System ATS - co to? [Jak napisać CV przyjazne ATS?]
Stwórz CV terazATS (skrót od ang. applicant tracking system) to program, który służy do zarządzania procesem rekrutacji. Przyspiesza selekcję kandydatów i znacznie skraca czas od zamieszczenia ogłoszenia o pracę do zatrudnienia danej osoby.
To wszystko dzieje się dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Rekruterzy nie muszą już samodzielnie czytać wszystkich aplikacji, bo system ATS robi to za nich. Co to oznacza dla Ciebie, jako kandydata?
Z tego artykułu dowiesz się:
- czym jest ATS w rekrutacji
- jak działa ATS i jakie ma funkcje
- jak dostosować CV do systemu ATS.
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
Dlaczego warto nam zaufać i skorzystać z kreatora InterviewMe? Tutaj poznasz opinie użytkowników, którzy już stworzyli w nim swoje CV lub list motywacyjny.
1. System do rekrutacji ATS — jak działa?
Zacznijmy od tego, że ATS to tylko ogólna nazwa system do rekrutacji pracowników. Na rynku istnieją oprogramowania, oferowane przez różne firmy. Za chwilę poznasz najpopularniejsze z nich.
Główną zaletą wszystkich ATS-ów jest automatyzacja procesu zatrudniania, który — zwłaszcza w przypadku dużych korporacji — staje się czasochłonny i skomplikowany. Poza tym ATS:
- przyspiesza proces rekrutacji
- pomaga szybciej i lepiej zidentyfikować najlepszych kandydatów
- pozwala na planowanie kolejnych etapów rekrutacji
- ułatwia komunikację pomiędzy uczestnikami procesu.
Jak przyznają sami rekruterzy:
System ATS jest nieocenionym wsparciem w codziennej pracy profesjonalnego rekrutera. Korzystają z niego firmy, które prowadzą wiele procesów rekrutacyjnych w tym samym czasie. Wspomniane oprogramowanie nie tylko automatyzuje cały proces zatrudnienia, ale dba również o bezpieczeństwo danych kandydatów (co powinno być jednym z priorytetów).
W systemach ATS najbardziej doceniam łatwy dostęp do wszystkich niezbędnych informacji, synchronizację z kalendarzem oraz możliwość łatwej komunikacji z HR managerami. Dzięki systemowi ATS wszystkie najważniejsze informacje są przechowywane na jednej platformie.
Jak działa system do rekrutacji ATS?
Używając ATS-a rekruter zyskuje dostęp do tablicy, podzielonej na różne etapy rekrutacji. Może dzięki temu m.in.:
- zarządzać bazą kandydatów
- dodawać komentarze na temat konkretnych aplikacji
- wystawiać oceny po przeprowadzonych rozmowach kwalifikacyjnych
- wprowadzać wyniki testów i zadań rekrutacyjnych
- monitorować historię korespondencji mailowej.
A tych funkcji jest o wiele więcej.
Bezpośrednio przez ATS można utworzyć treść ogłoszenia o pracę, a potem udostępnić ją na portalu z ofertami, swojej stronie czy w social mediach. Już sama ta funkcja przyspiesza proces pozyskiwania kandydatów.
Jednocześnie, osoby aplikujące na daną ofertę pracy, automatycznie pojawiają się w programie ATS i czekają na ewaluację. Dzięki temu przeglądanie i porównywanie zgłoszeń staje się bardzo proste. Co więcej — ATS automatycznie informuje danego kandydata o tym, że został zakwalifikowany do kolejnego etapu rekrutacji lub, że odpadł z całego procesu.
Jak właściwie rekruterzy oceniają aplikacje w ATS? Każda osoba, która odpowie na ogłoszenie o pracę, zostaje dodana do systemu i uzyskuje swój własny profil. Znajdują się w nim wszystkie jej dane personalne, ale także umiejętności i słowa kluczowe odfiltrowane z CV. ATS to także profesjonalny schowek na dokumenty, w którym wszystko jest doskonale uporządkowane.
Popularne programy ATS
Wśród popularnych w Polsce programów ATS można wymienić:
Jak pokazuje przeprowadzone przez nas badanie, Polscy rekruterzy korzystają najczęściej (31%) z systemu eRecruiter, a także z wewnętrznych programów rekrutacyjnych (19%).
Chcesz od razu napisać CV? Skorzystaj z naszego kreatora, w którym znajdziesz profesjonalne szablony do uzupełnienia i praktyczne podpowiedzi. Stwórz CV w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz CV i pobierz dokument w PDF tutaj.
2. Jak dostosować swoje CV do programów ATS?
Biorąc pod uwagę, że według badań ATS wykorzystywany jest przez 98% firm Fortune 500 w Stanach Zjednoczonych oraz przez 62% polskich pracodawców (to dane z badania InterviewMe, wspomnianego powyżej), Twoje CV musi być dostosowane do tego systemu.
Oto jak to zrobić:
- Uporządkuj wszystkie sekcje CV
Upewnij się, że Twój dokument zawiera wszystkie najważniejsze sekcje CV, takie jak: podsumowanie zawodowe, umiejętności w CV, doświadczenie zawodowe, wykształcenie oraz klauzulę CV.
- Dopilnuj, by każda sekcja miała odpowiedni nagłówek
Chodzi o to, by dokument jasno wyznaczał granice kolejnych sekcji i tytułował je według standardowej terminologii. Jeśli nie wiesz jak napisać CV, skorzystaj z kreatora CV, który załatwi tę kwestię za Ciebie.
- Zapisz CV w odpowiednim formacie
Zapisz swoje CV w formacie PDF — ta opcja jest najbezpieczniejsza i gwarantuje, że formatowanie się nie popsuje, a system ATS bez problemu odszyfruje treść dokumentu.
- Używaj standardowych fontów
Wybierz font, który będzie czytelny i nie za bardzo wymyślny. Postaw na prostotę, bo system ATS może mieć problem z odczytaniem zbyt wyrafinowanej czcionki w CV lub dziwnego formatowania.
- Sprawdź poprawność ortograficzną tekstu CV i literówki
ATS pominie ważne słowa kluczowe, jeśli zostaną one zapisane niepoprawnie. Sprawdź swoje CV pod względem literówek lub poproś znajomego, aby rzucił okiem na Twój dokument w poszukiwaniu błędów ortograficznych.
I jeszcze jedno — ATS może również skanować listy motywacyjne. Zrób wszystko, aby w Twoim dokumencie znalazło się jak najwięcej słów kluczowych, wymienionych w ogłoszeniu o pracę.
Zobacz też: LinkedIn — co to? Dla kogo? [Logowanie, szukanie pracy]
Musisz napisać również list motywacyjny? W naszym kreatorze znajdziesz nowoczesne wzory do wypełnienia i praktyczne porady. Stwórz list motywacyjny w 5 minut tutaj.
Zobacz inne szablony, stwórz list motywacyjny i pobierz dokument w PDF tutaj.
Jeśli chcesz skomentować artykuł, dodaj swoją wypowiedź na forum poniżej.
Proces redakcyjny InterviewMe
Ten artykuł został sprawdzony przez nasz zespół i jest zgodny z procesem redakcyjnym InterviewMe. Zależy nam na dzieleniu się naszą wiedzą oraz dostarczaniu rzetelnych i godnych zaufania porad zawodowych dopasowanych do Twoich potrzeb. Nasze wysokiej jakości treści co roku przyciągają ponad 10 milionów czytelników. Ale na tym nie koniec. Regularnie publikujemy też autorskie badania, aby lepiej rozumieć rynek pracy i jesteśmy dumni, że cytują nas czołowe media w Polsce.