak zorientowanie na zespół docenia 60% pracodawców.
6. Zorganizowanie i wielozadaniowość
Zorganizowany pracownik, który umie wykonywać wiele czynności naraz, to marzenie każdego pracodawcy. Dodając tę cechę do CV, pokazujesz, że będziesz w stanie pracować samodzielnie i odpowiedzialnie planować sobie czas. Aż 57% pracodawców, do których wyślesz życiorys z tą cechą, będzie wniebowziętych.
7. Umiejętność pracy pod presją czasu
Nie ma się co dziwić, że 57% pracodawców chce mieć na pokładzie swojej firmy ludzi, którzy umieją pracować pod presją czasu. W takich zawodach jak np. policjant, anestezjolog czy w przypadku pracy w mediach trzeba mieć cechy charakteru, które pozwolą pozostać opanowanym, gdy trzeba działać szybko.
8. Komunikatywność
Ta cecha charakteru w CV zadowoli 56% pracodawców. W niektórych zawodach introwertycy radzą sobie dobrze, ale prawda jest taka, że jeśli umiesz skutecznie komunikować się z innymi, będziesz po prostu lepszym pracownikiem.
9. Elastyczność
Elastyczność to cecha charakteru, która pozwala Ci dopasowywać się do zmiennych warunków. Warto dodać ją do swojego CV. Ponad połowa (dokładnie 51%) pracodawców będzie zadowolona, mogąc zatrudnić pracownika, który umie się dostosowywać szybko do nowych zadań i obowiązków. Przyda się także, jeśli decydujesz na przebranżowienie lub przekwalifikowanie.
10. Pewność siebie
Jeśli wpiszesz do CV tę cechę, rekruter będzie wiedział, że jesteś pewny swoich kompetencji. Nie tylko CV przedstawiciela handlowego czy CV managera zyska wtedy na wartości. Pewność siebie jest cechą, którą oczekuje zobaczyć w CV 46% rekruterów.
11. Profesjonalizm
To może wydawać się zbyt oczywiste. Każdy może uważać się za profesjonalistę w swoim fachu. Co więcej — każdy powinien być profesjonalny w pracy. Jeśli jednak umieścisz tę cechę w CV (i odpowiednio poprzesz dowodami podczas rozmowy kwalifikacyjnej), wymarzona praca może stać się w Twoim zasięgu.
12. Otwartość na nowe doświadczenia
Ta cecha charakteru niesie ze sobą kreatywność, innowacyjność, potrzebę różnorodności i jest łatwa do wyszkolenia. Ktoś, kto jest otwarty na nowe doświadczenia, jest również typem pracownika, który nie ogranicza się tylko do wykonania podstawowych zadań. Taka osoba zawsze szuka możliwości rozwoju, z przyjemnością realizuje dodatkowe obowiązki w miejscu pracy i chętnie podejmuje ryzyko.
13. Ciekawość intelektualna
Jeśli wpiszesz ciekawość intelektualną jako swoją cechę do CV, dla rekrutera będzie oznaczało to, że umiesz rozwiązywać problemy i chcesz się uczyć. Warto wspomnieć o tej cesze w CV nauczyciela czy np. CV tłumacza.
14. Ugodowość
Pracownik z tą cechą chętnie pomaga innym i stawia potrzeby zespołu przed swoimi w miejscu pracy. Jest to osoba, która świetnie sprawdzi się, szkoląc innych. Umie też łagodzić spory i wspierać kolegów i koleżanki z pracy. Ugodowość to nie jest oportunizm. Ta cecha charakteru, która dodana do CV wskazuje na kogoś, kto umie współpracować w zgodzie z resztą zespołu.
15. Samokontrola
Powód, dla którego pracodawcy szukają tego rodzaju pracowników, jest prosty: unikanie mikro zarządzania. Ten typ pracownika jest świadomy swoich obowiązków i wykonuje je bez konieczności bycia do tego zobowiązanym.
A teraz — może chcesz wiedzieć, jak stworzyliśmy powyższą listę cech charakteru do CV? Sprawdziliśmy dokładnie, co mówią sami pracodawcy i rekruterzy. Korzystaliśmy z wyników badania, które przeprowadził serwis Careerbuilder.com.
Lista umiejętności miękkich, którą widzisz powyżej, świetnie sprawdzi się praktycznie w każdym CV.
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
2. Jak i gdzie wpisać cechy charakteru do CV?
Cech charakteru nie musisz wpisywać do CV jako odrębnej sekcji (zobacz nasz CV wzór do pobrania). Rzeczywiście dawniej taki zwyczaj istniał. Dziś dużo ważniejsze jest, by Twój dokument zawierał listę Umiejętności w CV. Zresztą — właśnie w tym miejscu warto przemycić najważniejsze cechy charakteru, które doceni potencjalny przyszły pracodawca. Skąd masz wiedzieć które to cechy?
Przede wszystkim dokładnie przeczytaj ogłoszenie, a potem dopasuj CV do oferty pracy. Rekruterzy bardzo wyraźnie określają, jakich pracowników potrzebują i czego wymagają od kandydatów. Będziesz wiedział, czego oczekują.
Drugie miejsce w CV, gdzie musisz opisać swoje cechy charakteru to sekcja podsumowanie zawodowe. Tutaj umieszczasz krótką charakterystykę swojej kandydatury, więc warto dodać, np.:
- Cechy charakteru w podsumowaniu w CV przedstawiciela handlowego: Jestem pewnym siebie przedstawicielem handlowym...
- Cechy charakteru w podsumowaniu w CV prawnika: Jestem doświadczonym prawnikiem, który kieruje się etyką pracy w...
- Cechy charakteru w podsumowaniu w CV elektryka: Jestem niezawodnym elektrykiem…
- Cechy charakteru w podsumowaniu w CV barmana: Jestem barmanem, nastawionym na pracę zespołową...
- Cechy charakteru w podsumowaniu w CV ratownika medycznego: Jestem ratownikiem medycznym, który umie pracować pod presją czasu...
- Cechy charakteru w podsumowaniu w CV dziennikarza: Jestem dziennikarzem otwartym na nowe doświadczenia zawodowe…
Widzisz, o co chodzi? Po prostu wpisz do CV cechy dobrego pracownika, które najbardziej odpowiadają Twojej profesji. Oczywiście to, co opiszesz w curriculum vitae, będziesz musiał udowodnić, odpowiadając na pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
To bardzo ważne, żeby przygotować się do rozmowy o pracę. Przed rozmową z rekruterem przećwicz kilka wariantów swoich wypowiedzi i nastaw się na to, że możesz być zapytany o to, dlaczego uważasz, że podana w CV cecha naprawdę Cię charakteryzuje. Przygotuj sobie kilka przykładów.
Wskazówka: Nie zapomnij o tym, że bardzo istotnym elementem jest klauzula CV. Koniecznie dodaj ją do swojego dokumentu, aby Twoje dane mogły być przetwarzane w procesie rekrutacji.
Aha. Pamiętaj również o tym, że cechy charakteru powinny znaleźć się również w liście motywacyjnym. W tym dokumencie musisz pokazać się z jak najlepszej strony, pisząc o pozytywnych cechach charakteru, umiejętnościach i tym, o czym nie udało Ci się wspomnieć w CV. I to bez względu na to, czy piszesz list motywacyjny po niemiecku, list motywacyjny po angielsku czy po polsku.
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Chcesz na koniec zobaczyć inne wzory CV? Przejdź tutaj: darmowe CV.
Masz jeszcze jakieś pytania? Może o czymś zapomnieliśmy napisać w tym artykule? Daj znać w komentarzu poniżej artykułu. Chętnie odpowiemy!
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.